Český desetiboj už léta dává světu rekordy i zářivé hvězdy. U nich je ale smutným pravidlem, že se na mistrovstvích republiky neukazují. „Za tu dobu, co dělám atletiku, jsem ještě nikdy nezažil, že by se Dvořák nebo Šebrle tohoto podniku zúčastnili,“ řekla Deníku žijící legenda olomouckého skoku do výšky Dalibor Hon a dodal: „Nemají to totiž povinné.“

Šampionát naráží i na termínové překážky. Sotva skončil hvězdný podnik v Götzisu a už tři týdny po něm se uskuteční další mezinárodní desetiboj v Kladně. A mezitím dopřát unaveným tělům další desetiboj v Olomouci? Kdepak. Z toho důvodu nepřijede ani Josef Karas, který má loňský titul obhajovat. „Chci závodit za deset dní na mítinku v Kladně a není možné absolvovat Götzis, Olomouc a Kladno v tak krátkém čase,“ prozradil pro server atletika.cz.

Dveře se tím otevřely pro další závodníky, mezi kterými by mohl uspět i olomoucký Václav Krejčíř, i ten však podle posledních informací bude zřejmě chybět. „Teď jsem kvůli zranění tři týdny netrénoval. Navíc mám třináctého června státnice, takže dost vážně uvažuji o tom, že ten závod nepůjdu,“ prozradil. „Určitě mě to mrzí, protože jsem mohl závodit v mém prostředí, ale necítím se připravený. Spíš by to bylo o úraz,“ dodal. Zatím figuruje na startovní listině.

Největším favoritem by měl být loni stříbrný Pavel Baar společně s Martinem Gabrielem a Adamem Formánkem, kteří by měli atakovat hranici sedmi tisíc bodů. Alespoň se stopkami v ruce ale budou mít možnost vidět mistra světa Tomáše Dvořáka. „Měl by se v Olomouci představit jako trenér a průvodce některého ze závodníků,“ vysvětlil ředitel závodu Miroslav Hrabal.

I mezi ženami bude chybět loňská vítězka Denisa Ščerbová. Největší favoritkou sedmiboje tak bude Michaela Hejnová, která by se ráda pokusila splnit limit na mistrovství světa v Ósace, jehož mírnější hranice je 5900 bodů. Mezinárodní nádech by závodům měla dodat účast izraelských atletů.

Program mistrovství

PÁ: 11.00: dorostenci, dorostenky, žáci a žákyně.
SO: 9.00: juniorky, dorostenci, žáci, žákyně. 11.30: ženy. 12.45: muži, 14.00: junioři.
NE: 9.30: muži, junioři. 10.30: ženy, juniorky.