Dva muži se ve čtvrtek až ve večerních hodinách vydali z restaurace na vrcholu Pradědu do Koutů nad Desnou, kde byli v hotelu ubytováni. Počasí rozhodně nebylo pro túru optimální, kromě tmy pohyb znepříjemňovalo husté sněžení a silný nárazový vítr.

Právě velmi špatné povětrnostní podmínky a hlavně tma pravděpodobně zapříčinily, že se běžkaři rozdělili.

Zatímco jeden z mužů se vydal správným směrem, druhý zcela ztratil orientaci. Záchranáři ho podchlazeného našli až o půl čtvrté ráno.

„Zbloudění dvou lyžařů bylo na dispečinku Horské služby nahlášeno ve čtvrtek 28. ledna kolem 22.00 hodiny, kdy volali jejich kamarádi z hotelu v Koutech nad Desnou a oznámili, že se nevrátili z túry. Na oba pohřešované jsme měli mobilní telefony a udržovali jsme s nimi kontakt. Jeden z turistů do Koutů došel bez naší pomoci, druhý ale nebyl vůbec schopen určit místo, kde se nachází. Pomohlo nám zaměření jeho mobilního telefonu,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Mobil záchranáři zaměřili prostřednictvím tísňové linky 112. Operátor udal přibližnou polohu ztraceného muže, jehož telefon byl naštěstí stále funkční.

„V horách je přesnější zaměření problém, nicméně se podařilo alespoň upřesnit lokalitu,“ vysvětlil náčelník Horské služby.

Promrzlého lyžaře záchranáři našli po několika hodinách až v údolí Bílé Opavy. Muž měl velké štěstí, nacházel se totiž ve velmi obtížném terénu, oblečení měl mokré po pádu do potoka a cestou také ztratil rukavice.

„Údolí Bílé Opavy je velmi náročný terén, a vzhledem k tomu, že nebylo vidět na krok, lyžař by se odtud vlastními silami nedostal. Muži, který byl podchlazený, ale jinak neutrpěl vážnější úraz, jsme poskytli oblečení a na saních ho transportovali na Ovčárnu. Tam si ho převzala lékařská záchranná služba Bruntál,“ dodal Klimeš.

Do záchranné akce se zapojilo deset pracovníků Horské služby se speciálními vozy a skútry. Noční dobrodružství dvou lyžařů je především ukázkou jejich nezodpovědnosti, svou roli zřejmě sehrál také alkohol, který vypili v restauraci.

„Vydat se potmě a za tak špatného počasí dolů z Pradědu byl nerozum, měli tam raději zůstat. Zcela porušili pravidla bezpečného chování na horách,“ uzavřel Michal Klimeš.

V tomto týdnu se jednalo již o druhou velkou pátrací akci Horské služby. Při té první 25. ledna záchranáři hledali dvanáctiletého chlapce, který si vyrazil do hor na túru. Hoch noc přečkal v turistickém přístřešku poblíž Ramzové, ráno se vrátil domů.