Udušení obsádky spojují s nedělními přívalovými dešti.

Ve stejné části toku přišli o velkou část obsádky, hlavně generační ryby, už vloni v září.

Na případu pracuje policie i Česká inspekce životního prostředí.

„Vypadá to na deficit kyslíku. Ryby se udusily. Nad obcí je čistička, mohlo něco uniknout při přívalovém dešti. Jsou to ale spekulace," uvažoval hospodář olomouckých rybářů Václav Zelníček, který byl na místě.

Bolelouc je severní část obce Dub nad Moravou a úhyn místní zaznamenali před půl devátou ráno. Na místo okamžitě vyjeli hasiči.

„Po příjezdu hasiči začali spolupracovat s rybáři. Na hladině nebylo patrné žádné znečištění, přesto však na řece plavaly uhynulé ryby," popisovala mluvčí hasičského záchranného sboru Vladimíra Hacsiková.

Na šesti různých místech odebrali hasiči vzorky vody, které odešlou k rozboru do Chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm.

"Kvůli nízkým hodnotám kyslíku ve vodě hasiči snížili hladinu jezu, čímž zvýšili průtok vody. Současně s tím pomocí plovoucího čerpadla začali vodu v řece provzdušňovat," informovala Hacsiková.

Odvrátili pohromu

Podle rybářů z Tovačova, kteří mají lokalitu v revíru, zásah hasičů i opatření rybářů odvrátili pořádnou pohromu, i když následky jsou patrné v úseku tří čtyř kilometrů – od jezu proti proudu.

„Úhyn nakonec nebude tak velký. Díky hasičům a naší manipulací s jezy. Odtok špatné vody se zrychlil a výrazně to pomohlo," hodnotil následky hospodář tovačovské organizace Roman Uherek.

Předběžně odhadl úhyn na čtyři až pět metráků, zejména menších ryb různých druhů o velikosti pět až 10 centimetrů.

„Zejména menší ryby uhynuly proto, že o generační ryby jsme přišli vloni v září, kdy došlo k fatálnímu uhynu přímo na hlavním toku. Generační ryby byly vytráveny, tak jsme vysadili drobnou rybu, aby dorostla a obnovila obsádku v řece Moravě," zlobil se rybářský hospodář.

Případem se zabývá policie i Česká inspekce životního prostředí.

„Jsme na místě, ovšem pokud jde o příčinu, zatím nevíme. Vše prošetřujeme," sdělil Radek Pallós. Ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Olomouc.

Souvislost s bouřkou

Podle rybářů souvisí úhyn s přívalovými dešti při bouřkách, které přešly nad Olomouckem v neděli odpoledne.

„Příčina bude podobná jako u loňského úhynu, který rovněž vyšetřovala policie, a tedy bouřka a někde to vypláchlo kanál. Bylo to i nad Drahlovem, kde navíc významně nepršelo," pokrčil rameny Roman Uherek.

„Můžeme se jen domnívat, odkud to přišlo, a jen doufat, že seženeme ostroretku a podoustev, což jsou reofilní ryby, které dělá pár rybářství," dodal.