VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE

Lídr Občanské demokratické strany v Olomouckém kraji pro říjnové parlamentní volby Michal Zácha odpovídal on-line na vaše dotazy v úterý 17. října od 12 hodin.

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE

Michal Zácha - lídr kandidátky ODS v Olomouckém kraji

Tento rozhovor byl ukončen dne 17.10.2017
DOTAZ: Dobrý den,
tři dny před volbami nejsem rozhodnut komu dát svůj hlas. V 90.letech jsem byl voličem ODS, po přelomu tisíciletí jsem byl voličem ČSSD. V roce 2010 jsem dal svůj hlas opět ODS...jak to dopadlo víme. Po zkušenostech s "tradičními stranami" jsem byl nucen v roce 2013 volit ANO. Bohužel další omyl.
Myslíte, že se konečně ODS přetransformovala opravdu na moderní politickou stranu a v čem Vy osobně vidíte její případnou proměnu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, přeji všem pěkné poledne a děkuji za první otázku.

Naše strana má za sebou samozřejmě lepší i horší časy. Od období, které zmiňujete, se u nás mnohé změnilo k lepšímu. Jsem rád, že jdeme do parlamentních voleb se skvělým celostátním lídrem a máme jednoznačně nejlepší volební program. Případní zájemci jej najdou na našem webu https://www.ods.cz/volby2017/program.

Věřím, že z chyb jsme se poučili a máme občanům znovu co nabídnout. Jdeme do voleb s programem nízkých a jednoduchých daní, omezením byrokracie, právním státem, kvalitním a dostupným zdravotnictvím i sociálním systémem, který bude motivovat lidi k práci.

Každé straně občas prospěje opozice, což se samozřejmě týká i ODS. Měli jsme možnost si znovu srovnat naše priority a definovat nepřekročitelné body, ze kterých nemůžeme ustoupit. Na kandidátky se dostala řada lidí ze zkušenostmi z komunální a regionální politiky i podnikání. Jsme zpátky v plné síle a chceme přispět k lepšímu životu našich občanů.
DOTAZ: Dobrý den. Nedávno jsem zde podával podobný dotaz panu hejtmanovi Oklešťkovi. Senát před pár dny odmítl změnu zákona o Hospodářské a Agrární komoře ČR. Návrh na změnu měl docílit zjednodušení a zpřehlednění zákonů a z nich vyplývajících povinností pro podnikatele, neboli měl vzniknout Právní Elektronický Systém. Princip, který by zavedl je aboslutně jednoduchý. Obrovské množství přijímaných zákonů by bylo soustředěno v jednom systému. Podnikatel (a v dalších verzích postupně občan, obec, lékař...) by viděl své povinnosti na jednom místě. Filtroval by si svůj obor. Povinnosti by mu "napadaly" do kalendáře. Ty, které by viděl, by splnil... v předepsaném termínu, zaplatil, co platit má. Bohužel změna neprošla. Jak chcete pomoci podnikatelům a jak "zničit legislativní džungli", ve které se dnes nikdo nevyzná. Díky, Radim Kašpar (Okresní hospodářská komora Olomouc).
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane řediteli, rád vám odpovím. Jsme nejen pro systém "jedněch dveří", ale také pro radikální omezení byrokracie týkající se podnikání. Tedy žádná kontrolní hlášení, žádná elektronická evidence tržeb (tady se rozcházíme například s názorem vašeho celostátního vedení, které EET v minulosti hájilo), žádné permanentní vyplňování formulářů. Drobní živnostníci by měli mít možnost získat jednoroční licenci, které u nás pracovně říkáme "Zaplať a podnikej bez dalších kontrol". A přicházíme také s věcí, která už v některých zemích funguje, tedy možností stát se živnostníkem po internetu.

Mohl bych vám vylíčit, jak se například při své práci potýkám s nadměrnou byrokracií při stavebních řízeních. Něco v České republice postavit není vůbec snadné. Ale jistě bych nebyl první, kdo vám anabáze na úřadech líčí, ve své pozici určitě podobné stížnosti posloucháte často.

Občanská demokratická strana jde tedy mnohem dál než vámi zmiňovaný systém. Oproti návrhu na vytvoření "databáze povinností", kterou jste vylíčil ve svém dotazu, my chceme tyto povinnosti opravdu radikálně omezit.
DOTAZ: Jak se díváte na to, jak kampaň vede Zuzana Majerová? Její agresivní populismus odrazuje řadu voličů ODS, nemluvě o tom, že její protiunijní rétorika je v rozporu s volebním programem strany. Na svém facebookovém profilu často šíří dezinformace a když je upozorněna, že nepíše pravdu, místo diskuse oponenta prostě jen zablokuje.
ODPOVĚĎ:Přiznám se, že v probíhající volební kampani nemám mnoho času sledovat na sociálních sítích profily svých kolegů. Mohu vám pouze představit svůj postoj, který je jednoznačně prozápadní. Naše členství v Evropské unii (a také v NATO) považuji za klíčovou část naší zahraniční politiky, Místo stěžování si na EU bychom se měli snažit některé věci změnit, protože se současnou unijní politikou rozhodně spokojený nejsem. A je to i vina naší vlády, že není ve vyjednávání s Evropskou unií dostatečně důsledná.

Pokud jde o naši kandidátku, skládá se z reprezenntantů pěti okresů a určitě nemáme všichni na všechna témata zcela shodný názor. Jestliže tedy fandíte pravicové politice, můžete nám dát hlas a podpořit konkrétní kandidáty svým preferenčním hlasem, tedy kroužkem. Za sebe říkám, že z EU vystupovat nemáme, máme řešit chyby, které v její politice vidíme.
DOTAZ: DObrý den, co říkáte na stav silnic v Olomouckém kraji? Jaké navrhujete řešení?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, páteřní silniční síť je v rukou státu, který v této roli dlouhodobě tragicky selhává. Vidíme, v jakém stavu je dálnice D1, která spojuje Olomoucký kraj se zbytkem republiky. Vždyť ta silnice se nám rozpadá. D1 navíc stále není dobudovaná, což je nepříjemné především pro můj rodný Přerov. MInisterstvo dopravy za uplynulé 4 roky celou věc nijak významně neposunulo, na některé úseky pořád čekáme. Je to nepříjemné pro občany i pro investory, kteří by v našem regionu rádi postavili nové závody a dali lidem práci.

A dálnicí D1 to samozřejmě nekončí. Jak je možné, že ve 21. století spojuje Olomouc a Přerov stará formanská cesta? Nedá se na ní takřka předjíždět, o průjezdu například Krčmaní a dopadem tranzitní dopravy na její obyvatele ani nemluvím. Kde je slibovaná východní tangenta, která měla odvést kamiony mimo Olomouc? Proč jedeme 60 kilometrů do Šumperka hodinu a proč je v zimě Jesenicko takřka odříznuté od světa?

Musíme spojit síly začít pořádně tlačit na stát. Když budou společně postupovat města a obce, Olomoucký kraj i poslanci a senátoři, tak nakonec ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic budou muset začít jednat.
DOTAZ: Pane Zácho, p=amatují si vás jako náměstka primátora v Přerově a držím vám palce. Byl jste muž na pravém místě.
Martina P.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, děkuji vám. Svou práci pro město Přerov považuji za výbornou školu pro své další působení v politice. Věřím, že se nám podařilo významně posunout rozvoj našeho města. Například v případě protipovodňové ochrany, kterou jsem se snažil všemožně prosazovat, jsme dosáhli významného pokroku a společně s Povodím vybudovali důležité stavby, které budou Přerov v případě povodní chránit před velkou vodou.

Nicméně ten minulý čas ve vašem dotazu není na místě, stále jsem zastupitelem a vedu také kontrolní výbor. Kdo sleduje aktuální dění v Přerově, ten ví, jaký vedeme se současným vedením města boj o každý rozumný návrh. Snad to příští rok změní komunální volby, současná situace je pro naše město dlouhodobě neúnosná.
DOTAZ: Jak byste řešil "nepřizpůsobivé"? Mají mít v lékárnách všechno zadarmo, máslo zadarmo a podobně?
ODPOVĚĎ:Musíme oddělit falešné zprávy od reality a tu poté řešit. Hromadně šířené e-maily o bezplatných lécích pro vámi zmíněnou skupinu oibyvatel beru s velkou rezervou, nic takového samozřejmě neexistuje. A v posledních dnech se něco podobného objevilo také v případě másla. Nevěřte fake news, přemýšlejme a vyhodnocujme zprávy, které se na nás valí.

Druhá věc je náš sociální systém, který skutečně neumí efektivně odlišit lidi mající objektivní problém sehnat práci od lenochů. Dnes, v době ekonomického růstu, může najít zaměstnání takřka každý zdravý člověk v produktivním věku. Spousta lidí je ovšem vychovávána v prostředí, kde je normální nepracovat. Celé rozvětvené rodiny jen čekají na pošťáka, až jim přinese sociální dávky. Osobně jsem se jako náměstek primátora při návštěvě základní školy setkal s žáky, jejichž snem bylo "být na pracáku". Oni to prostě považují za normální. Tady musíme určitě přitvrdit. Normální je pracovat, být zaměstnaný nebo podnikat. Pokud to někdo nerespektuje, musí se mít hůře než ostatní. Když takový systém zavedeme, zbude nám více peněz také pro ty, kteří naši pomoc potřebují, tedy například občané s handicapem nebo senioři.
DOTAZ: Dobrý den,
prosím o sdělení jak omezíte růst parazitních neziskovek,které čerpají pod různejma záminkama finance z fondů na romské či migrantské projekty, či arogantními ekoteroristickými organizacemi ,kteří otravují život obyčejným občanům.
ODPOVĚĎ:Díky za dotaz,

řeším to vlastně pokaždé, když mě někdo osloví s žádostí o podporu. Volím organizace, které nespotřebovávají peníze na svou vlastní existenci, ale všechny prostředky vynakládají na jasně definované účely, se kterými souhlasím. V naší zemi nepochybně existuje řada skvělých neziskových orgnizací, k nimž patří například sportovní kluby (sám trénuji děti v Kozlovicích), dobrovolní hasiči nebo organizace pomáhající handicapovaným. Nedávno jsem třeba byl na Handicap Rallye organizované olomouckým Dobrým místem pro život a byla to skvělá akce. Takové projekty určitě stojí za naši podanou ruku.


Vážení čtenáři, protože už je po 13. hodině, je to moje poslední odpověď. Omlouvám se tazatelům, na které se nedostalo. Pokud se mne chcete na cokoliv zeptat, můžete využít kontaktů na mém webu www.michalzacha.cz, nebo třeba přijít osobně už tento čtvrtek na Horní náměstí v Olomouci, kde bude od 16 hodin program pro děti a od 18 hodin pak promítání letní komedie Špunti na vodě.

Ještě jednou díky všem. Určitě běžte k volbám, a pokud stojíte na straně svobody a spravedlnosti, zvolte číslo 1. Jsem lídrem kandidátky ODS, takže mé jméno pro případný kroužek najdete také za číslovkou 1. :-)

Díky moc.

Michal Zácha

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT