Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arcibiskup Jan Graubner ON-LINE

Arcibiskup olomoucký a moravský metropolita Jan Graubner v tradičním předvánočním chatu odpovídal on-line na vaše dotazy ve středu 21. prosince od 11 do 12 hodin.

Arcibiskup Jan Graubner ON-LINE

Arcibiskup olomoucký Jan Graubner

Tento rozhovor byl ukončen dne 21.12.2016
DOTAZ: Otče arcibiskupe, před měsícem jsme s Vámi v Olomouci zakončili Svatý Rok. Co si z jeho slavení máme odnést do dalšího života? Děkuji za odpověď a přeji Vám požehnané svátky!
ODPOVĚĎ:Všechny čtenáře srdečně zdravím a přeji poklidné prožití předvánočních dnů otevřené naději.
Děkuji za přání, já vám přeji také. Zakončili jsme rok milosrdenství, ale neměli bychom skončit s milosrdenstvím. Ten rok nás měl nastartovat k tomu, abychom byli schopní odpouštět a přijímat odpouštění a zároveň byli schopní doplňovat, co nedotáhli druzí, zvláště ve vztazích lásky.
DOTAZ: Dobrý den, co stálo za odvoláním p. Turka z Uherského Hradiště? Věřící si zaslouží vědět pravdu....Tak ji napište. Chtěl jste si dosadit kamaráda p. Rihu za děkana? Bohužel to nebyl dobrý krok... Úbytek věřících na nedělní mši je jasná vizitka. Děkuji za odpověď. Rochovansky
ODPOVĚĎ:S vašim názorem nesouhlasím, já jsem vděčný páteru Turkovi za vše, co v Hradišti udělal, ale viděl jsem potřebu změny. Věřím, že nová spolupráce se dobře rozvine.
DOTAZ: Otče arcibiskupe, v Olomouci budou příští rok dvě celostátní mládežnické akce: fórum mládeže a v létě celostátní setkání. Co to znamená pro Olomouc a co pro Českou republiku? Těšíte se Vy na tato setkání? Míša z Prostějova
ODPOVĚĎ:Já se těším. Jde o setkání, která se opakují v republice a konají na různých místech. V Olomouci to bude poprvé. Fóra mládeže se zúčastňují zástupci mladých křesťanů z celé republiky a také všichni biskupové, kde biskupové především naslouchají mladým lidem. Jestli mohu vzpomenout minulé takové setkání, témata mladých se točila hlavně kolem přípravy na biřmování a myslím, že debata přinesla plody v reformě přípravy mladých na tuto svátost. Letní setkání mládeže je širší akcí, kam jsou zváni všichni mladí věřící. Z minulých let víme, že tato setkání byla vždy povzbuzením a radostným prožitkem. Letos očekávám, že setkání bude dohrou světového setkání mládeže s papežem v Krakově. V Olomouci očekáváme účast kolem šesti sedmi tisíc mladých.
DOTAZ: Dobrý den pane arcibiskupe, v těchto dnech slavil papež František 80. narozeniny. S jeho příchodem to podle komentářů vypadalo na církevní revoluci, ale mám pocit, že jeho myšlenky se někde "ztrácejí" po cestě mezi Vatikánem a farnostmi. Změnilo se v církvi něco hmatatelného a konkrétního co ocení normální věřící, ale i třeba nevěřící člověk? Nebo je to jen spousta řečí, krásně a nesrozumitelně psané encykliky a kára jede dál..?
