Na nejfrekventovanějších místech by však už brzy mohly pomoci pachové odpuzovače, které divokou zvěř od cesty přes vozovku odradí.

„Projekt je připravený, čekáme na peníze a potřebná povolení,“ uvedl jednatel okresního mysliveckého spolku Jiří Zbořil.

Pachový ohradník vyzkoušejí nejprve na hlavním tahu spojujícím Olomouc a Mohelnici. „Vyhodnotíme zkušenosti, efektivitu, a pokud se osvědčí, budeme se snažit získat více finančních prostředků, aby se v příštím roce projekt rozšířil i na další riziková místa,“ sdělil.

Jde hlavně o divočáky. S těmi to mají myslivci a zemědělci obzvláště těžké. V přírodě nemají přirozené nepřátele, daří se jim a v posledních letech se přemnožili. Navíc odlovit divoké prase není zase tak jednoduché.

Pomocí umístění pachových ohradníků podél rizikových úseků silnic chtějí myslivci zvýšit bezpečnost projíždějících řidičů a zabránit zbytečnému úhynu divoké zvěře.

Pachový ohradník vytvoří myslivci z dřevěných tyčí, na jejichž horní konce dají kousek speciální pěny. Ta obsahuje látku, která je nepříjemně cítit. Zápach je podobný pachu šelem a zvěř odradí od cesty směrem na silnici. Látka se uvolňuje postupně a účinkuje šest týdnů až tři měsíce.