K nehodě došlo v sobotu po šesté hodině ranní ve směru od Olomouce, kdy muž polské národnosti vjel mimo silnici na nezpevněnou krajnici. „Následně se s vozidlem snažil dostat zpět a strhnul řízení vozidla, čímž dostal smyk a narazil do středových svodidel," uvedla krajská policejní mluvčí Ivana Paroulková.

Cisterna se díky nárazu převrátila na pravý bok a začala z ní unikat nebezpečná chemikálie, která stekla na silnici i na okolní travnatou plochu. K jejímu úniku do půdy však nedošlo. Hasiči nechtěli z důvodů spekulací sdělit, o jakou konkrétní látku jde. „Nicméně šlo o chemikálii nebezpečnou z pohledu hořlavosti a žíravosti při přímém styku s kůži," sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Díky tomu museli hasiči zasahovat v ochranných oblecích. Byla povolána i speciální cisterna na přečerpání chemikálie. Pravděpodobně se jednalo o cyklohexylamin, což je toxická hořlavá žíravina.

Zdroj: Youtube

Řidič havarovaného kamionu utrpěl lehké zranění. „Lékař záchranné služby jej ošetřil na místě a muž byl následně převezen k vyšetření do Fakultní nemocnice Olomouce," řekl Hošák. Policisté u muže provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol, která byla negativní. Pozitivně však vyšel test na přítomnost omamných a psychotropních látek. „Konkrétně se jednalo o amfetamin a metamfetamin. Případ šetříme pro spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti," informovala Ivana Paroulková. Předběžnou škodu policisté vyčíslili na zhruba 800 tisíc korun.

Dálnice byla průjezdná až po více než jedenadvaceti hodinách ve 3.30 hodin v neděli ráno. U nehody zasahovaly jednotky profesionálních hasičů z Olomouce a Prostějova a dobrovolní hasiči z okolí. Jeden z hasičů se lehce zranil. „Ten byl spíše z preventivních důvodů po ošetření posádkou ZZS Olomouckého kraje převezen k navazující nemocniční péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice Olomouc, odtud byl po chvíli také propuštěn a vrátil se zpět na základnu," uzavřel Hošák.

Ilustrační foto
Noční tragédie: auto smetlo mladé lidi, jeden nepřežil