Horská služba dostala hlášení o zranění seniora kolem třetí hodiny odpoledne. Skupina profesionálů okamžitě vyrazila na záchrannou akci do těžce přístupného terénu.

„Je těžké odsud transportovat zraněného k nemocničnímu ošetření,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Při příjezdu na místo se záchranáři přesvědčili, že jejich obavy byly správné.

„Naši záchranáři na místě zjistili, že muž uklouzl a spadl asi z patnáct metrů příkrého srázu. Při pádu si poranil hlavu a způsobil mnohočetná povrchová zranění,“ řekl Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

Vzhledem k náročnému terénu museli záchranáři po ošetření turisty povolat vrtulník Letecké záchranné služby.

„Zraněného muže jsme stabilizovali a v závěsu pod vrtulníkem transportovali na Ovčárnu. Museli jsme použít šedesátimetrové lano, protože údolí Bílé Opavy je položeno nízko. Při běžných zásazích používáme lano o délce zhruba dvaceti metrů. Pacient byl pak dopraven ke stanici Horské služby Ovčárna, odkud ho zdravotníci a převezli do nemocnice v Ostravě,“ řekl Klimeš.

Před nadcházející letní sezónou, kdy do Jeseníků vyráží tisícovky turistů, mají členové horské služby pro návštěvníky upozornění.

„Musíme opět varovat návštěvníky hor, aby nepřeceňovali své schopnosti při horských túrách. Zároveň je prosíme, aby v podobných lokalitách dbali opatrnosti a pohybovali se jen po chodnících v bezpečné vzdálenosti od okrajů srázů a břehů horských potoků,“ zdůraznil náčelník Klimeš.

Podobně obtížný zásah absolvovala Horská služba Jeseníky v zimě, kdy do nepřístupného údolí Bílé Opavy zabloudil běžkař. Záchranáři po něm pátrali celou noc, další hodiny trvalo jeho vyproštění. Do údolí Bílé Opavy je v zimě turistům vstup zakázán a i v létě jsou túry v této lokalitě určeny pouze fyzicky zdatným turistům.

Letos se jedná o první závažný úraz letní sezóny v Jeseníkách.