Ti dostali hlášení o zraněném lezci od zdravotnické záchranné služby, kterou kontaktovali kamarádi horolezce, jež tábořili pod hradem. Na místo ihned vyjelo zásahové vozidlo horských záchranářů s potřebnou technikou.

„Mladík spadl ze skalního prahu asi tři a půl metru, což není vysoko. Dopadl ovšem na kamenné podloží a utrpěl tržnou ránu na temeni hlavy s následným otřesem mozku. Měli jsme rovněž podezření na poranění páteře," uvedl k noční akci Marek Formánek, člen Horské služby Jeseníky, který na místě zasahoval.

Zatím se neví, proč mladík vlastně lezl v tuto dobu na skálu. V jeho pádu ale určitě sehrál svou roli alkohol v krvi a podle všeho i oslepení z táborového ohně pod skálou.

Záchranáři zraněného ošetřili a kolem půl druhé ráno ho umístili do takzvané vakuové matrace, aby jej stabilizovali a aby neprochladl.

Krátce poté jej ve spolupráci s hasiči z Krnova a Vrbna pod Pradědem, kteří na místo nehody dojeli také, transportovali do míst, kde mladíka mohla převzít posádka vozu záchranné služby.

Vše ovšem ztěžoval složitý terén pod zříceninou a tma, takže i přes kvalitní spolupráci horské služby a hasičů byl zraněný naložen do sanitního vozu až ve čtyři hodiny ráno.

„Důrazně varuji všechny návštěvníky Jeseníků, aby se nepouštěli do skalních terénů za tmy a především po požití alkoholu. To odporuje všem zásadám bezpečného pohybu v horském terénu," apeloval na turisty náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. (mik)