Za takovou hodnotu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun.

Cyklista, který si dá při náročném výletu jedno pivo, sedne znovu na kolo a jede dál po cyklostezce či jiné komunikaci zase riskuje, že za to později zaplatí minimálně dva a půl tisíce.

Pokud mu dají strážníci či policisté „dýchnout" do alkoholtesteru a ten ukáže jinou hodnotu než nulu, dopouští se přestupku.

Olomoučtí dopravní policisté zjistili od začátku letošního roku alkohol u sedmi cyklistů, kteří byli účastníky dopravních nehod. Dechová zkouška u nich prokázala od 0,5 do 2,5 promile alkoholu.

„Výjimečně naměříme i hodnoty vyšší. Například u jednoho cyklisty jsme zjistili 2,98 promile," poznamenala olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Pokud se u cyklisty prokáže v dechu do jedné promile alkoholu, hrozí mu pokuta od 2 500 do 20 tisíc korun. V případě, že „nadýchá" víc jak jednu promile, dosahuje pokuta 25 až 50 tisíc korun.

Řidičák vám při přestupku na kole nevezmou

Kolaři, kteří při policejní kontrole „nadýchají" jakékoliv množství alkoholu se podle ní dopouštějí přestupku.

„Všechny zjištěné případy předáváme na přestupkové oddělení olomouckého magistrátu, to rozhoduje o konečné výši pokuty. O trestný čin se v tomto případě nejedná. Sankce se nijak nevztahuje na bodový systém řidičů motorových vozidel ani na řidičský průkaz, jak se mnozí lidé stále ještě mylně domnívají," vysvětlila Štrbáková.

Olomoučtí strážníci nejvíc podnapilých cyklistů zastavují ve večerních a nočních hodinách. Obvykle je kontrolují kvůli tomu, že na kole jedou bez osvětlení, křižují silnici z jedné strany na druhou nebo jedou po chodníku.

„Vyjíždíme také k případům, které zaznamená městský kamerový systém. Cyklista spadne z kola, znovu na něj nasedne a pak vrávorá ulicí a je nebezpečný pro sebe i okolí. Loni jsme podnapilých cyklistů zaznamenali šest, letos zatím tři. Ke každému musíme přivolat policii České republiky. Ta rozhodne, zda se jedná jen o přestupek nebo už o trestný čin," sdělila mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

Dva letošní provinilci zastavení strážníky„nadýcha­li" 1,21 a 1,47 promile. Pokutě 25 až 50 tisíc korun se však nevyhne ani další muž, který jel v nočních hodinách v olomouckých ulicích podnapilý a odmítl dechovou zkoušku.

„Byl z něj silně cítit alkohol a tak ho strážníci požádali, aby se podrobil dechové zkoušce. Protože to odmítl, pokutě za spáchání přestupku se nevyhne," dodala Václavíková.

Cyklovýlet mezi deseti hospodami?

Nulovou toleranci alkoholu nepovažuje předseda občanského sdružení Olomoučtí kolaři Jaroslav Mikšaník za přehnaně přísnou.

„Opilý cyklista podle mě na silnici ani cyklostezku nepatří. Vídám je často, v noci vrávorají ulicemi a ještě nemají na kole ani světlo. V takových případech bych byl pro to, aby jim policie uložila citelnou pokutu a raději jim pro zbytek noci zabavila i kolo. Na druhou stranu si myslím, že jedno pivo schopnosti cyklisty určitě nijak zásadně neovlivní. Některé evropské země malé množství alkoholu tolerují," míní Mikšaník.

Hodně sporné jsou podle něj také vinařské cyklostezky, kterých stále přibývá na jižní Moravě.

„Pochybuji o tom, že na celé trase lidé vypijí jen deci vína na ochutnání, viděl bych to spíše tak na litr. Nelíbí se mi ani akce typu pivní cyklovýlet, kdy trasa vede mezi deseti hospodami a v každé se musí vypít aspoň jedno pivo. To aby pak policie hlídkovala na všech silnicích v okolí," poznamenal Mikšaník.