Autobus narazil do odstaveného kamionu, který částečně zasahoval do pravého jízdního pruhu dálnice. Zranění utrpělo 17 cestujících, převážně děti.

„Jelikož došlo ke zranění většího počtu osob, vyšetřujeme případ pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Míru zavinění řidiče kamionu i řidiče autobusu prověřujeme. Dechová zkouška vyloučila přítomnost alkoholu u řidiče kamionu,“ řekla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová s tím, že obvinění v případu zatím nepadlo.

Na urgentní příjem Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) odvezly sanitky 17 osob. Řidiče autobusu, dva trenéry z týmu 1. SK Prostějov a 14 dětí.

„Oba trenéři klubu utrpěli lehčí zranění a ještě včera byli propuštěni, stejně jako většina dětí. Měly hlavně pohmožděniny a odřeniny. Jeden chlapec zůstal přes noc na pozorování v nemocnici. V tuto chvíli je na dětské klinice a během dnešního dne bude propuštěn,“ informoval ve středu ráno mluvčí FNOL Adam Fritscher.

Nejhůře je na tom řidič autobusu, kterého museli z havarovaného vozu vyprostit hasiči.

„Leží na traumatologické klinice s vážným poraněním dolní končetiny. Minimálně několik dní zůstane v nemocnici,“ informoval Fritscher. Škoda byla vyčíslena na půl milionu korun.

Při incidentu na kojetínském náměstí bylo rozbité sklo na autě (na snímku)
Kojetín po bitce Romů: "Nechceme tady žít," volají lidé starostovi

Měli krvavé šrámy, ale mohli chodit

Podle trenérů se děti dostaly po nárazu ven oknem.

"Vůbec jsem nevěděl, co se stalo. Náraz mě vyhodil to do uličky, měl jsem řeznou ránu v blízkosti oka a tržnou na noze. Kolega Bohumír se zrovna vracel zezadu od dětí uličkou a dopadl mnohem hůř. Škaredě ho to poházelo. Bezprostředně po nárazu zachovala děcka duchapřítomnost, rozbila okno a vyskákala ven," popisoval situaci v autobuse trenér Aleš Roubíček.

"Venku jsme zkontrolovali děti. Některé měly krvavé šrámy, ale všechny mohly chodit. Hůř na tom byl Bohumír, lehl si na trávu a byl v šoku. Čekali jsme na příjezd záchranky," líčil dále Roubíček a dodal: "Horší než fyzická zranění byl ten stres, šok. Nikomu bych to nepřál zažít, ty pocity jsou opravdu strašné."

"Byly to nekonečné chvilky. O tom, že se autobus s klukama vyboural jsme se dozvěděli prakticky hned. Než se k nám ale dostaly nějaké konkrétnější informace, co se vlastně stalo, trvalo to téměř dvě hodiny. Ta nejistota a strach byly hrozné, nikomu bych to nepřál. Celá rodina jsme neskutečně trpěli," líčil své pocity Karel Kubalák, jehož vnuk byl jedním z malých fotbalistů cestujících k utkání do Šumperku.

Úleva přišla až po hodině a půl.

"Definitivní jistotu, že jsou děcka v pořádku jsme získali až okolo půl páté. Dozvěděli jsme se, že nikdo nemá vážnější zranění," pokračoval Kubalák a dodal: "Kolem šesté hodiny večer přivezli kluky hasičským autem ke stadionu. Někteří byli potlučení, ale všichni byli relativně v pořádku. Ten kámen, co nám spadl ze srdce, se nedá ani popsat."

Vážnější zranění nebyla zřejmě i díky trenérům.

"Musíme jim poděkovat. Bohumír Koldas i Aleš Roubíček všechny děti po nástupu do autobusu obešli a řekli jim, aby se připoutaly. To pravděpodobně zabránilo mnohem horším následkům," uzavřel Karel Kubalák.

Nehoda na Masarykově třídě v Olomouci, 10. 6. 2019
Auto na přechodu v Olomouci srazilo tři chodce, z toho dvě děti

Majitel: Autobus byl ten den na kontrole

Zdravotně je na tom nejhůře řidič autobusu.

"Je v nemocnici, jeho stav není dobrý," komentoval František Konečný, majitel dopravní firmy Autobusy Konečný, jehož autobus fotbalovou výpravu vezl.

"V autobusové přepravě podnikám pětadvacet let a takovou nehodu jsem nezažil. Dozvěděl jsem se to prakticky okamžitě, vnitřní pocity byly příšerné. Hned jsem vyrazil na místo nehody, ale policisté mě blíže než na dvacet metrů nepustili," popisoval autodopravce Konečný.

Autobus byl podle něj v pořádku.

"Z naší strany jsme nic nezanedbali. Shodou okolností byl autobus zrovna ten den na technické kontrole. Řidič má dlouholetou praxi, nikdy neměl vážnější nehodu. V naší firmě jezdí už pět let. Co bylo příčinou nehody vám neřeknu, je to v šetření policie," ukončil František Konečný.

Trenéři podle svých slov dbali na bezpečnost.

"Hned jak jsme do autobusu nastoupili, tak jsme děti poslali dozadu a dohlédli, aby byly všechny připoutané," sdělil Deníku trenér Aleš Roubíček.

Tragická nehoda octavie u Bukové
Octavie vyletěla mezi stromy, řidič nepřežil