VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajské a senátní volby, 7.-9. 10. 2016

Začátek v 07.10.2016 v 12:00

Sledovali jsme pro vás on-line krajské a senátní volby. Od otevření volebních místností až po koaliční jednání.

 
12:00

Dobrý den, již za dvě hodiny se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat do krajských zastupitelstev a do Senátu. My pro Vás kompletní dění budeme sledovat on-line. Poslední voliči dnes budou moci odevzdat svůj hlas před 22:00. Další budou mít šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.

12:19

Své krajské zastupitele si budou vybírat mimopražští voliči. Na třetině území státu, tentokrát včetně tří pražských obvodů, navíc budou moci rozhodnout i o svých senátorech. Volby jsou vnímány i jako největší průzkum voličské přízně před sněmovními volbami, které budou za rok.

12:57

V případě krajských voleb lidé mohou na vybraném hlasovacím lístku preferované strany podpořit zvolení nejvýše čtyř kandidátů, a to zakroužkováním pořadového čísla před jejich jménem. Kandidátům bude stačit k dosažení mandátu pouze pět procent preferenčních hlasů. Lístek pak před vhozením do volební urny musí voliči zasunout do hlasovací obálky k tomu určené, kterou dostanou od volební komise.

13:10

Při senátních volbách musí voliči vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do jiné obálky, kterou také dostanou od komise. Tento lístek se nijak neupravuje. Lidé by to neměli splést, protože jejich hlasy by byly neplatné.

13:18

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává účast ve volbách do krajských zastupitelstev a části Senátu mezi 40 a 50 procenty. Vyzval voliče k co nejvyšší účasti. Sobotka řekl, že považuje volby za velmi důležité. Byl by rád, aby účast voličů dosáhla hodnot podobných jako při sněmovních volbách. "Kraje mají důležité kompetence, Senát je druhá parlamentní komora, ovlivňuje vznik zákonů," uvedl. "Skutečně bych byl rád, aby lidé svého práva hlasovat využili, protože se jedná o veřejné služby, které se dotýkají jejich života," uvedl premiér.

13:30

S olympijskou vítězkou v rychlobruslení Martinou Sáblíkovou se voliči u volební urny ve Žďáře nad Sázavou nepotkají. Martina volby do krajského zastupitelstva Kraje Vysočina zmešká. V současné době druhým týdnem trénuje v italském Collalbu. O víkendu ji navíc v německém Inzellu čekají kontrolní závody.

13:54

V posledních krajských volbách před čtyřmi lety překročila volební účast 40 procent pouze ve dvou krajích, na Vysočině a ve Zlínském kraji. Nejmenší poměr voličů našlo cestu k urnám v roce 2012 v Karlovarském kraji, účast tam tehdy dosáhla 31,5 procenta. Ve sněmovních volbách překračuje volební účast 50 procent.

14:00

Volební místnosti se otevřely. Lidé volí své nové krajské představitele a třetinu senátorů. Dnes mohou k urnám přijít do 14 hodin.

7275237
14:20

O místa 675 krajských zastupitelů aktuálně usiluje podle volebního webu celkem 11.808 kandidátů. Na jedno místo v regionálním parlamentu tak připadá více než 17 uchazečů. V souboji o 27 senátorských křesel zůstalo 233 adeptů, tedy téměř devět kandidátů na jedno místo.

14:25

Odvoleno už má i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Volil v Základní škole Donín v Hrádku nad Nisou. Za volební plentu šel volit se svými staršími dcerami. "Děláme to takto pokaždé," řekl hejtman. Více z Libereckého kraje najdete ZDE.

14:38

V Jihlavě se zároveň s volebními místnostmi otevřela ještě místnost k referendu o spalovně odpadů. Matěj Man, hlavní iniciátor jihlavského referenda, věří, že k němu přijde potřebných 35 procent lidí k tomu, aby bylo platné. „Podle předběžného průzkumu veřejného mínění, by to vyjít mohlo. Věříme tomu," dodal Man. Jihlavané mohou v referendu odpovídat na otázky týkající se případné výstavby spalovny v krajském městě a na otázky týkající se dalšího nakládání s odpady. Výsledky se lidé dozví ihned po sečtení na úřední desce krajského města. Tedy během sobotního odpoledne.

14:43

Ve Slabcích na Rakovnicku mají už léta tradici netradičního vybírání předsedy volební komise. "Máme tu už takovou tradici, že vždy přijde starosta s kloboukem a losujeme. Letos jsem si funkci vylosovala já," popsala s úsměvem Irena Jarošová.

15:08

Jako jeden z prvních voličů odevzdal v pátek svůj hlas v krajských volbách vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na obecní úřad v Průhonicích u Prahy dorazil i se svojí partnerkou Monikou s několikaminutovým předstihem a musel čekat, až se volební místnost otevře. Novinářům řekl, že by uvítal, kdyby hnutí ANO zvítězilo v pěti krajích. Více najdete ZDE.

7275393
15:11

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas v pátek ve 14.30 hodin odvolil ve volební místnosti ve Střední ekonomické škole v Pařížské ulici v Ústí nad Labem. „Pokud bych měl vycházet z předvolebních preferencí, tak to vidím velice optimisticky a věřím, že se to potvrdí i v reálném výsledku voleb. V Ústeckém kraji jsou problémy obrovské, věřím, že lidé konečně zvolí změnu, na kterou všichni tak dlouho čekáme," reagoval Tomáš Vandas.

7275389
15:38

Podle toho, co která strana za čtyři roky předvede, se u krajských voleb rozhoduje Hana Mádlová. Maminka herce Jiřího Mádla vyrazila volit do českobudějovického Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. „Nevolím pokaždé stejnou stranu," řekla s tím, že její hlas je pro politická uskupení jakýmsi vysvědčením za práci v celém volebním období. Více z Českobudějovicka najdete ZDE.

7275452
15:54

První výsledky letošních víkendových voleb byly známy už v pátek kolem deváté hodiny v Olešné. Také letos tam předpremiéru skutečných voleb obstaraly děti navštěvující místní Základní a mateřskou školu, které se nejen hned ráno vypravily do připravené volební místnosti na obecním úřadě, ale současně si vyzkoušely i vlastní proceduru hlasování. Dvaačtyřicet školáků volilo nejoblíbenější školní předmět a těsně vyhrál tělocvik. „Pro tělesnou výchovu hlasovalo dvanáct dětí. O hlas méně získala druhá matematika a třetí skončila vlastivěda se ziskem sedmi hlasů. Naopak nikdo nehlasoval pro český jazyk," přiblížila výsledky prvních letošních voleb na Vysočině učitelka ze Základní a mateřské škole v Olešné Jindřiška Jaglová. Děti mohly vybírat celkem z devíti předmětů. Volební účast olešenských školáků ve věku od šesti do jedenácti let byla příkladná, chyběla pouze jedna nemocná dívka.

16:04

Také na Hodonínsku si v pátek a v sobotu vyberou nového senátora. Voliči vybírají ze sedmičky kandidátů. Odvolené má už úřadující místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Ten v základní škole v Rohatci hlasoval i s manželkou Miroslavou krátce po patnácté hodině. Na jeho obhajobu senátorského postu vsadil jeden ze sázkařů Tipsportu rovných deset tisíc korun v kurzu 1,10:1. „Rád bych mu popřál, aby o ty peníze nepřišel," pousmál se devětapadesátiletý senátor.

16:07

V Klatovech do volební místnosti okrsku č. 12 přišel jako první volit Oskar Čmerda, který už to bere jako svoji tradici. Dle volební komise přichází totiž ke každým volbám vždy jako první. Před dveřmi stál už několik minut před otevřením a počítal každou minutu, než se otevřou. Více z Plzeňského kraje se můžete dozvědět ZDE.

16:12

Kandidát do krajského zastupitelstva Ondřej Konečný, který je jako čtvrtý na kandidátce Strany svobodných občanů a Soukromníků, si stěžuje, že pošta po krajském městě neroznesla jeho 8000 nasmlouvaných a zaplacených volebních materiálů. "Měla je na konci září doručit ve dvou várkách. Podle mých informací nedorazilo nikam nic," tvrdí Konečný. Mluvčí České pošty se k obvinění nevyjádřil.

16:14

V Karlových Varech je volebních místností padesát a volit v nich může třicet tisíc voličů. Podle mluvčího magistrátu Jana Kopála bylo do schránek tolik volebních lístků rozesláno. Zda ale k volbám přijdou všichni voliči, to zdaleka není jisté. Volební účast v Karlovarském kraji patří v České republice tradičně k té nejnižší. Před čtyřmi lety přišlo k urnám při krajských volbách, v nichž o jeden mandát zvítězili komunisté před ČSSD, přes necelých třicet dva procent lidí. Letos o přízeň voličů usiluje v krajských volbách dvacet politických stran a hnutí, zatímco před čtyřmi roky jich kandidovalo šestnáct. Na Chebsku někteří voliči vhodili svůj hlasovací lístek hned po čtrnácté hodině. Například v Okrouhlé si první jméno ze seznamu odškrtli dvě minuty po otevření volební místnosti. „První volič se objevil ve 14.02 hodin," řekla členka volební komise Šárka Soukupová s tím, že další voliči na sebe nenechali dlouho čekat.

Diskuse

1: 1
16.01.2018,15:54

1: 1
16.01.2018,15:54

1: 1
16.01.2018,15:52

JimmiNu: F0Dn3d http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
09.09.2017,21:48

JimmiNu: oOuJ56 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
09.09.2017,21:11

JimmiNu: mMK50y http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
09.09.2017,09:07

Dana: Tak poslední příspěvek do deníčku paní Dany z volební komise č.17: za chvíli bude padla, bum, upadl pultík za plentou pro voliče. Že by nějaké znamení? Nashle Dana
08.10.2016,13:12

Dana: Děkuji za připomínku, Kláro. Nejmenovaný okrsek je volební okrsek č. 17 , jsem ráda že jste se přidala do diskuse,nebude do tedy deníček, ale už konečně diskuse. Dana
08.10.2016,12:33

Klára: Nejmenovaný okrsek v Chebu se paní Daně musí smát, udělat si z diskuzního fóra deníček, to se nepovede jen tak někomu . Jen tak dál
08.10.2016,12:20

Dana: Tak co měla volební komise k obědu? Vlhkou bagetu, ve které byly 2 plátky nezjištěného salámu a list zvadlého salátu. To bych doma dostala, toto předložit. Jo ještě jsme měly na výběr obložené vejce, závitek v aspiku, 1 májku, neurčitou pomazánku v kelímku. To všechno jsme dostaly včera,takže jsme si to musely rozdělit na 2 dny. Nic moc. Dana
08.10.2016,12:07

Jindra: Jaká volební účast, taková diskuse :-/.
08.10.2016,12:06

Dana: Jé konečně někdo vstoupil do diskuse,,připadalo mi to jako bych vedla monolog. Díky Jindro. Dana
08.10.2016,12:03

Jindra: Díky Dano za informace. Koukal jsem se a před čtyřmi lety byla u vás v okrsku účast 35 %, to bude pěkný sešup.
08.10.2016,11:35

Dana: Jé, ahoj, přišla volit kamarádka. Zapomněla jsem si brýle, půjč mi tvoje, tak jo, za plentu, do obálky, urna a už byla pryč i s brýlemi, musela jsem za ní utíkat.... Dana
08.10.2016,11:20

Dana: Byl u voleb poprvé, byl nervózní,nevěděl co, jak, tak mu pomohl tatínek,správný otec, který zaučuje syna, když je to poprvé. Dana
08.10.2016,11:15

Dana: Tak voliči se teda moc nehrnou, je to slabší než včera. Tady je čerstvý výpočet účasti v 10.38 je účast ve vol.okrsku č.17 je 22,7%. Dana
08.10.2016,10:39

Jan K: Nezavírají se volební místnosti náhodou ve 14:00, já jen že na stránce http://www.denik.cz/volby2016/ je odpočet a podle něj až ve 22 což je špatně
08.10.2016,10:26

Dana: Tak přesně tady jsem měl lavici a tady jsem seděl 5 roků, oznámil nám jeden z voličů po vstupu do volební místnosti. Chodil jsem sem do školy, hezká vzpomínka. Volební okrsek č. 17 Cheb, Dana
08.10.2016,08:53

Dana: Hlásí se volební okrsek č. 17 v Chebu, první voliči přišli v 08.01, teď další tři, snad to bude dnes 8.10 lepší. Jo, dnes má svátek Věra, i my tu jednu máme v komisi, tak jsme jí popřály - tvrdé y proto, že jsme tu samé dámy v komisi
08.10.2016,08:22

Dana: Dala jsem si závazek, že každou hodinu napíšu alespoň jeden příspěvek do vaší diskuze. Tak snad to splním. Sešli jsme se tu dobrá parta, nenudíme se, akorát je nám trochu zima, jsme v integrované škole a netopí se tu.
07.10.2016,20:51

V diskusi je celkem 22 příspěvků, poslední byl vložen 07.02.2018,15:39 vstup do diskuse

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT