Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volební lídr Starostů a nezávislých Radim Sršeň ON-LINE

Starosta Dolních Studének na Šumpersku a lídr Starostů a nezávislých v Olomouckém kraji Radim Sršeň bude odpovídat on-line na vaše dotazy ve středu 4. října od 10 hodin. Ptát se můžete již nyní.

Volební lídr Starostů a nezávislých Radim Sršeň ON-LINE

Radim Sršeň

Tento rozhovor byl ukončen dne 4.10.2017
DOTAZ: Dobrý den pane starosta, stále ještě nejsem rozhodnutá, koho budu volit, patříte mezi mé favority. Ráda bych se Vás zeptala, co uděláte proto, aby se lidem na vesnici žilo líp? Děkuji za odpověď a držím palce!
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Jarmilo, zdravím vás i všechny u našeho společného chatu, a protože otázek koukám přišlo hodně, hned se pustím do odpovídání:
O to, aby se lidem na vesnici žilo líp, bojuji již řadu let ať už na evropské nebo národní úrovni. Sdružení místních samospráv (jehož jsem místopředsedou) prosadilo již dvakrát výrazné navýšení podíl obcí na daňových příjmech, což znamená viditelné navýšení rozpočtu obcí. Od 1. ledna tak třeba obce velikosti D. Studének (1400) si přijdou díky iniciativě SMS ČR o milion korun navíc. Na evropské půdě prosazuji výrazně více prostředků pro venkov, ale i pro střední města velikosti Jeseníku nebo Šumperka z evropských fondů. Zkrátka a dobře, jestli měla má dosavadní práce "v politice" nějaký smysl, pak je to určitě pomoc a podpora venkova a obcí a měst obecně.
DOTAZ: Jste nyní hodně vidět i při různých debatách, cestujete, máte čas na rodinu? Jak se na Vaši kandidaturu dívá vaše partnerka? Nerozmlouvala Vám to?
ODPOVĚĎ:Děkuji za velmi dobrou otázku. Podpora rodiny je základ pro působení v politice a já musím své ženě moc poděkovat za velkou podporu i zázemí. Vzhledem k tomu, že mám malinkého synka, zvažoval jsem, jestli vůbec kandidovat, manželka mě však sama podpořila, ať do toho jdu. A důvodem je právě to, aby můj synek, naše děti, vyrůstaly v civilizované demokratické společnosti. Tyto volby pro naši buducnost budou velmi důležité.
DOTAZ: Nelíbí se mi jak je celá oblast Jesenicka a Šumperska odříznuta od dálniční sítě.Podívej se na mapu dálnic v ČR.Mimochodem se známe od vidění ze Studýnek,kde hraji stolní tenis.
Jsem stále přesvědčen ,že varianta tunelu pod červenohorským sedlem je ta nejsprávnější,nechápu vynaložené prostředky na rekonstrukci silnice do Jeseníku.
Dálnice měla pokračovat přes Jeseník až do Wroclavi,tím by se velmi usnadnil styk pohraničí s Polskem.
Stávající všechny strany se na naši oblast vykašlaly a nic nepodnikly. Dokud to ještě jde se měly využít dotace a programy z EU,dokud tam ještě jsme.
Řada firem nemá zájem tady na Šumpersku a Jesenicku investovat ,protože neodpovídá infrastruktura,neboli propojení na stávající dálniční síť.
Jsem zvědav zda je někdo schopen v této věci něco pro náš region udělat.
ODPOVĚĎ:Kvalitní dopravní napojení Jesenicka na Olomouc a Prahu chápu jako jednu z hlavních priorit a zároveň je to velký dluh všech minulých vlád, poslanců, ministrů... Možná je to i tím, že okresy Olomouc, Prostějov a Přerov mají vždy ve Sněmovně mnoho poslanců (tedy zástupců svých zájmů), naopak Šumpersko a Jesenicko nemá poslance jediného! A když se podíváte na složení současných kandidátek, tak většina stran má na čelních pozicích opět zástupce z jižnějších oblastí kraje. Oproti tomu Starostové a nezávislí postavili do čela kandidátky mě, jsem jediný lídr ze severu kraje, a proto považuji za svůj primární úkol bojovat také za rozvoj Jesenicka a Šumperska. Obecně si ale myslím, že všichni poslanci zvolení v Ol. kraji měli hájit zájmy celého kraje a všech jeho částí a mrzí mě, že tomu tak není.
DOTAZ: Zdravím pane starosto, často brázdím silnice Olomouckého a musím přiznat, že stav cest je tristní, chybí obchvat, povrchy jsou nevhodně zaflikované, silnice z Mohelnice do Olomouce se opravuje snad každý ro a není to vidět. Jesenická strana Červenohorského sedla, která je nedávno opravená je zase plná výtluků... Bude i na silnice u nás někdy dost peněz?
ODPOVĚĎ:Jedna věc jsou peníze, těch není nikdy dost, ale v současné době vidím hlavní problém jinde: je to neuvěřitelně zdlouhavá příprava staveb. Dostáváme se tak do paradoxní situace, kdy jsou zdroje EU i národní na infrastrukturu a nám se nedaří je prostavět. Sám to nyní na vlastní kůži zažívám při administrativní přípravě obchvatu Bludova, je to šílené! Potřebujeme co nejdříve přijmout zákon o liniových stavbách a výrazně zjednodušit proces stavebního řízení.
DOTAZ: Dobrý den, pane Sršeň, když jsme rekonstruovali náš domek, horko, těžko jsem hledal schopného řemeslníka. Budete moci jako poslanec ovlivnit to, aby už nevznikaly střední školy, na které jsou přijímáni trojkaři a čtyřkaři? Kdy už zase budou vyrůstat šikovní učni?
ODPOVĚĎ:Maximálně souhlasím, jako starosta se potýkám z nedostatkem kvalitních řemeslníků stále a pořád. Jejich nedostatek samozřejmě souvisí s tím, jak se nakládalo s technickým vzděláváním v posledních 25 letech. Měli bychom si vzít příklad z Německa a z jejich systému duálního vzdělávání a již od mateřských škol vést děti k manuální činnosti. Mám dokonce hrůzný zážitek... jedna základní škola byla v rámci programu EU, který má podporovat zájem dětí o technické obory a řemeslo, s dětmi u nás v podniku PARS a když procházeli kolem zaměstnance pracujícího na CNC stroji, paní učitelka prohlásila: "Děti, když se budete špatně učit, takto skončíte." Toto chápání se musí změnit. Ve svém okolí znám už dost mladých lidí, kteří pochopili, že řemeslo má zlaté dno, ale je pořád dost lidí, kteří si myslí, že když jde někdo na učňák, tak bude asi nějaký hloupý...
DOTAZ: Zdravím, zajímalo by mne, jaký je Váš pohled na Evropskou Unii a na odchod Velké Británie ze svazku. Má pro nás Unie ještě smysl, mám pocit, že stojí za všemi nepopulárními věcmi, které se u nás dějí - za zdražováním másla, likvidací textilního průmyslu, cukrovarnictví... Nebylo by nám lépe, kdybychom také odešli?
ODPOVĚĎ:Vaše otázka je tak komplexní, že bych potřeboval 2 hodiny, abych Vám dobře odpověděl. Evropskou unií se zabývám opravdu dlouho a dopodrobna, nejen jako vysokoškolský učitel, ale zejména v praxi. Pokud vás téma EU a všeho co s tím souvisí zajímá, zvu vás ke sledování dnešní televizní debaty na ČT24 od 20:00, které se budu účastnit, myslím, že i vaše otázky během TV diskuze zazní. EU je pro nás jedinou možností, jak prosazovat zájmy České republiky, na druhou stranu tak jako nic na světě, ani EU není dokonalá a potřebuje změnit. Jednou z hlavních chyb EU je právě neschopnost vysvětlit občanovi, proč má smysl v tomto svazku setrvávat. Úplně největší hodnotou pro mě je, že díky EU jsme svědky nejdelšího období míru v Evropě v novodobé historii.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mne zda jste pro, aby Česká republika přijala euro , pokud ano, tak od kterého roku. Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Otázka nestojí, jestli euro přijmout nebo ne, k tomu jsme se zavázali při vstupu do Evropské unie. Diskuze by se měla vést nad tím, kdy na to budeme připraveni. Jedná se o velmi složitý proces, kdy nejprve musíme splnit podmínky, vstoupit do Evropského mechanismu směnných kurzů II a poté až na základě důkladné debaty stanovit datum přijetí eura. Zkušenosti například Slovenska ukazují, že z ekonomického hlediska to vůbec tak špatný krok, jak se často mylně píše, a pokud chceme být plnohodnotnou součástí Evropy, neměli bychom jeho přijetí odkládat. Osobně vidím jako nejbližší reálné datum rok 2021.
