Žebříček bezpečnosti silnic v krajských a okresních městech České republiky sestavuje Česká pojišťovna podle takzvaného ČP Indexu, který vychází z policejních statistik. Na opačném konci žebříčku skončilo Brno.

Z okresních měst Olomouckého kraje se nejlépe umístil Prostějov, a to na devátém místě. Meziročně si výrazně polepšil – v roce 2017 obsadil Prostějov 21. příčku.

Skokanem regionu je Šumperk, který vylétl z 51. místa v předminulém roce na loňskou 15. příčku.

„ČP Index vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti těchto měst. ČP index vychází ze statistik Policie ČR a je vztažený k počtu obyvatel daných měst,“ vysvětlila mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. „ČP index je tak možné brát jako ukazatel toho, jak bezpečné jsou silnice v daném městě,“ uvedla Buriánková.

V Olomouci se podle výsledků ČP Indexu situace na silnicích v posledních letech zlepšuje.

„V hodnocení za rok 2018 byla Olomouc navíc městem s největším zlepšením oproti roku 2017, kdy skončila na sedmém místě,“ informovala mluvčí.

Druhým nejbezpečnějším krajským městem je Jihlava, která se na čele žebříčku drží dlouhodobě. Na třetím místě se pak umístil Liberec.

„Velké zlepšení dopravní situace zaznamenali mimo Olomouce také ve Zlíně – v ČP indexu za rok 2018 byl mezi krajskými městy celkově šestý, zatímco za rok 2017 až jedenáctý.

Bezpečnost komunikací se naopak nejvíc zhoršila v Karlových Varech. Z prvního místa v roce 2017 se v hodnocení za rok 2018 propadly na místo desáté,“ popisovala mluvčí.

Nejrizikovější Brno

Nejvíc vážných nehod se během roku 2018 stalo v Praze, kde celkově přišlo o život 31 lidí a vážně se zranilo 182 osob.

Na silnicích Brna došlo k nehodám, které měly za následek 9 mrtvých a 116 těžce zraněných.

S odstupem pak následuje Ostrava s 25 vážně zraněnými a 6 usmrcenými obětmi dopravních nehod.

„Pokud se ale podíváme na poměr počtu nehod k počtu obyvatel, který vyjadřuje právě ČP index, je nejnebezpečnějším krajským městem Brno,“ sdělila Buriánková.

Z okresních měst Olomouckého kraje skončil nejlépe Prostějov na devátém místě, který si polepšil proti roku 2017 o dvanáct příček. Velký skok zaznamenal Šumperk. Ten si polepšil z 51. místa na 15. příčku. Pětadvacátý byl Přerov, kde se situace podle statistik také výrazně zlepšila – v roce 2017 skončil na 42. místě. Poskočil i Jeseník, a to z 54. na 32. místo.

Na silnicích krajských a okresních měst vloni zahynulo 75 lidí, 689 osob bylo při dopravních nehodách těžce zraněno.

Nepřiměřená rychlost způsobila 14 dopravních nehod, které vedly k úmrtí, za následek má i 86 vážných zranění.

V roce 2017 zemřelo na silnicích krajských a okresních měst 76 lidí, počet vážně zraněných se vyšplhal na 630. Vinou nepřiměřené rychlosti zahynulo v roce 2017 10 lidí a 55 lidí bylo těžce zraněno.