Případ, v němž čelil pětasedmdesátiletý šofér obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, byl podmíněně zastaven.

K soudu se nehoda z konce loňského srpna vůbec nedostala.

„Ve věci bylo vydáno rozhodnutí státního zástupce o odklonu," prozradil Deníku okresní státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Aktuální situace je tedy od ledna taková, ze trestní stíhání je podmíněně zastaveno.

Teprve po dvou letech, což je doba odklonu, se bude zjišťovat, jestli se šofér během čtyřiadvaceti měsíců nedopustil trestného činu či vážnějších přestupků v dopravě.

Pokud se tak stane, kauzu sražené dívky by projednal soud. Podobným závěrem končí velká část podobných případů dopravních nehod.

Podmínkou pro takový závěr je, aby poškození, v tomto případě zákonní zástupci nezletilé dívky, souhlasili. To se stalo.

Sražená mladá chodkyně, která musela se svými zraněními podstoupit operaci, dostala odškodné.

„U dopravních nehod hradí veškerou škodu včetně nákladů léčení, bolestného, nemajetkovou újmu a další náklady pojišťovna. Řidič v tomto případě zaplatil rodině odškodné navíc nad rámec pojištění," vysvětlil Jaroslav Rašendorfer.

Konkrétní sumu ovšem odmítl sdělit.

Chodkyně zůstala zaklíněná pod autem

Dívka se šla loni v úterý 25. srpna po Horním náměstí v Olomouci. Když ji senior za volantem srazil, mířila směrem od orloje k bance. Chodkyně zůstala zaklíněná pod autem.

Řidič nebyl opilý, podrobnější informace ovšem kriminalisté nesdělili.

Stále tak není jasné, jestli měl šofér vůbec povolení do centra hanácké metropole vjet. Pokud ne, na svědomí má ještě přestupek.

Stejné by to bylo za situace, že neabsolvoval nebo vůbec neprošel lékařskou prohlídkou, která je od 65 let co tři, respektive dva roky povinná.

Pokud policisté zjistí, že šofér dokument nemá, může dostat až desetitisícovou pokutu. Že by pětasedmdesátiletý řidič potvrzení neměl, není pravděpodobné, protože potom by v podstatě měl neplatný řidičský průkaz a k zastavení stíhání by nejspíš nedošlo.