VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidát na senátora Lumír Kantor ON-LINE

Primář Novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice se uchází o post senátora za obvod 61 (Olomoucko). Do říjnových voleb jde jako nezávislý kandidát za KDU-ČSL. Lumír Kantor odpovídal on-line na vaše otázky v pátek 30. září od 10 hodin.

Kandidát na senátora Lumír Kantor ON-LINE

Lumír Kantor

Tento rozhovor byl ukončen dne 30.9.2016
DOTAZ: Dobrý den, pane doktore. Přeju Vám úspěch ve volbách. Chci se zeptat, proč kandidujete právě za KDU-ČSL. Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:KDU-ČSL mne oslovila zhruba před rokem a čtvrt prostřednictvím Mariana Jurečky. S jejich hodnotami jsem hodně ztotožněn a jsem mnoho let jejich volič. V uplynulých měsících jsem získal podporu TOP 09, Strany zelených a STAN.
DOTAZ: Dobrý den. Ráda bych se zeptala, proč právě lékař kandiduje do senátu. Co Vás vedlo k rozhodnutí věnovat se politice? Děkuji. Zatloukalová
ODPOVĚĎ:K politice jsem přišel už před 12 lety, kdy jsem se stal předsedou odborné společnosti a byl jsem zvolen nejvíce hlasy mých kolegů z ČR. Předseda musí řešit všechny krizové situace a být vždy informován o věcech, které se mého oboru (novorozenecké lékařství) týkají. Za těch 12let jsem absolvoval spousty jednání na různých ministerstvech a zdravotních pojišťovnách,vv Parlamentu i Senátu. V současné době je mé rozhodnutí logické. Vidím v tom příležitost otevření dveří dětem, rodičům i ostatním k dalším možnostem. Každopádně na mém oddělení ve fakultní nemocnici zůstanu a budu vykonávat obě funkce. Prostřednictvím spojení s mými kolegy a rodiči našich pacientů chci zůstat nohama na zemi. A jestli je toto spojení politiky a funkce primáře možné? Tomu jsem věnoval hned v počátcích mého rozhodování hodně času a hodně konzultací se současnými senátory a myslím, že jde o dobré rozhodnutí.
DOTAZ: Dobrý den, pane Kantore. Ve volební kalkulačce mi vyšla shoda s Vámi pouze 52 %. S jiným kandidátem 70 %. Z jakého důvodu bych vás měla volit, když podle volební kalkulačky je se shodnu spíše s někým jiným?
ODPOVĚĎ:52% je úžasné číslo :)
Chtěl bych připomenout, že data do volební kalkulačky jsem zadávali my kandidáti a neznamená to, že to, co je vloženo do volební kalkulačky je opravdu názor kandidáta.
Měli bychom dát spíše na osobní pocity a sympatie, a rozhodovat se podle toho. Volební kalkulačka je jen program.
DOTAZ: Dobrý den. Jako lékař se musíte denně vyrovnávat s krizovými situacemi a rozhodovat závažné věci. Jaký moment nebo případ se Vám nejvíce vryl do paměti? Na který nikdy nezapomenete? Z pozice lékaře, či osobně? Děkuji a hezký den.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pěknou otázku. 25 let v medicíně to jsou tisíce příběhů a přirozeně některé se vymykají. Naštěstí zažíváme víc těch s dobrým koncem. Vzpomínám si na své první pacienty, kteří mají nyní již třiadvacet let. Vzpomínám si na noční služby, kdy nám v devadesátých letech umíraly i dvě děti za noc. Vzpomínám si na mnoho maminek, se kterými se dodneška potkávám. Za dvacet let ve funkci primáře bylo na mém oddělení přes 40 tisíc dětí, z toho 5 tisíc bylo nemocných a prošlo jednotkou intenzivní péče. Každé z nich s sebou nese příběh a můžu zodpovědně říct, že každý je výjimečný. Třeba bude někdy na to čas, rád si s vámi o tom popovídám.
DOTAZ: Prosím jaký by byl váš postoj v těchto věcech:
1. EET
2. školné na VŠ
3. zvýšení minimální mzdy
4. úplný zákaz kouření ve veřejných prostorech
5. zákaz nedělního a svátečního prodeje v supermarketech a ochodních centrech
Děkuji. Jiří Kilián
ODPOVĚĎ:1. EET
Nápad se mi moc nelíbí, zdá se mi, že to nadměrně zatíží drobné živnostníky a podnikatele, ale jednoznačný postoj nemám.

2. školné na VŠ
Do určité míry jsem pro, selektovat chronické studenty by určitě neškodilo. Výška školného by ale musela být přiměřená a dostupná všem. Jde spíše o motivující prvek. V Akademického senátu Lékařské fakulty UP, jehož jsem členem, o tomto tématu čas od času diskutujeme.

3. zvýšení minimální mzdy
Nedovedu posoudit dopady jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, dopady na nezaměstnanost, na konkurenceschopnost a další. Než bych svůj názor vyslovil, tak bych čerpal z více zdrojů, tak jak jsem se tomu naučil před nějakým rozhodnutím v medicíně.

4. úplný zákaz kouření ve veřejných prostorech
Jsem pro. Jestliže to dokázali v tradičně silně kuřáckých státech, tak by to mělo být schůdné i u nás. Jako dětský lékař se k této otázce jinak postavit nemohu. Vím, že to je i otázka téměř filozofická, ale můj názor je tento.

5. zákaz nedělního a svátečního prodeje v supermarketech a obchodních centrech
Určitě je to proveditelné, jenom mi nakupující bychom museli změnit své návyky. Má to dle mého více pozitiv než negativ.

DOTAZ: Dobrý den, pane doktore. Předem bych chtěl podotknout, že jste mi i celé rodině velmi sympatický a podporujeme Vás. Chtěl bych se zeptat, jak vidíte celou kampaň, která se již chýlí ke konci? Vaši i kampaně Vašich protikandidátů. Jaká byla Vaše očekávání? A zarazilo nebo překvapilo Vás něco? Děkuji a zdravím, Pokluda.
ODPOVĚĎ:Děkuji za vaše sympatie. Snažím se mít svoji kampaň nenásilnou a pozitivní. Je možné, že po volbách napíšu stať o mé první kampani a překvapení, kterých jsem se v ní dočkal :) Lidé by se neměli spoléhat jen na to, co je na plakátech, ale měli by nad svými kandidáty hodně přemýšlet a hledat i v jiných zdrojích. Je to zvláštní svět, zklamaný nejsem, ale divím se pořád. Zamlčování skutečností a manipulace s voliči je jednoznačně sledovatelná, naštěstí to není případ všech.
DOTAZ: Ve volebním programu máte výstavbu nové porodnice. Je to realita nebo jen sliby sliby sliby? Manželka rodila v Olomouci před 3 lety a pamatuju si, že je ta budova stará. Nicméně péče je na velmi vysoké úrovni a hlavně jsme měli moc ochotné sestřičky.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu, vyřídím ;) Nová porodnice je velmi reálná, s ředitelem FN se tímto tématem zabýváme už několik let. Naše vize je svým způsobem převratná: maximálně podpořit celé rodiny - to je trend v nejrozvinutějších zemích. Náš vzor je v Amsterdamu a Torontu. V principu jde o to, že maminka na jednom pokoji porodí a zůstane až do odchodu domů. Je zde neomezený přístup rodičů a sourozenců a mnoho dalších úprav. Trochu to souvisí i s mojí kandidaturou do Senátu. Aby se pravidla mohla změnit v tomto smyslu, je potřebné upravit i některé zdravotnické právní normy. Je to reálné. V mém životě se mi podařilo už mnoho věcí, které na začátku vypadaly nereálně.
DOTAZ: Co je to e-bezpečí? Můžete to vysvětlit? Tento pojem jsem slyšel poprvé. S šikanou přes internet se ve své profesi asi nesetkáváte, tak proč právě toto? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dvacet let působím jako soudní znalec v pediatrii a k otázce elektronického bezpečí mne přivedly posudky pro policii a soudy, které se týkaly zneužívání dětí, dětské pornografie a koneckonců i šikany. Spolupracuji se sdružením E-bezpečí, které působí v Olomouci. Jde tedy o bezpečnost těch nejzranitelnějších a například mám několik podnětů od policie, co by bylo potřeba změnit, aby tato problematika byla jasnější.
DOTAZ: Kdyby došlo ve finále na souboj Tesařík vs. Brázdil, koho byste podpořil? Zkuste prosím odpovědět konkrétně, bez vytáček. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Já věřím, že k takovému finále nedojde. A bez vytáček? S největší pravděpodobností by moji osobní volbou nebyl ani jeden z nich.
DOTAZ: Dobrý den, v letácích i na webu ujišťujete lidi, že nezapomenete na své povolání lékaře a zůstanete dále na novorozeneckém oddělení. Je to ale reálné? Děkuji za odpověď, Navrátil.
ODPOVĚĎ:Na podobné téma jsem již hovořil v jednom z předchozích dotazů. Reálné to je, řekl bych že i žádoucí.
DOTAZ: Dobrý den. Pracujete ve Fakultní nemocnici Olomouc, určitě se ale stýkáte i s kolegy z ostatních nemocnic v kraji, které jsou v soukromých rukou. Považujete to za rozumné, nebo by měl kraj provozovat nemocnice sám? Jak jsou na tom s úrovní péče?
ODPOVĚĎ:Vážně nemocní novorozenci ze všech šesti nemocnic v kraji jsou soustředěni na mém oddělení. Převážíme si je sami s podporou rychlé záchranné služby. Zabezpečení novorozenců ve všech těchto nemocnicích je víceméně kvalitní a na podobné úrovni. Dobrou zprávou je, že úroveň se za poslední desetiletí radikálně změnila. Spolupracujeme přátelsky a tím se vytváří podmínky dobré pro děti.
Jedná se ale pouze o segment neonatalogie, omlouvám se, že tedy nemohu tedy posoudit ostatní nemocnice komplexně.
DOTAZ: Dlouho byla mezi rodičkami hodně oblíbená porodnice ve Šternberku, poslední dobou slyším samou chválu na tu vaši. Jak vnímáte tyto trendy v oblíbenosti porodnic?
ODPOVĚĎ:Faktorů, které o popularitě dané porodnice rozhodují je mnoho. Mimo jiné někdo upřednostňuje více komorní prostředí Šternberka, někdo zase věci, které jsou nové ve velké porodnici v Olomouci. Některé rodičky čerpají ze zkušeností svých matek či kamáradek, pro někoho je důležitá vzdálenost. Každopádně obě dvě porodnice mají na Olomoucku své tradiční místo. V Olomouci se narodí 2400 dětí ročně, ve Šternberku kolem tisíce. Počet porodů v Olomouci stoupá, což je pro mne určitý indikátor kvality. Snažím se jednou týdně projít oddělení a pohovořit, byť stručně, se všemi maminkami a zjišťovat, co zlepšit.
DOTAZ: Zajímalo by mě, jak se jako lékař stavíte k uprchlické krizi? Měla by ČR přijímat uprchlíky? Jaké? Díky za opdověď
ODPOVĚĎ:Jako dětský lékař k tomu mám jednoznačný postoj: děti a jejich maminky za své trápení nemůžou. Jiná situace je možná u některých mladých mužů a ekonomických uprchlíků, a v tomto musíme důsledně rozlišovat.
DOTAZ: Dobrý den,pane doktore.
Syšel jsem nimo jiné,že dalším z vašich mnoha vizí a projektů mimo senátorský post je postavení nového moderního porodního centra ve FN.Je to pravdou ev. v jakém horyzontu a jak se situace vyvíjí.
Děkuji.Ošťádal Josef
ODPOVĚĎ:Některé kroky už probíhají, a byl bych rád, kdybych mohl pomoci, tak aby to bylo do pěti let.
DOTAZ: Jedna z kategorie náročnějších: nakolik jste se seznámil s politickým prostředím v Olomouci a co si o něm upřímně myslíte?
ODPOVĚĎ:Politické prostředí v Olomouci je podobné jako v celé ČR, během posledního roku a půl se mi podařilo trochu nahlédnout do jeho jemných niancí. Zde považuji za svoji výhodu to, že nejsem nijak svázán s některou ze stranických a politických her. O to je mi lehčeji :)
DOTAZ: Dobrý den pane primáři, musím říct že mě politika většinou spíš znechucovala, sliby a nakonec špinavá hra politiků o koryta. Jste čestný a čistý člověk, nebojíte se vejít do jámy lvové? Děkujeme, že jdete hájit zájmy slušných lidí, držíme Vám pěsti. Ošťádalová
ODPOVĚĎ:Někde jsem slyšel, že politika není špinavá, špinaví jsou jen někteří lidé v ní. Hodně jsem nad tím přemýšlel a říkám si že 54 let je už dost zralý věk na to, abych byl obezřetný a špíně se bránil. Možná to zní naivně, ale právě naivita je někdy nutná, aby se věci posouvaly dopředu.
Děkuji všem čtenářům za čas, který jste mi věnovali a děkuji za vaši případnou podporu v senátních volbách příští víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT