Hoch je ve vážném stavu. Podle mluvčího olomoucké fakultní nemocnice Egona Havrlanta rozhodnou příští dny.

„Dítě je v umělém spánku a na plicní ventilaci. Komplikace nelze vyloučit, ale nyní chlapec není v ohrožení života," řekl mluvčí nemocnice.

Desetiletý školák si v pátek odpoledne hrál u řeky u zahrádkářské kolonie v Uničovské ulici se svými stejně starými dvěma kamárady, podle trvzení jednoho z nich, do ledové řeky v blízkosti jezu skočil.

Chlapce z vody vytáhl zahrádkář, záchranáři  pak bezvědomé dítě na místě oživovali, pak ho transportovali do Olomouce.

Neštěstí se stalo krátce před šestnáctou hodinou u splavu Desné v Uničovské ulici, kde si  tři kamarádi ve věku deseti let hráli.

Jeden z chlapců skočil do vody, u jezu se zaklínil do větví a začal se topit.  Topícího se chlapce vytáhl z vody mladý muž, jehož rodina má zahrádku hned na okraji zahrádkářské kolonie vedle splavu.

„Slyšel jsem kluky, jak na břehu volají „dýchej, dýchej", myslel jsem, že si hrají, že se hecují, nakonec mi to ale nedalo a šel jsem se na břeh podívat," popsal událost.

Z břehu viděl, že vír pod splavem s chlapcem točí. Chvíli měl hlavu nahoře, chvíli mizel pod hladinou.

„Pak ho asi vír pustil, plaval hlavou dolů po vodě. Skočil jsem oblečený do vody a u travnatého ostrůvku jsem chlapce zachytil. Otec mi pomohl vytáhnout ho na břeh," řekl zachránce.

Jeho otec dodal, že podobných událostí tu pamatují víc. Všichni přítomní zahrádkáři se navíc shodli, že v tomto období je voda v Desné ještě ledová, dosahuje sotva pár stupňů nad nulou.

V době příjezdu hasičů i záchranky byl již chlapec na břehu, na místě ho záchranáři oživovali desítky minut.

„Chlapec byl transportován v bezvědomí, dýchací cesty měl zajištěny," uvedl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Jan Weinberg.

Oba kamarádi tonoucího hocha byli událostí otřeseni a po tvářích se jim koulely slzy.

„On pořád machroval, do vody sám skočil," řekl desetiletý Mirek ze Šumperka.

Oba chlapce na místě vyslechla policie a odvezla je rodičům.