Stromy ve velkém vítr kácel v okolí Hrubé Vody a Hluboček, v obci kvůli tomu zasedal i krizový štáb.

„Byla to vichřice, která prolétla určitým pásmem v oblasti hotelu Akademie, museli jsme svolat na obci i krizový štáb. Z cest už hasiči popadané stromy odstranili," hlásil vpodvečer starosta Hluboček Ivo Černík. 

Zásahy hasičů po spoušti způsobené silným větrem na Olomoucku. Autor: HZS Olomouckého kraje

Zdroj: Youtube

Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové v oblasti spadly desítky, možná stovky stromů.

„Místní mluvili o lokálním tornádu. Stromy leží také na čtyřech chatách a poškodily jedno auto, je tam také spousta nakloněných a vyvrácených stromů. Situace je nyní pro nás na místě neřešitelná, do tamního terénu naši techniku nedostaneme," uvedla mluvčí.

Hasiči se podle ní postarali o nejnebezpečnější místa, v pracích by se mělo pokračovat v úterý.

Hasiči vyjíždělipo poledni kvůli polámaným stromům i do Bělkovic-Lašťan. Do cesty tam spadlo několik desítek kmenů, které museli rozřezat.

„Na místě zůstalo několik poškozených sloupů elektrického vedení a popadaných drátů," sdělila po 16. hodině odpoledne mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Situaci si převzali energetici.

Kvůli silnému větru už hasiči na Olomoucku zasahovali už od páté hodiny ráno.

Například v Babicích je na několik hodin zaměstnala z poloviny stržená střecha rodinného domu, kterou provizorně zajistili plachtami.

Vichr v Babicích strhl část střechy rodinného domu

Vichr v Babicích odnesl část střechy rodinného domu. Foto: HZS Olomouckého kraje

Posunutá zastávka a zastavený vlak

„V Zábřehu hasiči po poledni zajišťovali plechovou autobusovou zastávku, kterou vítr posunul směrem do komunikace. Na místo jim ji pomohl vrátit místní traktorista," přiblížila mluvčí Hasičského záchranného sboru Vladimíra Hacsiková.

Silný vítr v pondělí po poledni odnesl plechovou zastávku v Zábřehu

V Zábřehu vítr odnesl autobusovou zastávku. Foto: HZS Olomouckého kraje

O hodinu později poblíž Hrabišína najel do spadlého stromu vlak.

„Vozidlo nevykolejilo, ale provoz na trati byl přerušen. Bylo nutné vyloučit poškození vagónu a zajistit odstranění překážky," informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.