Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaplického Národní knihovna na Letné aneb underground české architektonické produkce

Zpráva o tom, že tuto středu nečekaně zemřel známý český architekt Jan Kaplický, zastihla Česko ve chvíli, kdy diskuze o jeho návrhu Národní knihovny již utichla. Jak se na kontroverzní stavbu i jejího autora dívá olomoucký architekt Stašek Žerava?

17.1.2009 1
SDÍLEJ:

ChobotniceFoto: Vizualizace

"Mám za to, že hlasovat o tvůrčím počinu je nesmysl za všech okolností. Kdyby se hlasovalo o architektuře, lhostejno zda vševědoucími politiky, nebo beznázorovým lidem, neměla by Paříž Eiffelovku.

Zpochybňovat ex post umístění Kaplického stavby, její hmotové řešení, vliv na panorama města apod. poté, kdy byla na tomto místě regulérně vyhlášená architektonická soutěž pod supervizí ČKA (České komory architektů), je anarchie, nikoliv projev historické odpovědnosti.

Nelze přece mít žádnou pochybnost o tom, že vybrané staveniště a její prostorové limity musely být stanoveny v souladu s územním plánem a dobrozdáním ÚHA (Útvaru hlavního architekta).

Bylo-li vypsání i hodnocení soutěže „košér“, působí jakékoliv dodatečné pochybnosti a nářky od kompetentních orgánů a politiků irelevantně a neprofesionálně.

Kam s chobotnicí?

Primátor Bém prohlásil, že Kaplického návrh je sice dobrý nápad, ale mělo by se pro něj najít v Praze jiné místo. Podobný nesmysl může vyslovit jenom ten, kdo o vzniku architektonického díla nic neví.

Pochopit duch místa a krajinný kontext, to jsou přece nevyhnutelná východiska, aby mohl architekt nahodit i tu nejprvnější skicku. „Žádný architekt si v demokratické společnosti nebude diktovat,“ říká primátor Bém. Já bych to viděl opačně: Žádná moudrá země nemarní potenciál své elity, nýbrž jej využívá – jak jen to jde!

Vedle Kaplického a Loose (ale to vlastně nebyl Čech) nemáme osobnost, která by svými myšlenkami a prací zanechala tak výrazný otisk v dějinách evropské a světové architektury.

Významný v cizině, přehlížený doma

Připojím ještě jednu intimní poznámku. Mně se ta stavba nelíbí! Každý pór mé architektonické nervové soustavy, všechny mé znalosti a zkušenosti mi signalizují, že Kaplického „měňavka“ na Letenské pláni tam rozhodně nebude žádným uctivým hostem ani symbolem pokory.

Neměl bych si tedy zaplakat, že mi Kaplický se svou chobotnicí zboural domeček z karet prověřených pouček a jistot? Ale copak mám právo vyslovovat podobné soudy o tvůrčím činu člověka, kterému z hlediska toho, čeho v architektonické tvorbě dosáhl, nesahám ani po horní okraj ponožek?

Není na ostudu, že až dosud neexistuje žádná důstojná realizace od nejvýznamnějšího českého architekta v jeho rodné zemi ? Tato sebestředná zemička nemá mnoho lidí, jejichž myšlenky se prosadily v mezinárodní konfrontaci a obohatily něčím specifickým tuto zelenomodrou planetu…"

Stašek Žerava

17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Policie hledá mladého zloděje, který ukradl poukázku na výhru z herního automatu v Olomouci.
3

VIDEO: Mladík ukradl v Olomouci lístek z výherního automatu. Nepoznáte ho?

Fanoušci Zlína na Andrově stadionu v Olomouci
21

Olomouc zaplaví další žlutomodrá vlna i stovky kodaňských Vikingů

Stromy, které padly kvůli ochraně před povodněmi, slouží jako broukoviště

Motorové pily na břehu Moravy v Olomouci po dvou týdnech zmlkly. Povodí Moravy ukončilo kácení dřevin v místě výstavby II. B etapy protipovodňové ochrany centra krajského města. Větší část kmenů převezli vodohospodáři do Černovírského lesa, kde poslouží hmyzu jako takzvané broukoviště.

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Andrův stradion se chystá na další duel Evropské ligy. Ve čtvrtek večer se před zaplněnými ochozy proti sobě postaví "domácí" Fastav Zlín a dánská Kodaň. V jejím dresu si už ve středu tréninkově vyzkoušel olomoucký trávník i český stoper Michael Lüftner.

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Odloženo. Policie po prošetření nešťastné události, k níž došlo v polovině července v olomoucké zoo, neobvinila příbuzného, který vzal tříletou dívenku na výlet a neuhlídal ji u vlčího výběhu, kde šelma poranila dítěti koleno. Matka holčičky se za muže postavila.

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení