Kolem poledne se ale v opilosti pohádali a pobili. Konflikt skončil bodným poraněním staršího z nich, ten pak na následky vážných zranění zemřel.

Krajský soud v Olomouci se útokem z Velikonočního pondělí minulého roku začal zabývat v pondělí.

Z ublížení na zdraví se zodpovídá asi třicetiletý muž, který s poškozeným dlouhobě žil v jeho maringotce odstavené mezi Dálovem a Dětřichovem nad Bystřicí.

U soudu tvrdil, že od útoku uplynula dlouhá doba a že už si na nic nepamatuje.

„Už si na to nevzpomínám, nebudu vypovídat," uvedl muž, kterého přivezla z vazby ozbrojená eskorta.

Předseda senátu proto předčítal jeho výpověď z přípravného řízení na policii. V ní obžalovaný popisoval, že v maringotce s nimi bydlela také jeho dlouholetá přítelkyně.

Oba muži se loni o Velikonočním pondělí vydali do několika domů v Dálově na koledu. Za odměnu od hospodyněk dostávali sladkosti a panáky tvrdého alkoholu.

V maringotce, kam se po poledni vrátili, se pak ale začali hádat.

„Sprostě mou přítelkyni urážel, tak jsem mu dal ránu pěstí, aby se zklidnil a dal pokoj. Přetahovali jsme se a bili se dál. Měl jsem strach, že na mě vytáhne kuchyňský nůž, tak jsem po něm raději sáhl jako první. Chtěl jsem ho zneškodit jen proto, aby nám něco neudělal. Tak jsem ho bodnul do temene," předčítal z výpovědi obžalovaného předseda senátu Eduard Ondrášek.

Marihuana a pervitin

Když opilému útočníkovi později došlo, jak vážně známého zranil, křikl na přítelkyni, aby zavolala záchranku a policii a odešel do vesnice k příbuznému. Tam ho později zadržela policie.

Z výpovědí dalších svědků vyplynulo, že oba muži často kouřili marihuanu a občas si dali také pervitin. Podle nich se rozhodně nejednalo o první rvačku, ke které mezi nimi došlo.

Lékař záchranné služby, který zraněného muže loni přímo v maringotce ošetřoval, uváděl, že poškozený měl na těle několik menších bodných ran a také popáleniny.

Kvůli tomu, že se k soudu nedostavila bývalá přítelkyně obžalovaného, která však byla jediným svědkem loňského útoku, bude hlavní líčení odročeno. Státní zástupkyně i obhájkyně totiž na jejím výslechu trvají.

Deset let vězení

Muž obžalovaný z ublížení na zdraví měl známého napadnout 1. dubna 2013 v obytné maringotce odstavené u silnice mezi šternberskou místní částí Dálov a obcí Dětřichov nad Bystřicí.

V opilosti a po předchozí hádce a fyzické potyčce oba upadli na zem. Mladší z mužů měl staršímu naskočit koleny na pravou stranu hrudníku, bít ho pěstí do obličeje a poranit nožem na temeni hlavy.

Poškozený v důsledku toho utrpěl rozsáhlá zranění, kterým i přes poskytnutou lékařskou péči, druhý den v nemocnici podlehl. Útočníkovi hrozí až deset let vězení.