Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE s šéfem exekutorského úřadu Robertem Runtákem

Ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták odpovídal na vaše dotazy on-line ve čtvrtek 7. srpna od 14 hodin.

ON-LINE s šéfem exekutorského úřadu Robertem Runtákem

Robert Runták

Tento rozhovor byl ukončen dne 7.8.2014
DOTAZ: Dobrý den, pane Runtáku, jste velmi vzdělaný člověk, který mj. významným způsobem ovlivňuje život v Olomouckém kraji - ať už jde o sponzorování velkých kulturních akcí, po nějakou dobu jste byl místopředsedou představenstva olomouckého fotbalu, zajímáte se o moderní umění. Protože se blíží letní etapa Flory, chtěl bych se zeptat na Váš názor na současnou úroveň olomouckých květinových výstav. Děkuji a přeji krásný den!
ODPOVĚĎ:Dobrý den všem. Těším se na Vaše otázky a budu se snažit na ně dle svých možností co nejlépe odpovědět. Předem se omlouvám za chyby a překlepy, které vzniknou v důsledku snahy o zodpovězení co největšího množství otázek.

Vážený pane Bradáči, k Vašemu dotazu ohledně Flory mohu říct, že úroveň dle mého bývala v minulosti výrazně vyšší. Je třeba na tom hodně moc zapracovat.
DOTAZ: Dobrý den,chci se zeptat jaké vzdělání musí mít exekutor.Jak se stát exekutorem?Děkuji.
ODPOVĚĎ:Musí mít právnické vzdělání a splnit další podmínky určené exekučním řádem, tedy mimo jiné vykonat tříletou praxi, složit exekutorskou zkoušku a být jmenován ministrem do exekutorského úřadu po úspěšném výběrovém řízení.
DOTAZ: Zajímalo by mne, jak se mohu bránit, když exekutoři odnesou věc, kterou si dlužník třeba jen zapůjčil a při příchodu exekutorů mu byla zabavena.
ODPOVĚĎ:Jako vlastník věci máte právo navrhnout k soudnímu exekutorovi vyškrtnutí movité věci ze soupisu, dle ust. § 68 exekučního řádu. Svá tvrzení musíte prokázat, nejlépe dokladem se jménem. Návrh zašlete exekutorovi a vyčkejte na rozhodnutí, na které má exekutor 15 dnů od doručení Vašeho návrhu.
DOTAZ: Co říkáte na Sigmu v druhé lize?
ODPOVĚĎ:Radost z toho samozřejmě nemám. Doufám, že tam nezůstane příliš dlouho. I když už první kolo na Žižkově ukázalo, že to kluci asi nebudou mít tak jednoduché, jak očekávali. Bude to boj. Snad postoupí.
DOTAZ: Dobrý den, pane řediteli, jsem drobným věřitelem, protože mi několik zákazníků odmítlo zaplatit za odvedenou práci. Pokud peníze zpět nedostanu, můžu podnikání zavřít, protože za materiál budu muset dodavatelům zaplatit se svého. Už dnes tam mám nějaké pokuty. Narazil jsem na problém se soudním exekutorem, který vymáhá dvě mé exekuce, vůbec nic nevymohl i, když se má dotyčný člověk velmi dobře. Se mnou tento exekutor nekomunikuje a nic neřeší. Nechal jsem nařídit exekuci podle bydliště dlužníka, to byla asi chyba. V případě jiné exekuce jsme měl více štěstí, tam jsem peníze dostal velmi brzy a komunikace byla úplně o ničem jiném, šlo o exekutora z Brna a váš úřad. Proč k těmto rozdílům dochází? Známý mi dokonce říkal, že hrozí nějaká teritorialita a v budoucnu bych neměl na výběr. To znamená, že kdyby bydlel dlužník tam, kde sídlí tento neochotný exekutor, musel bych "vymáhat" pouze s ním? Je to pravda? Copak to by bylo fér? To bych nemohl rozhodnout o tom, jak bude naloženo s mojí pohledávkou? Já bych dluh nikdy nevymáhal, kdyby mi zákazníci platili. Překousl bych i zpoždění, ale když se vám potom smějí, že neuvidíte ani korunu, cítíte pocit beznaděje, proto nechápu to neustálé nadržování dlužníkům: ( Díky, Milan
ODPOVĚĎ:Pokud jde o otázku rozdílů v činnosti soudních exekutorů, pak je to výsledek přirozeného fungování trhu. Stát v roce 2001 zavedl exekutorství jako svobodné povolání, protože státní soudy nebyly motivovány k vymáhání pohledávek. Na druhou stranu stát exekutorům na jejich exekuční činnost nepřispívá, nedotuje ji. Proto pak stát negarantuje žádné standardy pro výkon exekucí, každý je dělá po svém, státu postačí, že dodržuje zákon. Exekutor financuje fungování úřadu ze svého, resp. z odměn za vymožené plnění. Dnes to funguje tak, že když byl nějaký věřitel spokojen, doporučí exekutora svým známým a naopak nespokojený věřitel příště zkusí exekutora jiného. To máte stejné jako se zubaři, lékaři, pekaři, apod. Pokud jde o teritorialitu, pak ano, je tu jistá legislativní snaha podporovaná většinou exekutorů, která však nemá oporu v zájmu věřitelů, ale v zájmu exekutorů, jimž věřitelé utíkají ke konkurenci. Ve Francii se například vláda rozhodla zrušit předražené monopoly různých řemeslných profesí a oni se teď bouří, protože jakkoli je konkurence zdravá, pro spotřebitele služeb žádoucí, tak někdo do tohoto stadia ještě nedospěl.
DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak vnímáte svou práci a zda Vás baví, když exekuce jsou vnímány společností velmi negativně a není ani výjimkou, že jsou zaměstnanci exekutorů při své práci napadáni.
ODPOVĚĎ:Svou práci mám rád a ještě stále mě baví, i když je to stále těžší. Velmi mne mrzí většinový pohled společnosti na exekutory, který je výrazně negativní. Nejsem si jistý, zda s tímto reálně dokážeme něco udělat. Mám pocit, že by nepomohlo, ani kdybychom se stavěli na hlavu:-(
DOTAZ: Mohou exekutoři zabavovat zvířata? Na vesnici třeba dobytek nebo i domácí mazlíčky, psi a kočky? Ještě nedávno bylo domácí zvíře vedeno jako věc...
ODPOVĚĎ:Účinností nového občanského zákoníku, tedy od 1.1.2014 není již zvíře věcí. Nicméně již od 1.1.2013 je v občanském soudním řádu zakotveno, že exekučně nelze postihnout takové zvíře, u něhož hlavním účelem chovu není hospodářský efekt a dále zvířata, která člověku slouží jako společník. Jinými slovy domácí mazlíčky a zvířata, která primárně nechováme pro nějaký hospodářský efekt, již postihovat nelze.
DOTAZ: Dobrý den, jaký máte názor na pana Gajdu? Vážíte si ho? Myslíte si, že prospívá Sigmě? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Pan Gajda pro Sigmu udělal v historii hodně dobrého. Bohužel nenašel dle mého názoru sílu odejít ve správnou dobu. Dnes je klub strašně zakonzervovaný a škodí mu to. I proto je ve druhé lize.
DOTAZ: Dobrý den, váš exekutorský úřad mě zastupuje ve vymáhání pohledávky a jsem moc ráda, že se vám aspoň něco podařilo vymoci, nikdo jiný neměl to štěstí. Chci se zeptat, jestli oprávněný pak platí nějaké poplatky, když se exekutorskému úřadu nepodaří vymoci celou dlužnou částku od povinného, který zemřel a zřejmě bude probíhat likvidace dědictví. Děkuji
ODPOVĚĎ:Děkujeme za Váš zájem a za kladné hodnocení našeho úřadu, vážíme si toho. K Vašemu dotazu obecně sděluji, že v takovém případě hradí náklady exekuce oprávněný dle exekuční vyhlášky č. 330/2001 sb. V případě, že jste uzavřela smlouvu o provedení exekuce, pak se vztah exekutora a oprávněného řídí i smluvně
DOTAZ: Dobrý den, rozhodnutím soudu mi dlužník dluží za pronájem bytu. Soudem určený Exekutorský úřad, který dostal tento případ, buď jej řeší a nebo neřeší řadu let a doposud mi nevymohl a nedal žádnou částku a přitom tento EÚ obdržel určité peníze od dlužníka. Co mám udělat aby se situace ve vymáhání zlepšila a popřípadě na koho se mohu obrátit se stížností? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Je těžké hodnotit Vaši situaci bez znalosti exekučního spisu, neboť každá exekuce je specifická. V takových případech vždy doporučuji osobní návštěvu příslušného exekutorského úřadu a nahlédnout do spisu, abyste věděl, jaké úkony exekutor provedl. Pak můžete zvážit, zda exekutor vyčerpal veškeré zákonné možnosti pro vymožení Vaší pohledávky. V opravdu krajním případě můžete podat stížnost na nečinnost exekutora u Exekutorské komory, příp. u předsedy soudu, který pověřil exekutora k provedení Vaší exekuce nebo v jehož obvodu je exekutor jmenován.
DOTAZ: Dobrý den. Můžete mi prosím Vás vysvětlit, jak je možné, že exekutorský úřad v Přerově jestě pod vedením JUDr. Vrány je v pohledu obyčejných lidí velmi negativně hodnocen? Díky za odpověď
ODPOVĚĎ:Odpověď na Vaši jednoduchou otázku je velmi složitá. Zjednodušeně ečeno si myslím, že naše "špatná" pověst u obyčejných lidí pramení zejména z toho, že se snažíme naši práci dělat opravdu důsledně. Ale například novináře se nám o tom nikdy nepodařilo pořádně přesvědčit, přičemž to jsou zejména oni, kdo rozhodují o náladách společnosti. Mě ale aspoň těší to, že naopak velmi dobré pověsti se těšíme v odborných kruzích, mezi věřiteli a podobně, Kdo někdy nahlédl trochu pod pokličku našeho úřadu, musí připustit, že pracujeme na velmi vysoké profesionální úrovni.
DOTAZ: Dobrý den,

jaký je Váš názor na vymáhání poplatku za komunální odpad za odbobí kdy byli nezletilí po dětech, které již nabyly zletilosti? V souvislosti s rozsudkem brněnského krejského soudu. Děkuji.
ODPOVĚĎ:S rozhodnutím Krajského soudu v otázce vymáhání poplatků za komunální odpad po zletilých osobách za dobu, kdy byly nezletilé, souhlasím. Předpokládám, že vývoj soudní judikatury se bude ubírat tímto směrem.
DOTAZ: Od kolika let nese člověk odpovědnost za své dluhy. Co když dluží osoba mladší 15 let? Nesou za něj odpovědnost rodiče? Může tedy na ně padnout exekuce?
ODPOVĚĎ:Za dluh odpovídá i nezletilec, ale v případě nezletilce je omezen okruh možností, jak dluh vytvořit, nejčastěji se na nezletilci vymáhá způsobená škoda, když něco rozbije, ukradne, přirážka k jízdnému apod. Odpovědnost za přestupky má občan od 15 let, takže můžete dostávat i pokuty za dopravní přestupky na motorce a pod, smluvní volnost máte od 18 let, takže si můžete vzít úvěr. Pokud jde o odpovědnost rodičů, ti odpovídají za škodu způsobenou dítětem spolu s ním, ale mohou se vyvinit, pokud prokáží, že dohled nezanedbali. K exekuci by došlo teprve v případě, že by věřitel rodiče pro náhradu škody zažaloval a vyhrál by s nimi soudní spor, jinak ne.
DOTAZ: Zabít exekutora není zločin,je to cesta do nebe :-))
ODPOVĚĎ:To je Váš názor, se kterým se neztotožňuji.
DOTAZ: Dobrý den,

chtěl jsem se optat na Váš postoj k mobiliárním exekucím. Slyšel jsem, že jste úřad, který tyto mobiliární exekuce praktikuje v nejvyšší míře ze všech Exekutorských úřadů v ČR. Dotaz zní, zda považujete tuto věc jako přednost Vašeho úřadu v souvislosti s navazováním spolupráce s novými klienty, tedy věřiteli?

Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Mobiliární exekuce jsou potřebné. Pokud není možno za rozumných podmínek dosáhnout vymožení pohledávky "dobrovolným splácením", postižením účtu nebo mzdy, je třeba přistoupit k mobiliární exekuci či někdy k prodeji nemovitosti. Není přece možné a morálně správné, aby věřitel neměl zaplacenou svou pohledávku a dlužník si zároveň žil doma v luxusních prostředí. K druhé části Vašeho dotazu uvádím, že mobiliární exekuce děláme opravdu ve vysoké míře a je to podle všeho jedna z našich hlavních konkurenčních výhod oproti ostatním exekutorům. Asi i proto dnes platí, že každou desátou exekuci v Česku vykonává náš úřad. A to zde je celkem 150 exekutorských úřadů. Na druhou stranu to bohužel souvisí s tou naši špatnou pověstí, jak jsem uváděl již před několika minutami.
DOTAZ: Dobrý den, jak hodnotíte exekuce na výživné?
ODPOVĚĎ:Jedná se často o poměrně obtížné exekuce, mimo jiné i z toho důvodu, že při vymáhání běžného výživného musí exekutor průběžně vymáhat nabíhající dluh. Určitou pozitivní změnou je nová možnost vést exekuci pozastavením řidičského oprávnění.
DOTAZ: Pujdete na Sigmu v sobotu s Frydkem?
ODPOVĚĎ:Na fotbaly určitě budu chodit, ale zrovna tuto sobotu máme odpolední společenskou akci pro všechny zaměstnance úřady, jejich partnery a děti, takže budu s našimi zaměstnanci. Snad Sigma napraví nepovedený vstup ze Žižkova.
DOTAZ: xekutorský úřad Prachatice - Mgr. Kamil Košina. Dražba 1/4 rodinného domu, dražební jistota 168.300 Kč, nejnižší podání 224.400,- Kč, cena stanovena znalcem na 448.000,- Kč. To vše kvůli dluhu povinného vůči Dopravnímu podniku Hradec Králové ve výši 507,- Kč s příslušenstvím. To jsem náhodou našel na portálu dražeb. Neuvěřitelná zlodějina.
ODPOVĚĎ:Bez znalosti konkrétního stavu spisu se lze těžko vyjadřovat. Obecně vzato každý dluh je dluhem a v případě dopravních podniků dlužníka k zaplacení v nezávislém soudním procesu odsoudil soud. Soudní exekutor si exekuce nevybírá, je povinen provést každou exekuci, jejímž vedením ho soud pověřil, jinak by se vystavoval kárnému postihu za nečinnost, je odpovědný za škodu, kdyby dluh nevymáhal a stejně tak by v případě nečinnosti mohl být vystaven trestnímu postihu za zmaření důležitého úkolu úřední osoby. Pokud narážíte na nepoměr výše dluhu a postiženého majetku, pak je i prodej nemovitosti pro malý dluh možný v případě, že exekuci není možné provést jinak. Proces dražby nemovitosti má několik na sebe navazujících fází, prvním úkonem ve věci je výzva exekutora k zaplacení a pak to trvá zpravidla skoro rok, než dojde k dražbě. Po celou dobu může dlužník zaplatit anebo nabídnout jiný majetek.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli,
náš městský úřad má několik pohledávek (za odvoz odpadu), které jsme dříve vymáhali přes ex. úřad JUDr. Dědka ze Zlína. Po jeho odvolání jsme nově začali spolupracovat s úřadem, kterému šéfujete. S vašim službami jsme spokojeni, ale dozvěděla jsem se, že bychom měli naše pohledávky vymáhat opět přes regionálně přiděleného exekutora. To se nám příliš nezamlouvá. Jak tuto problematiku vnímáte vy? Jako věřitelů se nás nikdo neptal na náš názor.
ODPOVĚĎ:Děkuji za dotaz, jsem rád, že jste spokojeni s našimi službami. Vašemu dotazu naprosto rozumím a doufám, že už se také někdo někdy zeptá na názor věřitelů. Zatím se dopřává slechu spíše různým zájmovým skupinám, neziskovým organizacím a podobně. Já jsem z principu proti teritorialitě, mimo jiné i proto, že vede k monopolizaci činností. Ať si věřitel vybere exekutora, s jehož servisem je spokojený.
DOTAZ: Když probíhá exekuce musí být majitel nebo nájemník bytu doma nebo mohou exekutoři vniknout dovnitř bez něj? Musí být majitel bytu předem upozorněn na exekuci?
ODPOVĚĎ:Vykonavatelé soudního exekutora si mohou do takového bytu či domu zjednat přístup sami, absolvují proto kurz zámečníka. Přítomnost dlužníka či další osoby proto není nezbytně nutná. Předem se na výkon exekuce neupozorňuje, v opačném případě by mohlo dojít ke zmaření účelu exekuce (např. zatajení či uschování věcí).
DOTAZ: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je možné sloučit více exekucí od různých exekutorů do jedné tak, aby mi zůstavaly alespoň nějaké finanční prostředky po nastavení splátkového kalendáře. Děkuji Petr.
ODPOVĚĎ:Ano, od 1.1.2013 lze sloučit za splnění určitých zákonem daných podmínek i exekuce vedené u více soudních exekutorů. O návrhu pak rozhoduje exekuční soud, tedy ten, který pověřil exekutora provedením exekuce.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli,

mám dotaz mimo oblast exekucí. Chtěl bych se zeptat co říkáte na aktuální dění v SK Sigma a jestli Vám to nerve srdce.
ODPOVĚĎ:Ano, jsem z toho velmi smutný. Odpovědi v tomto rozhovoru píšu ze své kanceláře na jižní tribuně Androva stadionu. Když se podívám z okna na ten areál tady, tak mi prostě není jasné, jak to mohli dopustit. Když jsem tehdy v listopadu 2012 rezignoval na post v představenstvu Sigmy, vedli jsme tabulku první ligy. Je to hrozné a je mi z toho moc smutno:-(
DOTAZ: Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, mám vydaný exekuční příkaz na osobu, která dle exekutorky není k dohledání a tudíž exekuci odložila. Jedná se pro mě o hodně vysokou částku, na kterou jsem si musela vzít úvěr a dosud ho splácím. Dá se v takové situaci něco dělat. Může exekutor rozhodnout, že exekuci odkládá aniž by byla naplněna?
Děkuji moc za odpověď, jsem docela bezradná.....
Zatloukalová
ODPOVĚĎ:Proti usnesení o odkladu exekuce je přípustné odvolání, a to do 15 dnů od jeho doručení . Pokud ještě běží lhůta, podejte odvolání a popište v něm Vám tvrzené skutečnosti.
DOTAZ: Dobrý den, pane ředitel, bývalý mi dluží výživné na dítě, nekomunikuje, nic nechce řešit. slyšela jsem, že jste jedni z nejlepších, můžete mi, prosím, nějak pomoct? děkuji Jitka L, Ostrava
ODPOVĚĎ:Pošlete email na adresu urad@exekuce.cz nebo zavolejte na telefonní číslo 585 216 030. Pokusíme se pro Vás udělat maximum, co bude v našich silách.
DOTAZ: Dobrý den, manžel mi dluží poměrně nemalé peníze na výživném a k úhradám se samozřejmě nemá. Slyšela jsem, že v praxi využíváte blokaci řidičského oprávnění. Je tomu tak a donutí ho to, aby mi konečně zaplatil?

