Na Hané držel palce svému svěřenci Vítězslavu Veselému.

Úspěšně. Závodník Dukly Praha výkonem 78.90 metru vyhrál jeden z nejkvalitnějších úvodních závodů oštěpařské sezony za poslední roky, navíc překonal B limit mezinárodní atletické federace na srpnové mistrovství světa v Berlíně.

„Můžeme být spokojení, protože se vždycky v sezoně rozjížděl pomaleji. Loni začínal na nějakých sedmdesáti třech metrech, což je veliký posun,“ říkal Železný. „Na druhou stranu mohl hodit podstatně dál a mít klid,“ dodal.

Podle světového rekordmana mohl Veselý v perfektních podmínkách, kdy vítr foukal závodníkům do zad, klidně i A limit, který IAAF stanovila na 81 metrů.

„Kdybyste udělali ještě jeden závod rychle, tak by to hodil,“ byl přesvědčen Železný. Ale to je kdyby a na kdyby se nehraje. Musí se to naučit prodat v tu chvíli,“ ví dobře.

„Ale nepamatuju si, že by tři závodníci hodili na začátku sezony za 77 metrů,“ pochválil všechny aktéry olomoucké Velké ceny. „Pro ty kluky je to dobře. Každý závod pro ně bude hodně motivační, protože kdokoliv z nich , může eventuelně ten limit hodit,“ řekl.

V rámci motivace svých svěřenců na soustředění v Jižní Africe nechal vyhecovat a tréninkově si hodil. A zase vyhrál. Výkon za 84.78 metru by jej zařadil na 11. místo loňských světových tabulek. „Ruce už mě ale nesvrbí, hlavně chci zůstat zdravý,“ prohlásil rezolutně.

Kdo tedy bude jeho nástupcem? „Máme tu dost mladých závodníků. Petr Frydrych by tímhle výkonem klidně mohl na mistrovství Evropy do 22 let bojovat o medaili. Jakub Vadlejch loni hodil český juniorský rekord. Jsou tady závodníci, kteří mají velkou perspektivu,“ myslí si Železný.

Nejlepší atlet světa z roku 2000 se stal nedávno ředitelem mítinku Zlatá tretra v Ostravě a prozradil také, které hvězdy se v Česku představí. „Pozvali jsme Usaina Bolta, tak pokud se někde zase nerozbije v autě tak by měl přijet,“ vytáhl první eso.

ČTĚTE TAKÉ:Velkou cenu Olomouce ozdobilo klání oštěpařů

„Dál by měl být Robles, který loni překonal světový rekord, ačkoliv to nikdo nečekal. Skákat bude Vlašičová ve výšce… Já si myslím, že máme závodníky světové extratřídy a určitě se někdo z nich pokusí překonat světový rekord,“ prozradil Železný.

A co by si vzal do Ostravy z Olomouce? „Tak rozhodně to počasí,“ vypálil Železný bez váhání. „To Olomouci naprosto závidím. Jen bychom potřebovali aby vítr foukal na stovku obráceně, protože tady foukal proti. Když už přijede Bolt, tak by bylo dobře, kdyby mu to tam fouklo a bylo teplo,“ přeje si.

MARTIN DOSTÁL, JIŘÍ FIŠARA