ODPOVĚĎ:První papežova encyklika je opravdu na čtení náročná, ale doporučuji začíst se do papežova dokumentu Amoris laetitia o rodině a manželství . Tato kniha je velmi srozumitelná a hodně konkrétní. Myslím, že zrovna v naší diecézi jsme už řadu kroků papežem navrhovaných udělali, když jsme vybudovali síť poboček Centra pro rodinu, které jsou ve všech děkanátech. Jejich prostřednictvím se snažíme pomoci lidem, kteří se připravují na manželství i těm, kteří žijí v rodinách. Pořádáme řadu kurzů a setkání, kterými chceme pomoci rodinám. Připravujeme i dům, který bude sloužit především formaci animátorů rodin. Papež věnoval rodině dvě světové synody biskupů. Nám z toho plyne řada úkolů, ale jejich splnění bude závislé na široké spolupráci. Papež oznámil další synodu na téma mládež, z toho bude řada dalších konkrétních úkolů v našich farnostech.
DOTAZ: Dobrý den. Chci se zeptat, proč nejsou v kostelích ve městech mše v neděli v nějakou normální denní hodinu. Vozím babičku, ta ale nemůže brzy ráno, to jí ještě není dobře, večer už je unavená. Pokud by byla mše třeba v 10 hodin, v 15 hodin, tak by to zvládla. Proč se církev v tomto nepřizpůsobí potřebám lidí, proč je nepružná? Proč na mše nejedou ani autobusy MHD? Mám pocit, jako by církev žila ještě v totalitě. To musejí všichni povinně vstávat "se slepicemi", aby mohli na mši?
ODPOVĚĎ:Pokud se jedná o Olomouc, určitě je nabídka široká. Doporučuji vám podívat se na přehled bohoslužeb v Olomouci. Například v katedrále je v 10 hodin v každou neděli, u svatého Mořice je v 10.30, v Sarkandrově kapli je v 15 hodin a u Kapucínů v 17 hodin. Pokud se jedná o nějaké menší město, na mnoha místech v diecézi jsou bohoslužby před polednem, ale samozřejmě ne všude. Protože kněží mají většinou dopoledne tři bohoslužby, takže jedna z nich je vždy brzy ráno.
DOTAZ: Zanedlouho bude církev zase pořádat Tříkrálovou sbírku. K čemu je její výtěžek použitý?
ODPOVĚĎ:Velká většina z výnosu sbírky se vrací do míst, kde byly peníze vybrány na základě předložených projektů místní Charitou. Část sbírky se používá na pomoc potřebným v zahraničí. Sbírka je důležitá především na financování vlastních podílů Charity při získávání dotací.
DOTAZ: Vážený pane arcibiskupe, v návaznosti na teroristický útok v Berlíně by mě velmi zajímal Váš názor na roli médií v takových situacích, kterých, obávám se, může přibývat. Z pohledu šíření strachu a pocitu ohrožení obyvatel České republiky, Evropy, hrají právě média důležitou roli... Přeji Vám krásné Vánoce. M.P.
ODPOVĚĎ:Souhlasím s vámi. Média musí informovat o takových událostech, ale důležité je, aby zachovaly správnou míru a nevytvořily dojem, že existují jenom negativní události nebo že pokrývají většinu území nebo se týkají většiny lidí.
DOTAZ: Dobrý den. Zažila jsem situaci v nemocnici na LDL, že nějaká paní si nemohla pozvat kněze, aby ji vyzpovídal. Protože už u sebe neměla žádné peníze, Prý by ji farář nevyzpovídal, pokud by mu nedala 100 Kč. Co to má znamenat? To si má ta paní kupovat odpustky nebo co? Chápu, že kněží musejí platit náklady na cesty, ale takto? To mi přijde přímo hnusné. Co s tím? Děkuji
ODPOVĚĎ:Služba kněží je bezplatná, v žádném případě paní nemá povinnost knězi něco dávat. Na druhé straně provoz farností je financován z darů věřících takže dobrovolný dar kněz nemusí odmítat.
