Tak to ve středu ráno vypadalo v Kollárově ulici ve Šternberku, ve čtvrti se solidními obyvateli.

Přivolaní hasiči naměřili v domě velmi vysoké koncentrace oxidu uhelnatého – tichého zabijáku, který je na prvním místě mezi náhodnými otravami v České republice.

Do pokojů se dostal kvůli netěsnému „husímu krku“, který propojuje plynový kotel s komínem. Jde o problém, který během topné sezony může potrápit řadu domácností.

Obyvatele domu odvezla záchranka do šternberské nemocnice.

„Převzali jsme tři děti a dva dospělé s příznaky otravy oxidem uhelnatým. Všichni jsou ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ popisovala mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Následně byli pacienti transportováni na specializované pracoviště do Ostravy, které je vybaveno hyperbarickou komorou pro zvýšené okysličení krve.

„To už absolvovali a uvidíme, jak dlouho potrvá hospitalizace. Bude záležet na výsledcích vyšetření a doporučení ostravského pracoviště,“ dodala.

Odvětrávali a měřili

Rodině vyjeli pomoci profesionální hasiči ze Šternberku, kteří uvnitř domu naměřili podle mluvčí velmi vysoké koncentrace oxidu uhelnatého.

"Muž, který událost hlásil, byl s ostatními obyvateli domu na balkoně,“ popisovala Vladimíra Hacsiková, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Hasiči celý dům postupně odvětrávali a neustále měřili koncentrace oxidu uhelnatého.

„Jakmile nenaměřili žádné hodnoty, byt předali „opovědné“ osobě. Na místě zasahovala i zdravotnická záchranná služba, která obyvatele odvezla na ošetření do nemocnice,“ informovala mluvčí.

Podle velitele zásahu unikal oxid uhelnatý, který není vidět ani cítit, ze spalinové cesty plynového kotle v přízemí rodinného domu.

„Napojení kotle na komín prostřednictvím kovového „husího krku“ bylo netěsné,“ uvedla Vladimíra Hacsiková.

Ochrana? Pravidelná revize a detektor 

Podle hasičů může problém nastat během topné sezony, stejně tak může dojít k závadě i na zánovním plynovém spotřebiči.

Vzhledem k tomu, jak je oxid uhelnatý nebezpečný, že se již při velice malých koncentracích pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku, a dochází k otravě, připomínají, aby lidé nepodceňovali pravidelné kontroly plynových spotřebičů a spalinových cest.

„Pravidelné revize jsou nutností, ale problém může nastat, i když je spotřebič zcela nový, a to vlivem nějaké závady. Proto jednoznačně doporučujeme pořídit si do bytu či rodinného domu detektor, který spolehlivě upozorní na únik plynu, kouře a vznikající požár,“ upozornila mluvčí.

300 mrtvých ročně

Některé kraje a města v těchto dnech vybavují seniory a obecní byty detektory oxidu uhelnatého.

Například v Moravskoslezském kraji letos rozdají 550 hlásičů důchodcům, kteří patří při podobných nehodách k nejvíce ohrožené skupině obyvatel.

Na otravu oxidem uhelnatým v Česku ročně zemře až 300 lidí. Příčinou přitom nemusí být jenom porucha spotřebiče, ale také stavební úpravy, které nezajistí dostatečný přívod vzduchu do prostor, kde jsou umístěné plynové spotřebiče. Roli hraje montáž plastových oken s dokonalým těsněním.