Zranili se tři lidé. Mezi nimi i maminka, která před sebou tlačila kočárek. Muž, který si zlomil nohu, uskočil před padajícími sutinami do prostor domu, to mu nejspíš zachránilo život. Dolní končetinu si poranila i jedna z žen. Další chodkyni dopad sutin spíše vyděsil.

Před padajícím falešným štítem budovy nedaleko obchodního domu Koruna a zastávky U Svatého Mořice uniklo několik lidí, kteří procházeli před druhou odpoledne po chodníku vedle domu.

„Z jedné strany byly dvě ženy, z druhé strany mladý muž. Ženy už byly dost vepředu, jedna utekla směrem dopředu, druhá uskočila na bok. Ten kluk, jako by tomu nevěřil, že vůbec padá dům. Nakonec ale taky stačil odběhnout," popsal svědek události pan Karel.

Podle něj se atika domu nezřítila naráz celá, ale padala postupně.

Policisté, kteří na místo dorazili, dům evakuovali a nařídili jeho prohlídku statikem. Policie šetří, co stojí za zřícením kusu domu.

„S největší pravděpodobností policisté zahájí úkony trestního řízení pro podezření přečinu obecné ohrožení z nedbalosti," řekla přímo na místě krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že viníkovi hrozí dva roky za mřížemi.

Došlo také k materiálním škodám, například sutiny poničily tři zaparkovaná auta.

Starší případy:

1. Pod sutinami zemřela

Pád zdiva způsobil před pěti lety ve vedlejší ulici 8. května smrtelnou nehodu. Horní část čelní zdi v řadě budov nedaleko Národního domu a zavalila procházející osmasedmdesátiletou seniorku v pondělí 17. října kolem 10. hodiny dopoledne. Padající číst domu strhla i troleje a na několik hodin místem nejezdily tramvaje směrem na centrum ani do Neředína. (krk)

2. Padající atika naštěstí nikoho nezranila

V roce 2012 se jen pár desítek metrů od místa středečního neštěstí zřítila zdivo z narušené atiky na budově polikliniky SPEA náměstí Hrdinů. Příčinou pádu několika tun cihel a suti na frekventovaný chodník se policie zabývala několik měsíců. Nechala si vypracovat znalecké posudky. Ty prokázaly, že při rekonstrukci, kterou budova prošla před několika lety, k žádnému pochybení nedošlo.

3. Utrhl se kus fasády a trefil chodce do hlavy

Velké štěstí měl muž, který šel v pátek 22. března 2013 po chodníku v Komenského ulici. Z domu s číslem dvaadvacet se v okamžiku, kdy kolem něj procházel, uvolnil kus zvětralé fasády a zasáhl chodce do hlavy. Vyvázl naštěstí jen s tržnou ranou na hlavě, konkrétně ve vlasech, mozek ani lebku poraněné neměl. Majitel provedl opravu narušené fasády vzápětí. (ahe)

Reakce lidí na sociálních sítích:

Petra Němečková: Bylo pod tím asi pět lidí, včetně maminky s kočárkem, všichni stačili utéct před těmi největšími šutry.

Petr Fojtík: Chvíli před tím projela ve směru od nádraží k náměstí Hrdinů tramvaj. Štít spadl v okamžiku, kdy z tramvaje vystupovali lidé na zastávce U Svatého Mořice.

Jana Krčmářová: Ty domy nebyly stavěny na takový provoz. Bydlím v centru, naproti domu tramvaje. Není to jen o tramvajích, ale i o samotném provozu. Ty otřesy cítím, a když mám nalitou vodu ve sklence, je to jak hladina rybníka ve větru.

Ilona Kalinová: Za toto by měly padat hlavy! Vždyť je to pořád dokola!