„Vlivem exploze došlo k rozbití oken bytu, okna chodby domu a destrukci vstupních dveří bytu i zničení jeho zařízení. Poškozeny byly další části domu, který byl zamořen kouřem. Z domu bylo evakuováno 34 osob, přičemž jedna žena byla ošetřena lékařem záchranné služby pro nadýchání zplodin z kouře,“ informoval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Dům byl preventivně odpojen od plynu a elektrického proudu. Majitel domu, kterým je Stavební bytové družstvo Šumperk, na místo přivolal statika. Předběžně byla škoda vyčíslena na 800 tisíc korun.

„Příčiny, okolnosti a případné zavinění výbuchu jsou nadále v šetření Policie České republiky,“ dodal mluvčí policie.

Obyvatelé domu se nyní marně dohadují, co silnou explozi zapříčinilo, bližší informace neuvedla policie ani vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru, kteří ruiny bytu zkoumali následující den.

„Slyšel jsem velkou ránu, to byl rámus po celém paneláku. Pak se z bytu začalo kouřit. Běžel jsem tam a nejdříve jsem se snažil hasit ručním přístrojem, byt už byl plný kouře, snažil jsem se zjistit, zda v bytě někdo není. Další pán z domu hned volal hasiče a policii, z chodby domu jsme pak vyvedli starší paní, která se zřejmě nadýchala kouře. V bytě, kde hořelo ale nebydlela, zřejmě jen vyšla ven ze svého bytu a udělalo se jí špatně,“ řekl nájemník panelového domu.

Hasiči, kteří prováděli evakuaci obyvatel, jednotlivé byty monitorovali pomocí výsuvného žebříku, aby se přesvědčili, že v nich nikdo nezůstal.

„Silně zakouřený dům jsme museli odvětrat,“ sdělil operační důstojník Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Na místě zasahovalo šest hasičských vozidel, kromě profesionálů ze Šumperka a Zábřehu byly povolány také dobrovolnické sbory z Temenice a Nového Malína.