„Vargasovou bychom mohly dobře bránit, kdyby nám vyrostly hráčky," zhodnotil s úsměvem na rtech výkon nejlepší prostějovské hráčky kouč Olomouce Jiří Teplý.

„Jsem spokojený s výkonem i vývojem utkání. Nedošlo k žádné koncovce, kde by hrozila prohra. Výrazný rozdíl byl v útoku. Diametrální rozdíl o dvacet procent, tím jsme měli utkání neustále pod kontrolou," řekl po prvním finále trenér Prostějova Miroslav Čada.

Finálovou sérii zahájila rychlým bodem olomoucká blokařka Veronika Závodná. Než si však hosté uvědomili, že vedou, tak Melissa Vargasová zajistila Prostějovu tříbodový náskok. Když se poté postavila na servis Barbora Gambová, tak Olomouc prohrávala 4:8.

Prostějov vs. Olomouc - první zápas finálové série volejbalové extraligy žen

Prostějov vs. Olomouc - první zápas finálové série volejbalové extraligy žen. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Svěřenky kouče Teplého se ale oklepaly a zásluhou Košické a Dumančičové stáhly své manko na pouhý bod. Několikrát dokonce sahaly po srovnání, ale vždy je zradilo vlastní podání. Co neudělal olomoucký servis, to dokonal ten z rukou Vargasové.

Šňůra šesti bodů znamenala předčasnou výhru Agelek. Hosté se sice snažili korigovat nepříznivý vývoj duelu, ale první set nakonec prohráli 19:25.

„Vargasová udělá tři body na servisu, a když je nouze tak se to otočí přes ni. Je to velká prostějovská zbraň," zdůraznil olomoucký lodivod.

„Je to přesně, jak říká Jiří, když jsme v problémech, tak to jde přes Melissu. Máme v ní obrovskou sílu v útoku i v podání. Tím se dostaneme z nepříjemné situace," vysvětloval Miroslav Čada.

Prostějov vs. Olomouc - první zápas finálové série volejbalové extraligy žen

Prostějov vs. Olomouc - první zápas finálové série volejbalové extraligy žen. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Ještě výraznější převahu měly Agelky ve druhé části. Tentokrát se k fenomenální Melisse Vargasové přidala také v útoku skvěle hrající Barbora Gambová. To vše navíc podpořila skvělými bloky Quinta Steenbergenová. Dohromady to znamenalo rychlé vedení domácích 8:2. Olomoucké hráčky se ale ještě oklepaly. Esa Sochorcové a Kubové stáhly ztrátu hostů jen na tři body, ale to bylo maximum. Smeče Vargasové, Gambové a Markevichové znamenaly rychlý konec olomouckých nadějí. Prostějov vyhrál 25:14.

„Ve druhém setu jsme třikrát nevykryli jednoduchý balon. Holky byly někdy hlavami mimo zápas," smutnil Jiří Teplý.

Třetí sada byla opět vyrovnanější. Agelky musely v jejím začátku dokonce několikrát stahovat jednobodové vedení Olomouce. Servis Steenbergenové však znamenal další odskok od soupeřek. Skvělé podání nizozemské reprezentantky navíc na síti podpořily Herelová, Vargasová a Markevichová. Prostějov tak vedl 10:4. Několik chyb však vrátilo hosty do hry.

Když Markevichová trefila jen olomoucký blok, tak se náskok Čadova týmu snížil na pouhé dva body. Větší drama se ale nekonalo. Vargasová s Gambovou rozmetaly naděje Teplého svěřenkyň alespoň na dílčí úspěch. Olomouckou prohru v samotném závěru potvrdila servisem do autu Katarína Dudová. Agelky získaly třetí set 25:18 a celkově vyhrály 3:0.

Prostějov vs. Olomouc - první zápas finálové série volejbalové extraligy žen

Prostějov vs. Olomouc - první zápas finálové série volejbalové extraligy žen. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Soupeř byl lepší a dá se říct, že ve všech činnostech. My umíme hrát lépe, navíc jsme působili dost křečovitě. Věřím, že ve druhém zápase to bude o dost lepší," přeje si Jiří Teplý.

Recept na Prostějov má Jiří Teplý jasný: „Hrát odvážněji, musíme víc riskovat. S Prostějovem nemůžeme hrát opatrně. Chce to riziko a ještě štěstí."

To, že druhý zápas nemusí být lehký, dobře to ví trenér Prostějova.

„Každý zápas je jiný. Důležité bude nic nepodcenit. To, že jsme ve středu hladce vyhráli, neznamená, že to tak bude znovu. Můžeme se dostat pod tlak na přihrávce. Takové zkušenosti s Olomoucí máme," připomněl Miroslav Čada.

Jeho tajnou zbraní je ale druhá prostějovská nahrávačka a bývalá kapitánka Olomouce Veronika Tinklová. „Verča překvapila proti Olympu. Utkání otočila ona a je pro nás velkou výhodou. Je to skvělá hráčka," chválil Tinklovou Miroslav Čada.

VK Agel Prostějov – VK UP Olomouc 3:0 (19, 14, 18)

Stav série: 1:0. Čas: 68 minut. Rozhodčí: Zdeněk Grabovský a Vlastimil Kovář.

Prostějov: Gambová, Vargasová, Weissová, Herelová, Steenbergenová, Markovichová – libero Kovářová – Soaresová. Trenér: Miroslav Čada.

Olomouc: Kubová, Košická, Dudová, Dedíková, Dumančič, Závodná – libero Hronová – Sochorcová, Michalíková, Nováková. Trenér: Jiří Teplý.