„Muže okamžitě resuscitovali lidé, kteří s ním šli ve skupině, potom v oživování pokračovala Horská služba. Bohužel již nepomohlo použití příručního defibrilátoru, který máme k dispozici. Lékařka zdravotnické záchranné služby konstatovala smrt,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Záchranáři o víkendu zasahovali i u zranění osmadvacetiletého polského turisty, který se v sobotu 15. srpna těžce zranil na cvičné skále v okolí Čertových kamenů u Jeseníku.

„Ačkoliv je muž zkušeným horolezcem, nahoru se vydal bez jištění. Spadl z osmimetrové výšky,“ informoval mluvčí policie Jeseník Jiří Černěnko.

Těžce zraněného horolezce přepravil záchranářský vrtulník do olomoucké fakultní nemocnice.

První úmrtí letošní letní sezóny se v nejvyšších moravských horách odehrálo v polovině července, kdy blesk zabil mladého turistu. Neštěstí se stalo ve chvíli, kdy skupina lidí sestupovala z Vozky a zastihla je bouřka. Elektrický výboj u muže způsobil zástavu srdce, další členy skupiny nezranil

Záchranáři turisty nabádají k obezřetnosti, od začátku letní sezóny ošetři dobrou osmdesátku úrazů a jejich počet se pravděpodobně jako každý rok celkově vyšplhá přes stovku.

„Čísla bývají každý rok velmi podobná, nelze říct, že by zraněných přibývalo nebo ubývalo. Řada úrazů připadá na cyklisty, lidé se také často zraní při adrenalinových sportech,“ dodal Klimeš.

Právě neopatrnost při absolvování vzrušujícího zážitku v podobě cesty na koloběžce po asfaltové cestě vedoucí z Pradědu si vyžádala hned dvě zranění. „Dívka na koloběžce jízdu nezvládla a srazila pěší turistku. Obě sanitky převezli do nemocnice,“ dodal Klimeš.