Neštěstí se stalo po 14. hodině ve Wolkerově ulici u zastávky Výstaviště Flora. Podle policie ženu při vystupování sevřely dveře tramvaje a následně ji smrtelně zranila rozjíždějící se souprava.

"Dle prvotních informací 87letá seniorka vystupovala z druhého vozu tramvaje a přitom ji zachytily dveře za dolní končetinu. Tramvaj se vzápětí rozjela, žena upadla a došlo ke kontaktu s tramvají, která ji bohužel usmrtila," popsala mluvčí policie Miluše Zajícová.

Žena zemřela na místě, zdravotníci už ji nemohli pomoci. 

"Žena utrpěla devastující zranění neslučitelná se životem. Z naší strany bohužel tak už po příjezdu ani neprobíhaly žádné záchranné práce, jednalo se již jen o ohledání těla," přiblížila Deníku mluvčí záchranné služby Lucie Mikisková.

U řidiče tramvaje byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem.

"Ve věci budou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Šetřením okolností této tragické události se v současnosti zabýváme a prověřování bude probíhat i v následujících dnech," uvedla mluvčí policie.

Tragická nehoda ve Wolkerově ulici v Olomouci. Tramvaj srazila chodkyni. 14.9.2023
Jak se to mohlo stát? ptají se Olomoučané po tragédii na zastávce tramvaje

DPMO: Projevujeme hlubokou lítost

Provoz přes Wolkerovu ulici byl po tragédii zastaven. Tramvaje se rozjely na Novou Ulici kolem 16:30. Během omezení mezi centrem a Novou Ulicí byla zavedena náhradní autobusová doprava. 

Olomoucký dopravní podnik (DPMO) vyjádřil lítost nad neštěstím, nechtěl se však zatím k tragické nehodě blíže vyjádřit 

"V souvislosti s dnešní tragickou dopravní nehodou projevujeme hlubokou lítost nad úmrtím naší cestující. Událost je v šetření Policie ČR a Drážní inspekce, do ukončení vyšetřování a stanovení příčin této tragické nehody nemůžeme, i pro nedostatek informací, událost více komentovat," uvedl Jaroslav Michalík, předseda představenstva DPMO.

Dítě vlečené tramvají 100 metrů

Podobná nehoda, kdy tramvaj sevřela ve dveřích cestujícího a vláčela jej s sebou, se stala před patnácti lety. V červnu 2008, také na Wolkerově ulici, ale u mrazíren, o zastávku dále než nyní, dveře tramvaje sevřely nohu tříletého chlapce.

Následně jej rozjíždějící se vůz vláčel zhruba sto metrů po zemi. Hoch naštěstí přežil, skončil v nemocnici s tržnými ranami a odřeninami.

Malý Honzík, kterého v Olomouci zranila tramvaj
DPMO může platit miliony, včas nehlásil zranění Honzíka

Řidič tramvaje o rok později odešel od soudu s podmínečným trestem. Dopravní podnik dostal pokutu 30 tisíc korun. Hned po nehodě nechal namontovat do vozů jednotné záchranné brzdy, které doplnil cizojazyčným označením, stejně tak tlačítka pro komunikaci s řidičem. 

Podle tehdejšího ředitele DPMO Vladimíra Menšíka se podnik prostřednictvím pojišťovny vypořádal s rodinou chlapce. „Je to uzavřeno. Veškeré finanční nároky, které rodina vznesla, byly pojišťovnou vypořádány,“ uvedl tehdy ředitel.