Nehoda stroje, který se po dopadu převrátil, naštěstí skončila bez zranění.

Malý dvousedadlový vrtulník dopadl na pole asi 200 metrů od západního obchvatu Olomouce směrem k Topolanům.

Příčinu nehody policisté šetří, zřejmě šlo ale o technickou závadu na autopilotu.

Po poruše se vrtulník dostal k zemi pomocí autorotace, při dosednutí na pole se ale převrátil.

„Škoda je nyní vyčíslena na 2,5 miliónu korun,“ doplnila policejní mluvčí.

Zdravotníci na místo letěli helikoptérou.

„Naštěstí obě osoby vyvázly bez zranění. Pilota i druhého muže jsme nemuseli přepravovat do nemocnice, ale nechali jsme je na místě,“ řekl ředitel olomoucké záchranky Ivo Mareš.

Závada v palivovém systému?

Případem se zabývá letecká inspekce, která zjišťuje příčinu nehody.

„Vypadá to na závadu v palivovém systému, ještě se to ale řeší,“ uvedl v úterý v podvečer Tomáš Krestýn, jednatel firmy Heliwork, která vrtulník provozovala.

Stroj je podle něj totálně zničený. Muž, který ho pilotoval, podle Krestýna pravděpodobně žádnou chybu neudělal.

„Jde o zkušeného pilota, který má nalétáno přes šest tisíc hodin a působí jako instruktor. Měl to být seznamovací let pro žáka,“ sdělil Krestýn a dodal, že zásadní je, že se nehoda obešla bez zranění.

Deníku se podařilo kontaktovat i majitele poškozené helikoptéry, ten však v úterý ještě žádné bližší informace k incidentu neměl.

„Vím o tom, co se stalo, ale sám se tam teprve pojedu podívat,“ řekl pouze.

Policistům volal pilot

Policisté se o nehodě dozvěděli přímo od pilota vrtulníku.

„Kolem půl druhé odpoledne jsme přijali od pilota vrtulníku oznámení o jeho pádu při přistávání v blízkosti letiště. Ve vrtulníku se nacházely dvě osoby,“ uvedla mluvčí policie v Olomouci Marie Štrbáková.

K nehodě vyjeli i profesionální hasiči z Olomouce.

„Poté, co tísňová linka přijala informaci o pádu helikoptéry, vyjel na místo první i druhý výjezdový vůz včetně technického speciálu,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Podle prvních informací se z havarovaného vrtulníku viditelně kouřilo. Hasiči se k místu přiblížili po dálnici, přímo k vrtulníku museli pokračovat polem.

„Z helikoptéry se v tu chvíli již nekouřilo, nehořela. Provedli jsme na místě protipožární opatření a zkontrolovali případný únik provozních kapalin,“ dodal Hošák.