“Cizí zavinění utonutí bylo při šetření vyloučeno. Přesnou příčiny úmrtí ale stanoví až nařízená pitva. Více informací k případu nemámě k dispozici,” sdělila v neděli odpoledne Deníku policejní mluvčí Irena Urbánková.

U oblíbeného přírodního koupaliště zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

“K něšťastné události vyjížděla naše profesionální jednotka z Olomouce a dobrovolní hasiči z Chomoutova. Vytáhli ženu na břeh a asistovali záchranářům. Ta však již byla bez známek života,” konstatoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Poděbradská jezera byla letos prvním dějištěm podobné tragédie v kraji.

Loni v červnu se utopil čtyřiašedesátiletý muž v přerovské Laguně. Šel si zaplavat, ale na břeh už živý nevystoupil. Jeho mrtvé tělo vytál po hodině a půl jiný plavec.
Přírodní koupaliště bývají pro plavce nejrizikovější. Zejména kvůli hloubce a temné, neprůhledné vodě.

„Jednou z nejčastějších příčin utopení je pití alkoholu a podcenění nebezpečí,“ připomínají lidé ze státního zdravotního ústavu.

Tragický konec mělo 8. srpna firemní setkání na zatomeném lomu v Lulči na Vyškovsku, když se večer několik rozjařených účastníků rozhodlo ochladit skokem do vody ze skalního výběžku.

„Jedenačtyřicetiletý muž skok nezvládl a utrpěl zranění, kterému na místě podlehl. Při odrazu uklouzl a zavadil o skálu,“ uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

V obležení plavců je nyní také zatopený lom ve Výklekách poblíž Olomouce. Zde se v roce 2010 změnil v tragédii výlet skupinky přátel z Valašského Meziříčí, která u přírodního koupaliště kempovala. Šestadvacetiletá žena si zaplavat se svým bratrem a uprostřed zatopeného lomu najednou zmizela pod vodou.

Hladina Poděbrad se před pěti lety, konkrétně začátkem srpna 2013, zavřela nad osmapadesátiletou žena z Olomoucka. Její tělo našel později kolemjdoucí u břehu jednoho z jezer v této lokalitě. Ve stejném roce nalezli smrt při rekreaci na nedalekém Nákle dva muži ve věku 36 a 54 let. I oni se utopili. V daném případě pitva ukázala, že za jejich utonutím stála zřejmě nadměrná konzumace alkoholu.