DOTAZ: Dobrý den pane Sršeň, jako občan Dolních Studének si nemůžu vynachválit, jak jste naší obci zkulturnil. Zajímá mě proto, co od Vás můžeme dále očekávat ? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Moc děkuji, pochvala od "našich" občanů, pro které se naše zastupitelstvo jako jeden muž snaží "makat", potěší ze všeho nejvíce. Byl bych moc rád, aby podobná atmosféra, jako panuje u nás v obci a zastupitelstvu, panovala v celé České republice, pak bychom byli úplně někde jinde. V současné době vrcholí přípravy na rekonstrukci zámečku Třemešek, jedna žádost o dotaci byla podána, druhá bude brzy následovat, stavební povolení je před vydáním. Finišujeme také s dotažením vysokorychlostního internetu špičkových parametrů do obce tak, abychom jej od poloviny příštího roku mohli využívat. Zároveň budeme jako první obec v ČR hromadně soutěžit připojení pro všechny domácnosti a věřím, že díky tomu krom superrychlého připojení získáme i výborné cenové podmínky. Jsem ze na základě zkušeností ze zahraničí přesvědčen, že dotažení vysokorychlostního internetu do odlehlých oblastí základním předpokladem jejich rozvoje. V současnosti ve Studýnkách také stavíme chodník z místní části Králec, rekonstruujeme hasičskou zbrojnici, získali jsme také dotaci na nový vodojem a vrt s pitnou vodou, chystáme výstavbu parku... a samozřejmě také připravujeme další recesistickou akci "jitrnice na stromech"... venkov musí žít a "U nás to žije!". PS: Na příští festival Hudba bez hranic máme přislíbenou účast samotného božského Karla, ale uvidíme, jak to dopadne...
DOTAZ: Dobrý den, pane Sršni, nemáte pocit, že stát nás stále více vodí za ručičku a brání nám myslet vlastním mozkem? Není už protikuřácký zákon či zákaz prodeje nevhodných potravin ve školních bufetech zásah do podnikání?
ODPOVĚĎ:Takový pocit my Starostové máme, proto chceme prosadit štíhlý stát, který nebude občanům překážet, ale bude jim sloužit. Pamlsková vyhláška je naprostý paskvil, s protikuřáckých zákonem osobně souhlasím, ale celkově je tu spousta zákonů, které šikanují zejména malé a střední podnikatele, které si v jiných vyspělých zemích hýčkají. A věřte, že vím o čem mluvím, sám již 19 let podnikám.
DOTAZ: Dobrý den, pane Sršni, když vás zvolíte, budete myslet i na Jesenicko? Mladí nám utíkají, neradi bychom zůstali "mrtvým" kusem země...
ODPOVĚĎ:Na podobný dotaz jsem už odpovídal a věřte, že pokud dostanu důvěru voličů, budu se za Jesenicko a Šumpersko bojovat jako lev... resp. sSršeň, který se nebojí píchat do vosího hnízda:-) Jak jsem již psal, chci být poslancem celého Olomouckého kraje, který není zas tak velký a bohužel patří mezi 4 nejméně vyspělé v rámci ČR. Je tak nutné, aby všichni poslanci zvolení za náš region táhli za jeden provaz a bojovali za jeho zájmy. Mým životním mottem je: "Když chceš jít rychle, jdi sám, chceš-li dojít daleko, pojďme spolu..."
DOTAZ: Zajímalo by mne, jak daleko je stavba obchvatu Bludova, můžete mi o tom něco prozradit?
ODPOVĚĎ:V současné době nabylo územní rozhodnutí právní moci a probíhá stavební řízení a chystá se výkup pozemků. Reálný začátek výstavby odhaduji na rok 2019 a měla by trvat 2-3 roky.
DOTAZ: Dobrý den, jak tak sleduji moje děti, zajímá je jen počítač nebo mobil, nechodí si vůbec hrát ven. Ve škole mají "chytrou " tabuli, pracují s počítači. Vím, že to budou v dalším životě potřebovat, ale "netroubí" učitelé tu techniku do dětí až moc? Mám pocit, že se blíží čas, kdy bude třeba reformovat školství. Jaký na to máte názor Vy? Držím palce ve volbách?
ODPOVĚĎ:Mám naprosto stejný názor. Rád vzpomínám na chvíle, které jsme trávili s kamarády na ulici a hráli nejrůznější "nepočítačové" hry. Připadá mi, že se dnes ani mladí neumí tváří v tvář pozvat holku na rande... dokonce ta rande i další věci probíhají po internetu. Je to však nejen o školství, za výchovu má rovnou odpovědnost rodina i škola a velmi mě irituje, že nejlepším prostředkem mnoha lidí, jak uklidnit batole, je strčit mu do ruky tablet. Já raději malému zpívám:-) V každém případě reforma školství je třeba a kvalitní vzdělání je jednou ze základních priorit Starostů.
DOTAZ: Zdravím do Dolních Studének! Zajímalo by mne, jaký by byl Váš první krok, co se týče zákonů, na který byste se vrhl? teda pokud budete zvolen a já věřím, že budete...
ODPOVĚĎ:Děkuji za podporu! Těch zákonů je řada. Když se na to podívám z hlediska mé specializace, chybí nám kvalitní zákon o regionálním rozvoji, následující 2 roky budou také stěžejní pro budoucnost regionálního rozvoje v ČR v letech 2021 - 2027 a nastavení čerpání evropských dotací. Tady jsme mistry v nabalování byrokracie nadto, co požaduje EU, a rád bych se zasadil o to, aby se evropské prostředky čerpaly jednoduše a smysluplně, tak jako v řadě zemí EU.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mne, jak se stavíte k migrantům, příjímal byste je? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:K otázce migrace se v dnešní televizní debatě také dostaneme. Naše bezpečnost je samozřejmě tím hlavním kritériem. Na druhou stranu jsem osobně byl na hranici mezi Srbskem a Maďarskem v době největší uprchlické vlny ze Sýrie a coby otec malinkatého dítěte si nedokážu představit, jaké hrůzy např. samotné ženy s kojenci přiměly vydat se na takovou dlouhou a nebezpečnou cestu. Jsme lidé a těm, kteří jsou opravdu v nouzi a důkladně prověření, bychom měli pomoci. Ve skupině Syřanů byla i velká skupina křesťanů, neházejme proto prosím migranty do jednoho pytle. Ekonomickou migraci ze zemí islámského světa zásadně odmítám.
DOTAZ: Dobrý den, jak jste strávil dovolenou? Máte vůbec čas odpočívat? Máte nějaký ideál, jak a kde odpočívat?
ODPOVĚĎ:Tak na dovolenou letos bohužel moc času nebylo, ale jsem často pracovně v zahraničí, kde se mi občas daří spojit práci s poznáváním a zřídka i odpočinkem... Ideálním místem odpočinku jsou pro mě Maledivy, ale v současné době si velmi odpočinu i tradiční nedělní "tour de kočárek" po Dolních Studénkách. Velkými koníčky jsou také hudba a sport, velmi si odpočinu při hraní na pozoun v zábřežském Dechovém orchestru, se kterým jsme letos byli na turné v Itálii, či v Moravia Big Bandu. Mimochodem teď v sobotu hrajeme na Jazz In Hall v Zábřehu a 18.10. v Jazz Tibet Clubu v Olomouci. Srdečně Vás všechny zvu!
DOTAZ: Zdravím, pane starosto, můžete nám prozradit i něco o sobě? třeba nejoblíbenější knihu, film, co posloucháte, jaké je Vaše nejoblíbenější jidlo...
ODPOVĚĎ:Mám rád veškerou kvalitní hudbu, ať je to swing, jazz, filmová hudba, klasika či pop. Z oblíbených interpretů je to Michael Buble, No Name, Adele, Phil Colins, U2, Coldplay, Sting, místní kapela O5 a Radeček, se kterou jsme měl tu velkou čest si i zahrát, či leštinské Vlny. Mám rád hovězí steak, plody moře, táborské medailonky z naší hospody U Urbanů a jako správný Čech se rád napiju piva. Z knih bych zmínil Umění diplomacie od Henryho Kissingera, oblíbených filmů mám řadu. Mám rád bondovky či české komedie, špatné nálady je všude kolem spousta, u televize či v kině se rád zasměju a relaxuji. V poslední době se mi nejvíce líbil Anděl páně 2, Lída Baarová a Muži v naději... bohužel na filmy nemám tolik času, jak bych si přál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení