"Dva typické vánoční požáry jsme řešili během letošních svátečních dnů. Oba se naštěstí obešly bez vážnějších následků," uvedla mluvčí mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Plameny na Štědrý den zachvátily opuštěnou budovu nedaleko nádraží v Hranicích.

"K požáru vyjelo pět jednotek. Evakuovali jsme tři bezdomovce, požár jsme rychle lokalizovali, objekt odvětrali, rozebrali střešní konstrukci a prostor zkontrolovali termokamerou. Ke zranění osob a ani k hmotným škodám nedošlo," popsala zásah Lucie Balážová.

Druhý vánoční požár řešili hasiči v Dolanech na Olomoucku.

"Nahlášen byl ve 20.30 hodin s tím, že v rodinném domě od svíček chytily ručníky a hoří koupelna. Obyvatelé domu se snažili požár uhasit ještě před příjezdem jednotek, jeden z nich se nadýchal zplodin hoření," informovala mluvčí HZS Olomouckého kraje a pokračovala: "Poskytli jsme mu kyslíkovou terapii a předali jej do péče zdravotnické záchranné služby. Na místě zasahovaly čtyři jednotky." Hasiči požár dohasili, objekt zkontrolovali termokamerou a předali jej majitelům. Škoda byla odhadnuta na padesát tisíc korun a příčinou byla nedbalost.

Nehody na Olomoucku se zraněními

Během Štědrého dne hasiče také zaměstnala dopravní nehoda dvou osobních automobilů v Olomouci, ke které došlo po dvacáté hodině mezi Holicí a Novými Dvory.

"Dvěma lehce zraněným lidem jsme poskytli předlékařskou první pomoc a předali je do péče ZZS," komentovala Lucie Balážová.

K další havárii na Olomoucku vyjížděli hasiči a záchranáři hned na Boží hod. U Štěpánova letělo auto ze silnice na střechu. 

"Osobní vůz skončil mimo komunikaci, řidič byl předán do péče záchranářů. Hasiči místo protipožárně zabezpečili, vozidlo otočili zpět na kola a komunikaci uklidili," uvedla mluvčí.

"Během dne jsme pak řešili ještě další dvě nehody bez vážnějších následků, a to v Šumperku a v obci Lazníky na Přerovsku."

Hned několikrát museli hasiči během svátků otevírat zaklapnuté bytové dveře. Zámky museli vylomit v Olomouci, Sušici na Přerovsku a v Šumperku.

"Vpodvečer jsme vyjížděli rovněž k požáru kontejneru na textil v Olomouci na sídlišti Povel," sdělila Lucie Balážová.

Po půlnoci z 25. na 26. prosince vyjížděli šternberští hasiči do Paseky, kde v průmyslovém areálu hořel vrak karavanu.

"U požáru zasahovaly čtyři jednotky, které jej zdolaly pomocí vysokotlakého hasicího zařízení. Událost se obešla bez zranění a škod na majetku," komentovala mluvčí HZS.

Auto v příkopu i záchrana z druhého patra

Na Štěpána zachránili v Křenovicích na Přerovsku brzy ráno kojetínští hasiči psa ze střechy domu. 

Vážnější zásah měli hasiči u Loštic, kde osobní automobil narazil do sloupu elektrického vedení a skončil následně v příkopu.

Na Šumpersku druhý svátek vánoční hasiči pomáhali také zachraňovat člověka, z domu kde vznikl požár. O půl deváté večer, zalarmovalo jednotky v Šumperku oznámení požáru rodinného domu v Dolních Studénkách s tím, že v hořícím domě je ve druhém patře v pokoji uvězněná osoba.

K události vyrazily tři jednotky, které po příjezdu na místo zjistily, že v budově zahořely svíčky.

"Osobu jsme z místnosti vysvobodili nastavovacím žebříkem, požár jsme během chvíle zlikvidovali a objekt jsme odvětrali. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Dům jsme poté předali majiteli," uzavírá vánoční souhrn Lucie Balážová.