DOTAZ: Pane arcibiskupe, mohu se zeptat, jak vidíte Evropu za třicet čtyřicet let? Rezignovali jsme na své tradiční hodnoty? Naplňuje současná evropská společnost symptomy zanikající civilizace? Co se to vlastně děje? Konečný
ODPOVĚĎ:Nejsem prorok a nechci si na něj hrát. Symptomy vymírající společnosti vidí mnozí. Ale na nás záleží, jestli se vzpamatujeme a uděláme potřebné kroky k tomu, abychom při pohledu do budoucnosti mohli mít reálnou naději. Nestačí chránit evropské či křesťanské hodnoty, ty je potřeba vytvářet. Křesťanské hodnoty vznikají uváděním evangelia do života. Pokud nebudeme žít lásku, která je věrná, slouží, umí se i obětovat, budou naše rodiny oslabené a bude chybět dostatečně zastoupená a kvalitně vychovaná další generace. Nemyslím, že je pozdě, ale není čas na dlouhé odkládání.
DOTAZ: Dobrý den pane arcibiskupe, jak to prosím vypadá s restaurací ve Wurmově ulici, kterou chtělo arcibiskupství otevřít? A co si od provozu podniku slibujete? Lze toto brát jak jakýsi "pilotní projekt", který pokud se osvědčí by mohl inspirovat otevírání dalších kaváren a restaurací v režii církve? Děkuji a přeji pěkné svátky, Jaroslav, Olomouc
ODPOVĚĎ:Ano, jako takový "pilotní projekt" to vidíme, doufáme, že v lednu už dojde k otevření. Nepředpokládám ale, že většina farností si bude otevírat svoje kavárny nebo restaurace :)
DOTAZ: Vážený pane arcibiskupe,
když se řekne město Zlín (mé rodné), kde jste zahájil duchovní dráhu, co nebo kdo se Vám vybaví?
Děkuji za Vaše slova a přeji radost a sílu odpouštět.
D.M.
ODPOVĚĎ:Jak už to u prvního působiště bývá, jde o srdeční záležitost a vzpomínám na spoustu krásných věcí. Ale současně mě utkvělo, že ve městě se potkávali především spěchající lidé. Doufám, že dnes je tam už více pokoje.
DOTAZ: Pane Arcibiskupe, jak se prosím díváte ńa u nás stále populárnější průvody Krampus čertů. Nejsem katolička, ale tyto přehlídky různých ďábelských stvoření jako zábavná show mi přijdou naprosto nechutné a hlavně pro malé děti zcela nevhodné. Tradice prý pochází z Rakouska, jak se na to dívá tamní katolická církev? Děkuji moc za odpověď, přeji Vám pokojné Vánoce. Martina
ODPOVĚĎ:Souhlasím s vámi, mně se to také nelíbí a nepovažuji to za dílo církve. Je to záležitost lidové tradice, která se ale někdy zvrhává a ztrácí své poslání. Čerti kdysi chodili vedle anděla se sv. Mikulášem, kdy symbolizovali zlo, proti kterému je třeba bojovat. Je mi líto, když vidím daleko více čertů než andělů, ale ukazuje to, že i v jiných zábavách se lidé více soustřeďují na věci negativní, než pozitivní.
DOTAZ: Pane arcibiskupe, kdy by podle vás se mělo dětem přiznat, že Ježíšek co nosí dárky vlastně neexistuje? A jak jste se to dozvěděl vy?
ODPOVĚĎ:Nemyslím, že bychom měli zpochybňovat Ježíška. Spíše je třeba ukazovat, že o Vánocích slavíme Boha, který nám dal jako největší dar svého syna. A jako obdarovaní chceme dělat i my radost druhým a připravujeme dárky. V řadě věřících rodin se to takto ukazuje i předškolním dětem. Tak daleko moje paměť nesahá, abych vám mohl odpovědět, nebo to pro mě asi nebyl tak velký objev, že by mi utkvěl v paměti.
DOTAZ: Znám chaloupku svých praprarodičů. Dvě místnosti zhruba o velikosti 16m2, komora, půda, chlévy... Žilo tam 5 dětí s rodiči. Neumím si představit, že by se před Vánocemi pustili do gruntování, tak jak je tomu obvyklé dnes. Vždyť by si překáželi navzájem. Kdy se do našich představ a prožívání adventního času a Vánoc vkradla ta myšlenka, že hlavně musí být uklizená každá skříň a každý kout? Hovoří se o něčem takovém v Bibli? Poučte mě, prosím.
ODPOVĚĎ:V Bibli se o ničem takovém nepíše a kdy se tato praxe rozšířila, nevím. Asi souvisí s tím, že na každé svátky a oslavy se lidé připravovali, například i já pamatuji ze svého dětství, že každou sobotu lidé uklízeli i na ulici, zametali se chodníky a hrabalo listí, protože to patřilo k přípravě na neděli. Samozřejmě, že vidím jako důležitější přípravu duchovní a před svátky je lepší si uklidit v duši, a také narovnat vztahy s nejbližšími.
DOTAZ: Dobrý den, pociťuje katolická církev nárůst zájmu tzv. latentních věřících, tedy těch, co o sobě prohlašují, že jsou nebo byli ateisty, a přitom pochází z křesťanských rodin? Zejména v souvislosti s uprchlickou krizí se to předpokládalo, jaký je tedy efekt? Díky.
ODPOVĚĎ:Nejde o žádné davy, ale přicházejí lidé i ke křtu jako dospělí či se navracejí k praktikování víry. Zvláště v uplynulém roce mohu připomenout desítky dospělých, které jsem křtil nebo biřmoval. Zajímavou skupinou mezi nimi byli i dřívější bezdomovci, kteří našli oporu a přijetí ve farním společenství a dokázali se znovu zařadit do života.
DOTAZ: Dobrý den pane Graubner Vy asi skutečně věříte v boha což je pro mne nepřijatelné jakákoliv víra přináší po staletí pouze války a zlo. No tedy co říkáte na budhismus?
Děkuji za odpověd.PZ
ODPOVĚĎ:Budhismus je také víra. Je pravda, že i mnozí věřící válčili, ale současně je pravda, že to byli často věřící lidé, kteří udělali nejvíc pro mír a skutečný pokrok národů. Vaši ateistickou víru vám neberu, ale vidím ji také jako víru. Já věřím, že Bůh je, vy věříte, že není. Věříme oba.
DOTAZ: Pane arcibiskupe, jsme velmi rádi za otce biskupa Josefa, ale slyšeli jsme že má z důvodu věku 75 let končit, je to pravda? A jak probíhá volba nová ? Už se rozhoduje o novém biskupovi? Otec Hrdlička je výborný pomocný biskup, neradi bychom o něj přišli. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Je pravda, že v 75 letech musí každý biskup nabídnout abdikaci. Narozeniny biskupa Josefa se blíží, tak pochopitelně i on nabídl abdikaci, ale kdy bude přijata, se teprve dozvíme. Já jsem už svatého otce požádal o jmenování nástupce. Výběr kandidáta je dlouhodobější záležitost. Nic konkrétnějšího teď nedokážu říct. Současně chci vyjádřit naději, že biskup Josef bude ve své službě pokračovat tak dlouho, dokud mu to zdraví dovolí.
DOTAZ: Jsem dospělý člověk, vlastně už starý. Vyrůstal jsem za komunistů, kdy se do náboženství nesmělo chodit a nebo, moji rodiče mně tam prostě neposlali. Víru mám a praktikuji si jak tak nějak po svém, ale ta znalost křesťanství a Bible mi chybí. Co byste mi poradil, kde se mohu "doučit"? Žiji na malém městě.
ODPOVĚĎ:Doporučuji vám navštívit místního faráře a domluvit se s ním. V některých městech se vytvářejí skupiny takovýchto lidí, které se společně připravují na přijetí svátostí. Ale je to možné i naprosto individuálně.
DOTAZ: Otče arcibiskupe, jak vidíte situaci na sv. hostýně, kněží tam ubývá, budou nahrazeni diecézními kněžími? Nebo přijde tam nějaká pomoc? Děkuji a přeji krásný den.
ODPOVĚĎ:Ano, je pravda, že otcové Tovaryšstva Ježíšova stárnou a proto jim přicházejí vypomoci kněží z okolí. Zatím doufám, že jezuité budou schopni svoje společenství posílit mladšími.
DOTAZ: Máme z farnosti kluky v semináři. můžete popsat tamní aktuální počty a situaci? Neuvažujete o spojení pražského a olomouckého kněžského semináře? A nebo přesunutí olomouckého semináře?
ODPOVĚĎ:Je pravda, že počet seminaristů je nyní hodně nízký, klesl pod čtyřicet, ale se spojením seminářů zatím nepočítáme. Oddělili jsme některé části seminární budovy a dali je k dispozici k ubytování laickým studentům, aby byla budova využita. Současně je v budově semináře také tzv. teologický konvikt - jednoroční přípravný kurz, který je pro celou Českou republiku. Doufám, že živé farnosti vytvoří takovou atmosféru, aby kandidátů znovu přibylo.
DOTAZ: dobrý den pane arcibiskupe, mám na vás jednu jednoduchou otázku a to. Nejsem sice věřící člověk, ale nedá mi to když každý den při pohledu z okna vidím žalostný stav jedné z vašich kapliček. Bydlím na Nových Sadech /Voskovcova ul./ a již mnoho let vidím v jakém žalostném stavu se zmíněná kaplička nachází. Vám jako představiteli církve tento stav nevadí? Vždyť je to ostuda. To se za celou dobu nenašly finance na její opravu? Bydlíme zde od roku 1995 o již v té době nebyla již v dobrém stavu, ale poslední dobou se zdá, že stav se zhoršuje. Nejsem žádná odbornice, ale myslím si, že je potřeba kapličku podřezat a udělat pořádnou izolaci a potom dát kapličce nový vzhled. Vždyť je to Vaše vizitka. Děkuji za odpověď a přeji krásné a klidné prožití vánočních svátků.
ODPOVĚĎ:S opravou kaple se počítá, ale zároveň musím říct, že na opravu všech kostelů a kaplí opravdu nemáme. Máme mnoho kostelů a kaplí, které vypadají hůř. Přednostně věnujeme pozornost těm, které jsou v havarijním stavu nebo těm, kde je větší místní aktivita pro opravy, abychom je podpořili.
DOTAZ: Chvala Kristu, proc biskup/ove nejezdi do farnosti aspon obcas na neohlasene vizitace?
ODPOVĚĎ:Vizitace nejsou časté, ale jsou. O těch neohlášených se mnozí nedozví, ale doma nesedím, každou sobotu a neděli jsem v terénu. A často i v týdnu. Další cesty se mi do diáře nedaří dostat.
DOTAZ: Vládou prošel návrh, že registrovaný partner, který není biologickým rodičem dítěte, může adoptovat dítě partnera, pokud o něj jeho druhý biologický rodič nejeví zájem. Jak se k tomuto návrhu stavíte Vy jakožto duchovní?
ODPOVĚĎ:Tento návrh považuji za zbytečný, protože potřebná práva může mít partner i bez osvojení a vedle toho vidím jako důležité respektovat přirozené otcovství a mateřství.
DOTAZ: Jak je prosím daleko převzetí kroměřížského zámku a zahrady církví? Máte už konkrétnější plány s opravami, úpravami či návštěvnickým režimem? A co bude s Květnou zahradou? Děkuji ,Petr z Kroměříže
ODPOVĚĎ:Smlouvy mezi Památkovým ústavem a arcibiskupství jsou připraveny, brzy budou podepsány. Na návštěvnickém režimu se nebude měnit nic, protože památkový ústav bude dále provozovat zámek a Podzámeckou zahradu na základě uzavřené smlouvy. Na rekonstrukci Podzámecké zahrady připravujeme projekty a doufáme, že se podaří zajistit i potřebné dotace. Květnou zahradu zatím stát odmítl církvi vydat.
DOTAZ: Otče arcibiskupe, církev chtěla pomoci uprchlíkům ze Sýrie a Iráku mimo jiné ubytováváním rodin v jednotlivých farnostech. Jsou na Moravě nyní nějací takto přijatí uprchlíci a jak tento "program" nyní funguje? Požehnané svátky přeji.
ODPOVĚĎ:Tento program se nepodařilo rozvinout. Jak je známo, většina křesťanů, kteří k nám přišli, chtěla odejít do Německa nebo se vrátit. Ukázalo se, že pro ně je příliš těžké se začlenit do zdejší kultury. Dnes vidím jako důležitější pomoci křesťanům tam, aby mohli zůstat doma.
DOTAZ: Kdo prosím zařizuje a platí nasvícení olomouckých kostelů? Například kupole sv. Michala nádherně září do daleka, krásně je nyní nasvícený i kostel v Hejčíně, naopak úžasný chrám P.M. Sněžné nesvítí vůbec, stejně tak i mohutný kostel sv. Mořice v úplném centru města. Je to škoda, vhodným osvětlením by tyto nádherné památky dostaly další večerní život, prozářily by okolí a snad by mohly i pomoci vytáhnout lidi ven od televizí a počítačů. Děkuji za odpověď a přeji Vám krásné Vánoce. Boris
ODPOVĚĎ:Nasvětlení kostelů je většinou součástí veřejného osvětlení. Kostel sv. Mořice musí nejprve projít velkou opravou. Doufám, že se to už brzy podaří a pak jistě zazáří i v dobrém osvětlení.
DOTAZ: Papež František minulý rok hovořil o zjednodušení zrušení církevního sňatku. Je v tomto směru něco nového a jak se tato myšlenka projevila v praxi v naší arcidiecézi. Děkuji. Marek O.
ODPOVĚĎ:Zjednodušení je vidět konkrétně na jednodušším procesu prohlášení neplatného manželství u církevního soudu, proces je rychlejší. Nově je zavedena i druhá možnost, tam, kde oba partneři jsou přesvědčeni, že jejich manželství od počátku nebylo platné, může to řešit krátkým procesem biskup sám.
DOTAZ: Dobrý den, odpustte mi tu otázku,ale zajímá mne téma exorcismu. Máte v diecézi někoho takového a bylo ho v našem kraji někdy potřeba?
ODPOVĚĎ:Ano, máme kněze pověřené službou exorcisty. Někdy taková služba potřebná je, ale nejde o žádné senzace. Jde především o pomoc trpícím lidem modlitbou.
DOTAZ: Pane arcibiskupe, jak trávíte Štědrý den vy? s kým večeříte a co? díváte se na pohádky?
ODPOVĚĎ:Na Štědrý den se na pohádky nedívám, na to jaksi nezbývá čas. V poledne se setkávám s bezdomovci v azylovém domě, ve tři hodiny pak mívám mši svatou pro děti v kostele sv. Michala, v pět hodin máme společnou večeři s kněžími Olomouce a pak se rozjedeme do různých chrámů na noční bohoslužby. Jídlo bývá klasické. Na začátku oplatek s medem, rybí polévka, kapr se salátem a něco sladkého na konec. Ráno pak slavím pouť v biskupské kapli, která je zasvěcená narození Páně a v 10 hodin znovu mše v katedrále. Poté se ještě znovu sejdeme k obědu s kněžími Olomouce.

Všem čtenářům regionálního Deníku přeji pravou vánoční radost z Boha blízkého a pokoj, který vám nevezme ani velký úklid, horečné přípravy či nákupy. A všem přeji radost ze společenství rodiny. Písmo říká, kde jsou dva nebo tři v mé lásce, tam jsem já uprostřed nich. Tak může být betlémská radost v každé rodině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení