Policie již obvinila 65letého cizince, který kamion s polskou značkou řídil. Za přečin obecného ohrožení z nedbalosti mu v krajním případě až osm let za mřížemi.

„Včerejšího dne zahájili kriminalisté územního odboru Olomouc trestní stíhání 65letého cizince, kterého obvinili ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti,“ sdělila ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Vaňharová.

„Obviněný se jakožto řidič nákladního vozidla Scania s návěsem, jedoucí od Hodolan k Pavlovické ulici, pravděpodobně plně nevěnoval řízení a na železniční přejezd měl vjet na červenou,“ uvedl mluvčí.

Požár po nárazu osobního vlaku do kamionu na přejezdu v Divišově ulici v Olomouci, 17. října 2023
Vlakvedoucí zachránil život cestujícím v hořícím vlaku. Popsal, co se dělo

Na přejezdu v Divišově ulici se srazil s projíždějícím osobním vlakem mířícím od Velké Bystřice na olomoucké hlavní nádraží. Ve vlaku bylo v tu chvíli na třicet cestujících.

„Vlivem nárazu se oddělil návěs od tahače, jehož nádrž zachvátil požár. Plameny se rozšířily na celou nákladní soupravu, osobní vlak a automobil, který přijel k přejezdu v opačném směru než nákladní vozidlo,“ připomněla Vaňharová.

Odstraňování následků střetu osobního vlaku s kamionem na přejezdu v Olomouci-Bělidlech, 18. října 2023
Kamion vjel před vlak a signalizace fungovala, říkají lidé od přejezdu

Trestní stíhání řidiče probíhá na svobodě. „V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let nebo peněžitý trest,“ sdělila mluvčí.

Rozsáhlá nehoda si vyžádala zranění řidiče nákladního auta, vlakvedoucího a nejméně šesti osob cestujících ve vlaku. Zranění, kteří byli ošetřeni ve fakultní nemocnici, už byli z nemocnice propuštěni. Zranění byla ve všech případech lehká.

Nehodou způsobenou škodu Drážní inspekce ve středu upřesnila na 36 milionů korun.

Děsivá havárie zastavila až do úterních pozdních hodin automobilový provoz v Divišově ulici, frekventované silniční spojnici mezi Přerovem a Opavou. Obnovit provoz na železnic se podařilo Správě železnic ve středu krátce po poledni.

Odstraňování následků střetu osobního vlaku s kamionem na přejezdu v Olomouci-Bělidlech. 18. října 2023
Tramvaje do Hodolan nepojedou ještě několik týdnů

Tramvaje do Hodolan bude možné vzhledem k poškození kolejí a trolejí vypravit až za několik týdnů, odhadoval ve středu Dopravní podnik města Olomouce. Na lince číslo 4 jezdí v úseku hlavní nádraží Pavlovičky náhradní autobusy.