Nehoda se stala kolem desáté hodiny. Horské službě ji nahlásila obsluha lyžařského areálu.

Na pomoc ihned vyrazili čtyři záchranáři s potřebným vybavením.

„Lyžař se po pádu ocitnul na krátkou dobu v bezvědomí, takže nám bylo jasné, že utrpěl otřes mozku a kromě toho další poranění hlavy. Zároveň jsme měli podezření na zlomeninu nohy a závažné poranění v oblasti bederní páteře," sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Protože byl stav zraněného muže velmi vážný, povolali záchranáři na pomoc vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce.

Než přiletěl, tak lyžaře ošetřili, nasadili mu krční límec a zafixovaného ve vakuové matraci ho šetrně převezli na místo přistání. Zde si ho přebrala osádka vrtulníku a přepravila jej k dalšímu ošetření do nemocnice.

Náčelník horské služby upozornil, že následky lyžařova pádu by zřejmě nebyly tak vážné, kdyby používal ochrannou přilbu.

„Sjezdovky v Jeseníkách jsou nyní pokryté v podstatě jen technickým sněhem. Ten je zmrzlý a velmi tvrdý, takže při neopatrné jízdě a pádech hrozí těžká poranění. V takovém případě je hazardem jezdit bez přilby," varoval Michal Klimeš.

V Jeseníkách navíc kvůli špatným podmínkám nejsou v provozu zdaleka všechny lyžařské areály, takže ve střediscích, kde se lyžuje, se pohybuje velké množství návštěvníků.

Vrtulník musel v letošní zimní sezoně zasahovat v Jeseníkách už jednou. Před dvěma týdny letěl pro devítiletého chlapce, který se těžce zranil při lyžování na Ovčárně.

Hoch tehdy v okamžiku, kdy dojížděl k vleku, v plné rychlosti narazil do konstrukce mostku přes potok. Utrpěl těžká zranění v obličeji. Před ještě vážnějšími následky jej ochránila právě přilba. Záchranářská helikoptéra dítě transportovala k ošetření do ostravské nemocnice.