Jedenatřicetiletý Lukáši Dohnalovi si z přepadení pěti poboček Komerční banky na střední Moravě odnesl téměř jeden a půl milionu korun. Lupič se ve všech případech maskoval kuklou a obsluhu ohrožoval krátkou střelnou zbraní.

Dohnal se ke všem přepadením přiznal, vysvětloval je složitou životní situaci, s tím, že peníze nutně potřeboval. Podle svých slov zbraň si záměrně vybral nefunkční, aby nemohla nikomu ublížit.

K loupěži se uchýlil, když se mu prý nedařilo v práci ani v osobním životě.

„Navíc jsem sklouzl do hazardu a prohrával vysoké částky v ruletě, kterou jsem začal vnímat jako únik od problémů,“ uvedl v úterý v olomoucké soudní síni.

Peníze si v té době půjčoval od různých věřitelů. Když se však neměl ke splácení a věřitelé na něj vyvíjeli čím dál větší tlak, začal vnímat situaci jako neúnosnou.

„Ostatní lidé by si půjčili od rodiny nebo od přátel, ale já jsem to vyřešil takhle,“ vysvětlil, proč se rozhodl vyloupit první banku.

Z kasina do banky s pistolí

Následný stres byl podle Dohnala tak neúnosný, že opět nacházel útočiště v kasinech, kde prohrával horentní sumy. Tak se dostal do začarovaného kruhu půjček a následné neschopnosti je splácet.

„Po čtvrté loupeži v Odrách už toho na mě bylo moc, stres už byl neúnosný a já jsem chtěl zase normálně fungovat. Dokonce jsem se v létě oženil a chtěl začít nový život,“ řekl.

Rozhodnutí mu však dlouho nevydrželo. Podle svých slov se v zimě ozvaly problémy v práci i s úvěrem na byt. Ty jej opět dohnaly do kasina a později v březnu loňského roku do mohelnické banky.

Na svůj osvědčený postup tam Lukáš Dohnal doplatil. Všiml si jej policista v civilu a kriminalistům se jej dopadli ještě týž den. Za loupež v Mohelnici byl odsouzen na tři roky vězení.

Proč Komerční banka? Měl jsem tam účet

Na základě dalšího vyšetřování však policisté zjistili, že Dohnal od podzimu 2006 do léta 2007 vyloupil ještě další čtyři pobočky téže banky:

V říjnu 2006 si odnesl 375 tisíc z pobočky banky v Holešově, o čtyři měsíce později pak loupil v Uničově. Tam mu však obsluha bankovní přepážky mezi vydané peníze vložila nástražnou bankovku, která do minuty vzplála a zničila celý obsah igelitové tašky ve které měl 217 tisíc korun.

Předloni v březnu si pak v klulle a pistolí došel pro peníze na přepážku KB, odnesl si 270 tisíc korun. Počtvrté získal více než půl milionu korun v Odrách začátkem července 2007.

Proč si Lukáš Dohnal zvolil za cíl právě Komerční banku?

„S tímto peněžním ústavem jsem měl zkušenosti, sám jsem u ní měl účet. Takže jsem také věděl také to, že na pobočkách není ozbrojená ostraha,“ řekl.

Místa lupu si vybíral náhodně podle autoatlasu.

„Do té doby, než jsem sedl do auta, jsem neměl představu, do kterého města pojedu,“ přiznal.

Pistole nemohla střílet

První čtyři ozbrojená přepadení provedl pachatel jednou zbraní. Tu však po loupeži v Odrách zahrabal do země s tím, že už ji nikdy nepoužije.

Pro pozdější přepadení v Mohelnici si koupil zbraň novou. Jak ale pachatel uvedl, ani jedna zbraň nebyla schopná střelby.

„Neměl jsem v úmyslu nikomu ublížit. Schválně jsem si koupil pistole, které měly certifikát znehodnocení a jejich hlaveň byla zalitá, takže z nich nešlo vystřelit,“ dodal s tím, že pokud mělo dojít k nějaké vyhrocené situaci, byl připravený vzdát se.

Kriminalistům k dopadení pachatele pomohly vedle záběrů z kamerového systému i pachové stopy nebo takzvaná forézní biomechanika. Tato metoda porovnala například pachatelovu postavu, gesta nebo způsob chůze.

Dohnal u soudu svých činů litoval. V soudní síni se omluvil i čtyřem pracovnicím banky, kterým před nedávnem rozeslal dopisy, ve kterých vysvětlil motivy svého jednání. Krajský soud ve středu vyslechne ještě posudky psychologů. Rozsudek by mohl být vynesen ve středu odpoledne.

Michaela Michalcová