Nehoda se stala ve středu odpoledne. Osmnáctiletý řidič kombajnu nezvládl strmé klesání poblíž zámku, nejdříve narazil do rodinného domu a pak srazil cyklistku.

Těžce zraněná žena zůstala zaklíněná pod kombajnem, vyprostit jí museli hasiči. Do olomoucké fakultní nemocnice jí pak přepravil záchranářský vrtulník.

„Podle výpovědi řidiče kombajnu, při jízdě z prudkého kopce vyskočil rychlostní stupeň, který lze zpět zařadit pouze v klidové poloze stroje. Řidič se snažil kombajn zastavit provozní brzdou, ale protože je určena pouze k dobržďování, nepodařilo se mu to," informoval mluvčí policie Miloslav Svatoň.

Řítící se kombajn při jízdě z kopce nejdříve minul osobní vůz Honda Civic, na který zatroubil a řidiči auta se podařilo včas uhnout.

„Při průjezdu zatáčky se pak kombajn dostal do smyku a stal se neovladatelným,“ uvedl Svatoň.

Rozjetý stroj naboural do domu, sunul se po jeho stěně a srazil ženu vedoucí kolo. Po ničivém karambolu nakonec zastavil.

„V době nárazu stroje do domu zde stály ještě dvě další ženy, které stačily včas uskočit,“ dodal mluvčí policie.

Dechová zkouška u mladého řidiče zemědělského stroje alkohol vyloučila. Hmotné škody jsou značné, na kombajnu byly vyčísleny na 100 tisíc korun, ve stejné výši je odhad škody u poničeného domu.

„Hasiči na místo povolali statika, který zjišťoval poškození domu,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Policie nadále zjišťuje příčinu a zavinění nehody, zatím nevyloučila, že stroj měl technickou závadu.