Děkuji.

A. Hanzíková
ODPOVĚĎ:Ano, blokace řidičského oprávnění je jedna z cest. Bývá zpravidla dosti účinná, ale neplatí to stoprocentně.
DOTAZ: Proč se exekutorští vykonavatelé chovají vůči dlužníkům tak arogantně? Proč se s Vámi (nic osobního, je to myšleno obecně na exekutory) nelze domluvit, jak se všude tvrdí?
Při výkonu exekuce u známé jsem se setkala s tím, že mladé nezaměstnané rodině s dětmi vykonavatel hrozil, že odveze věci, když HNED nesloží minimálně 10 tisíc! Prý to dá každá matka na mateřské. Proč se nedá domluvit na reálně uplatitelných splátkách? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Vykonavatel by se měl při výkonu exekuce chovat pragmaticky a věcně a měl by si zachovat určitý odstup a nadhled. Je současně potřeba vědět, že pohledávka v exekuci je již celá po splatnosti a věřitel předpokládá, že jeho pohledávka bude vymožena v brzké době. Sjednání splátkového kalendáře tedy není automatickým řešením každé exekuce.
DOTAZ: Dobrý den, o exekutorech a vymáhání dluhů se v televizi velmi mluví. Jak se na tuto profesi díváte vy a jaké jsou pdole vás vyhlídky do budoucnosti? Proč jste tak kritizováni? Podle mého je problém v lidské naivitě a neuváženého zadlužování kvůli zbytečným věcem.
děkuji, Ludmila
ODPOVĚĎ:Exekutoři plní ve společnosti naprosto nezastupitelnou roli. Jak by se Vám líbilo, kdyby Vám někdo dlužil peníze, nechtěl Vám je zaplatit a Vy byste neměla reálnou šanci cokoli dělat? Bohužel postavení exekutů se netěší takové prestiži, jak by bylo žádoucí. Do jaké míry to je chyba exekutorů a do jaké míry je problém jinde, to nedokážu posoudit. Ale určitě mě to nedobré společenské postavení trápí.A naprosto s Vámi souhlasím, že lidé jsou často velmi naivní. Anebo vědomě zneužívají systému.
DOTAZ: Dobrý den, jsem matka nezletilého dítěte, jeho otec mi neplatí alimenty, pracuje na živnostenský list a jezdí kamionem. S novou partnerkou si jezdí po drahých dovolených, pořizují si drahé vybavení bytu a mi nic neplatí. Na Nově jsem slišela, že mu můžete zabavit řidičák je to pravda? Co potřebuju, abyste mi z něj peníze, na které mám podle soudu nárok, dostaly?
ODPOVĚĎ:Ohledně možnosti zabavení řidičského průkazu jsem již odpověděl. Jinak stačí jen nechat nařídit exekuci. Nejlépe u našeho úřadu:-)
DOTAZ: Cim jste chtel byt jako maly kluk?
ODPOVĚĎ:Fotbalista, hasič, policajt:-)
DOTAZ: Dobre odpoledne, myslite si, ze se v Sigme Olomouc zmenilo vedeni tak, jak jste ocekaval pri svem odchodu, nebo mate stale pochyby?
ODPOVĚĎ:Je to tam špatné a zhoršuje se to. O tom žádné pochyby nemám.
DOTAZ: Obáváte se, že v budoucnu budou exekutorské úřady podléhat místní příslušnosti (tím by se ten v Přerově musel hodně zredukovat) nebo že vymáhat pohledávky budou přímo soudy tzn. že exekutoři budou státní zaměstnanci a tím by exekutorské úřady jako takové zanikly?
ODPOVĚĎ:Snad k tomu nedojde. Bylo by to špatně nejen pro nás, ale hlavně pro společnost jako celek. I když si to dnes možná mnozí lidé nemyslí.
DOTAZ: Dobrý den,
zajímaly by mě průměrné platy exekutorů Exekutorského úřadu Přerov. Předem děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Odpovídají poměrům regionu, takže z celorepublikového hlediska jsme určitě pod průměrem. Lepší výplaty pak berou ti zaměstnanci, kteří pracují kvalitně. Systém odměňování máme postavený motivačně.
DOTAZ: Dobrý den, předem bych chtěl říct, že jsem vás vždy považoval za rovného člověka, přestože předmět vašeho podnikání se mi vůbec nelíbí. Zajímají mě vaše názory na situaci ve fotbalové Sigmě Olomouc? Nezalitoval jste někdy, že jste z klubu odešel? Plánujete se do něj někdy vrátit? Je pravda, že jste se scházel s fanoušky a štval je proti současnému vedení, jak se po Olomouci povídá? Děkuji za upřímné odpovědi.

Mojmír Vraný
ODPOVĚĎ:Už jsem se k dění v Sigmě několikrát vyjádřil. S fanoušky jsem se scházel a s mnohým se scházím dodnes, protože je považuji za kamarády. Zdravím Metlu - musíme zajít konečně na drink, jak si slibujeme už tři týdny:-) Proti vedení jsem nikoho neštval, oni si fanoušky proti sobě štvou sami.
DOTAZ: Dobrý den, velmi by mě zajímalo zda exekutorský úřad nějakým způsobem vrací vydělané peníze společnosti? Jestli podporujete charitu či má podobné aktivity.
ODPOVĚĎ:Ano. Jsme v této oblasti velmi aktivní. Myslím si, že na různé dobročinné a společnosti prospěšné akce posíláme velké množství prostředků. Jsme si vědomi naší společenské odpovědnosti.
DOTAZ: Vážený pane řediteli, zajímal by mne Váš názor na organizace, které samotný úvěr poskytují. Slyšíme spoustu negativních názorů na exekutorské úřady, ale dle mého mínění by se měl problém řešit primárně. Jak je možné poskytnout půjčku 18tiletému chlapci - studentovi bez zajištění, i když se jedná jen o pár tisíc. Váš úřad pak řeší jen pohledávky, které souvisí s touto činnosti, poskytujete služby, ke kterým jste oprávněni. Co takhle zpřísnit podmínky pro poskytnutí samotné půjčky?
ODPOVĚĎ:Souhlasím. Myslím si, že v tomto směru bychom se určitě měli zkusit výrazněji posunout.
DOTAZ: Dobrý den pane Runtáku, nemáte se svojí prací morální problém? Já vím po těch letech se člověk obrní, ale jak se vám žije s tím, že jste článkem té mašinerie lichvářů a vymahačů? Nemyslím to nijak špatně, jen mě zajímá váš pohled na věc. Mějte se pěkně.
ODPOVĚĎ:Snažím se žít tak, abych se každý den mohl všem lidem kolem podívat zpříma do očí a abych se mohl podívat do očí i sám sobě. Nevnímám sebe jako někoho, kdo je součástí mašinerie lichvářů. Spíše se snažím o to, abych dle svých možností přispíval k tomu, aby exekutorský úřad v Přerově fungoval co nejlépe a plnil tak roli, kterou od něj společnost očekává.
DOTAZ: Mám sepsanou dohodu o uznání dluhu a o vykonatelnosti notářského zápisu. Pokud by dlužník tuto dohodu neplnil, je možné vykonat exekuci na přechodném bydlišti, kde se prokazatelně zdržuje u své přítelkyně, se kterou žije a má s ní dítě?
ODPOVĚĎ:Ano, exekuci je možno na takovém místě vykonat, pokud se tam dlužník zdržuje a má tam svoje věci. Exekuce samozřejmě nedopadá na věci dalších osob žijících v dané domácnosti.

V tomto okamžiku bych se s Vámi chtěl rozloučit a poděkovat Vám, milí čtenáři, za velké množství položených dotazů. Omlouvám se, že jsem nedokázal odpovědět úplně na všechny, ale snažil jsem se, co to šlo. Přej Vám všem pěkné dny a co nejméně exekucí do Vašich životů:-)

Robert Runták

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení