A tím i k průměru za posledních deset let, jímž je hrozivé číslo 37.

Nejtragičtějším za poslední dekádu byl však rok 2015, kdy při haváriích v kraji zahynulo celkem 51 lidí.

Mezi loňskými mrtvými je 14 řidičů, 8 chodců, 4 spolujezdci, 5 motocyklistů a 3 cyklisté.

K celkovému počtu obětí výrazně přispěla hromadná srážka aut mezi Charváty a Dubem nad Moravou, při níž zemřeli tři lidé.

Předjíždění s fatálními následky

K tragédii došlo 11. července po 17. hodině. Na rovném, přehledném úseku se srazily dvě dodávky a stejný počet osobních aut. Na místě zahynuli tři dospělí, dalších pět lidí skončilo s lehčími či vážnými poraněními v přerovské a olomoucké nemocnici.

Příčinou bylo předjíždění jednoho z účastníků nehody. Viník přežil, hrozí mu až šest let za mřížemi.

„Kriminalisté územního odboru Olomouc předali v prosinci spisový materiál na státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby na jednačtyřicetiletého muže pro podezření z přečinu usmrcení z nedbalosti,“ potvrdil mluvčí krajské policie Libor Hejtman.

Ráno po tragédii místem projížděl i krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz. Podle stop mu bylo zřejmé, že někdo začal předjíždět a pak už se nestačil zařadit do svého pruhu.

„Cesty opravit lze, bezohledné chování řidičů bohužel ne,“ poukázal expert na opravený úsek silnice.

Léto plné rizik

Červenec byl z hlediska řidičů nejtragičtějším měsícem i v roce 2018. Se sedmi oběťmi se zařadil na vrchol smutného žebříčku statistik uplynulého desetiletí. Mohla za to především srážka osobního a nákladního auta v křižovatce u Bohuňovic.

Z výletu se domů nevrátily dvě děti a jejich prarodiče. Odborníci pravidelně varují před letním obdobím. Zvyšuje se únava, ztrácí koncentrace. Nepříjemné je i slunce, které řidiče oslňuje.

„Obzvlášť pokud teploty vystoupají nad 30 stupňů, je důležité jezdit obezřetně a dodržovat pravidelné přestávky,“ vzkázal Charouz.

Úpravy míst s těžkými nehodami

Nejvíce se bouralo v nejlidnatějším okrese Olomouc, k nejméně dopravním nehodám došlo na Jesenicku.

Za nejčastější příčinu byl policisty označen nesprávný způsob jízdy, důležitou roli sehrála i nepřiměřená rychlost nebo nedání přednosti v jízdě. Přibylo také řidičů pod vlivem alkoholu.

Loni policisté řešili 28 380 dopravních přestupků a na pokutách vybrali přes 14 milionů korun. Na hříšníky za volantem se strážci zákona zaměří i letos.

„Například během dopravně bezpečnostních akcí, při nichž nás bude zajímat například používání pásů, telefonování za jízdy, projetí na červenou nebo překračování rychlosti,“ uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie Dušan Věženský.

Na rok 2020 stanovil pět priorit pro oblast silničního provozu.

Viditelný dohled policejních hlídek by měl zvýšit bezpečnost v úsecích s vyšší intenzitou provozu a vyšším rizikem vzniku závažných nehod.

Místa tragických nehod budou posuzována, aby mohla být navrhována opatření k nápravě. To zahrnuje i kontrolu umístění dopravních značek nebo jejich stavu.

Zaměří se i na cyklisty a chodce

Další prioritou je realizace represivních a preventivních aktivit zaměřených na problematiku nevěnování se řízení. Hlídky s radary a dalekohledy cílí i na dodržování zákazů pro nákladní auta a kamiony či správné předjíždění.

Pozornosti neuniknou ani chodci a cyklisté.

„Prostřednictvím preventivních akcí se zaměříme na jejich zviditelňování v silničním provozu,“ doplnil Věženský.

Řádně osvětlené kolo nebo reflexní prvky mohou člověku zachránit život nejen mimo obec.

Naposledy se podobná akce konala od 6 do 10. ledna. Policisté zkontrolovali okolo 300 chodců, cyklistů i řidičů, řešit museli 143 přestupků. Většiny z nich se dopustili chodci.

„Dohromady na místě zaplatili téměř 27 000 korun. Nejčastěji přecházeli vozovku v místech, kde neměli. Další vstoupili na přechod pro chodce na červenou,“ dodal mluvčí Libor Hejtman. 

Počet obětí dopravních nehod v Olomouckém kraji

2019 – 34

2018 – 35

2017 – 24

2016 – 40

2015 – 51

2014 – 28

2013 – 27

2012 – 40

2011 – 45

2010 – 45

Nejtragičtější měsíce roku 2019:

červenec, září – 6 mrtvých

červen – 5 mrtvých

Nejvážnější nehody roku:

11. července, Charváty – Dub nad Moravou

3 mrtví, 5 zraněných

srážka dvou osobních aut a dvou dodávek

7. června, Krčmaň

2 mrtví, 2 zranění

čelní střet dvou osobních aut

17. března, Jeseník

2 mrtví, 1 zraněný

náraz felicie do stromu

11. června, D35 u Litovle

17 zraněných

náraz autobusu s dětmi do stojícího kamionu