Vlak zachytil a těžce zranil nezletilého chlapce, který musel být letecky transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě.

První pomoc zraněnému dítěti poskytl personál vlaku. Podle zjištění Deníku byl v pondělí odpoledne aktuální zdravotní stav pacienta vážný, ale stabilizovaný.

Neštěstí se stalo na místě, kde je rychlíková trať chráněná stěnou.

„Na místě je zbudována protihluková stěna s únikovým východem, který děti neoprávněně využily ke vstupu do prostoru dráhy. Jedná se o extrémně nebezpečné a nepřehledné místo s táhlou zatáčkou, která znemožňuje rozhled na delší vzdálenost,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Přestože strojvedoucí použil rychlobrzdu, aby zabránil střetu s dítětem, nepodařilo se mu to a vlak chlapce zachytil.

Úspešná resuscitace

Podle mluvčí krajské záchranky Lucie Urbanové poskytl personál vlaku dítěti bezprostředně po nehodě první pomoc.

„Do příjezdu záchranné služby prováděli pomocí operátorů tísňové linky telefonicky asistovanou resuscitaci. Operační středisko na místo ihned vyslalo nejbližší posádku z Přerova a také leteckou záchranku. Lékař po svém příjezdu navázal na do té doby prováděnou laickou resuscitaci,“ popsala mluvčí.

Po několika minutách se u chlapce podařilo obnovit srdeční aktivitu.

„Byl předán do péče lékaře záchranky, který zajistil vitální funkce pacienta. Vzhledem k mechanismu úrazu byla páteř imobilizována s pomocí krčního límce a kvůli podezření na zlomeninu stehenní kosti také dolní končetina,“ doplnila.

Pacient byl letecky transportován na dětské traumacentrum Fakultní nemocnice v Ostravě. 

Nebezpečné hry hlaste policii

Policie v souvislosti s nešťastnou událostí apeluje na rodiče, aby své děti poučili o vážném nebezpečí her v kolejišti a věnovali zvýšenou pozornost tomu, kde a jakým způsobem jejich potomci tráví volný čas.

„Žádáme také spoluobčany, pokud budou svědky hry dětí na trati nebo v její blízkosti, aby o této život ohrožující zábavě informovali policii a obrátili se na linku 158,“ konstatovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podle zákona o drahách se lidé, kteří poruší nařízení a pohybují se na místě veřejnosti nepřístupném, dopouštějí přestupku a hrozí jim pokuta až do výše 10 tisíc korun.