V loňském roce se v Olomouckém kraje stalo více než čtyři tisíce dopravních nehod.

„Třiadvacet procent smrtelných nehod bylo v souvislosti s alkoholem. Při těchto nehodách zemřelo deset lidí. V roce 2009 to bylo čtrnáct,“ informoval krajský šéf dopravní policie Pavel Novák.

Nejhorším dnem v týdnu se, co do počtu nehod, stal pátek. V roce 2010 se ten den stalo 742 nehod. Na opačném konci je neděle se 403 nehodami.

„Neděle je však nejbezpečnější pouze teoreticky. Musíme si uvědomit, že nejde o všední den, takže provoz není tak veliký,“ upozornil Novák.

Nejtragičtějším měsícem pak byl červenec a květen, kdy zemřelo shodně osm lidí.

Zatímco u července jde oproti roku 2009 o pokles o čtyři oběti, v květnu 2009 na silnici v kraji zahynul jen jeden člověk. V lednu, dubnu a prosinci zemřel při dopravních nehodách jeden člověk.

Počet nehod v Olomouckém kraji podle okresu. Zdroj: Policie ČR

Následky nehod

Nejnebezpečnější: silnice z Bělotína

Silnice první třídy číslo 48 z Bělotína vedoucí do Nového Jičína, Frýdku-Místku a dále na sever byla v roce 2010 nejnebez­pečnějším místem v kraji.

„Stalo se na ní sedm nehod, při nichž zemřeli čtyři lidé. Máme požadavek, aby se na této silnici instalovala alespoň lanová svodidla. Do té doby bude po této komunikaci jezdit náš speciálně vybavený passat,“ řekl Novák.

Policisté také analyzovali viníky dopravních nehod podle věku a délky praxe. Přibližně tři čtvrtiny nehod způsobili řidič do čtyřiceti let. Jednu třetinu pak mají na svědomí řidiči, kteří svůj průkaz nemají příliš dlouho.

V letošním roce se dopravní policisté zaměří na nákladní vozidla (loni způsobila třináct procent všech dopravních nehod), používání bezpečnostních pásů a nebo také na cyklisty a chodce.

„Za loňský rok zemřelo na silnicích šest cyklistů a čtyři chodci přišli o život. Budeme se soustředit na reflexní prvky, používání přileb a také na technický stav kol,“ sdělil Novák.

Akci na lékárničky nechystají

Dopravní policisté také mají letos k dispozici pět a půl tisíce sad pro kontrolu, zda řidič není pod vlivem drog. Speciální akce na nové autolékárničky se ale nechystají.

„Věc kolem nových lékárniček a řidičských průkazů je v současnosti asi nejčastější dotaz, který z médií dostávám. Řidičský průkaz musí šofér předložit při jakékoliv kontrole, takže ten kontrolujeme vždycky. Ohledně nových typů autolékárniček a také reflexních vest žádné konkrétně zaměřené akce nechystáme,“ uvedl Novák s tím, že ale policejní hlídky budou na tyto věci dohlížet při běžných kontrolách.