VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: OLOMOUC

Olomouc (101 tisíc obyvatel) patří mezi nejvýznamnější centra v České republice. Díky své bohaté historii, starobylé univerzitě, kulturním a řemeslným tradicím, ale především centrální poloze v rámci Moravy, byla vždy atraktivním místem pro turisty, obchodníky a podnikatele. Vnější dopravní napojení Olomouce je s ohledem na její vnitrozemskou polohu vynikající a dobudováním dálnice D11 a rychlostní komunikace R 35 se ještě zlepší a vzroste význam města - jako jediného kromě Prahy - na křižovatce dvou klíčových vnitrostátních a mezistátních komunikací. Z ekonomického pohledu je město Olomouc možné charakterizovat jako průmyslové s rozvíjejícími se službami.

Vrátí budovu diagnosťáku na Sv. Kopečku církvi? Soud je blízko verdiktu

Krajský soud v Olomouci ve čtvrtek dopoledne znovu projednával žádost premonstrátek, které v rámci církevní restituce usilují o zisk jedné z budov na Svatém Kopečku.

Divadlo na Šantovce láká na komedie a herecké hvězdy

Olomoučtí divadelní nadšenci se mohou těšit na podzimní nabídku Divadla na Šantovce. Do hanácké metropole dorazí známí herci. Diváci se tak mohou těšit na Tatianu Vilhelmovou, Pavla Lišku, Lukáše Pavláska či Veroniku Freimanovou. Komediální maraton začne už tuto sobotu 20. října v sedmou hodinu večerní a bude pokračovat až do 24. listopadu.

Parkování u zoo? Jedna z prvních věcí, které chceme řešit, říká Žbánek

I když v letošním roce kromě dubna nezažíval Svatý Kopeček takové extrémy v návštěvnosti provázené kolabující dopravou, protože byla průběžně středně vysoká, obyvatelé ulic na příjezdové trase k zoo dlouhodobě trpí.

Flora láká na 250 druhů papoušků. Výstava EXOTA začíná

Od pátku do neděle se mohou přijít lidé podívat do pavilonů Výstaviště Flora na papoušky Kakadu, Ara, Žako a další, celkem na víc jak dvě stě padesát druhů a poddruhů.

Olomouckou koalici za ANO vyjednává i hejtman

Jako šéf krajské organizace ANO se jednání o radničních koalicích účastní i olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk. Podle politologa je takový postup velmi nestandardní.

Věž olomoucké radnice je bez špice

FOTOGALERIE / Věž olomoucké radnice je o kus nižší. Zmizela typická elegantní špice, která musela dolů kvůli chystané opravě.

Hledá se ředitel technických služeb po Petříkovi. Šéfa shání i Flora

Technické služby v Olomouci hledají ředitele. Městská akciovka je bez něj od poloviny června, kdy představenstvo ukončilo pracovní poměr s Miroslavem Petříkem, po kterém bylo 11. května vyhlášeno celostátní pátrání.

Opravený freskový sál na ZŠ Komenium ohromí novou krásou. Podívejte se

Obnova unikátního freskového sálu, který je součástí Fakultní základní školy Komenium v Olomouci, se blíží ke svému konci. Jeden z nejkrásněji vyzdobených interiérů hanácké metropole byl slavnostně otevřen minulý týden.

Oprava zavřela nejhezčí vyhlídku na Olomouc

O nádherný výhled na Olomouc na čas přišli zájemci o výstup na 46 metrů vysokou věž chrámu svatého Mořice.

Prosluněnou podzimní Floru navštívilo 20 tisíc lidí

FOTOGALERIE / Tržiště první republiky je vyprodáno, hlásí Flora Olomouc, která od čtvrtka do neděle pořádala podzimní výstavu ovoce a zeleniny. Vztahovala se k blížícímu se výročí založení Československa a přilákala zhruba 20 tisíc návštěvníků. 

Policisté se samopaly hlídali vzácnost v olomouckém muzeu

FOTOGALERIE / V rámci projektu ke 100. výročí vzniku Československa nabízí Vlastivědné muzeum v Olomouci svým návštěvníkům hned dvě výstavy: Od Zborova k republice a Vojtěch Preissig – životem pro vlast.

Příměstské autobusy možná v Olomouci změní trasu i zastávku

Od prosince se opět změní jízdní řády vlaků a autobusů. V Olomouci navíc může dojít ke změně trasy některých autobusových linek.

Podzimní Flora je tady. V Olomouci přibude květů i aut

Obyvatelé Olomouce by se v těchto dnech měli připravit na zvýšený počet návštěvníků města a s ním spojené dopravní komplikace.

Jak vyrobit famfrnoch z kelímku? I to vám ukáže Noc vědců v Olomouci

Páteční odpoledne a noc ovládne v Olomouci Noc vědců. Podívejte se, co vás čeká.

Jaká bude Olomouc? Město má nový plán, tady je

Krajské město má nový přehled strategických záměrů a plánů. Shrnuje ve čtyřech pilířích, 23 cílech a 87 opatřeních základní směřování dalšího rozvoje Olomouce.

Holici a Nový Svět propojila cyklostezka s lávkou přes trať

FOTOGALERIE / Olomoučané se mohou radovat z nové cyklostezky, která propojila městské části Holice a Nový Svět.

Z křižovatky na Okružní bude rondel. Ale ne u vodojemu

Kdo vyjede autem olomouckou Hněvotínskou ulicí a potřebuje odbočit vlevo na Okružní, testuje trpělivost. Hlavně ve špičce je problém.

Nové olomoucké tramvaje vyjedou do ulic. Mají klimu i nabíjení mobilů

FOTOGALERIE / Vozový park olomouckého dopravního podniku se postupně rozrůstá o nové tramvaje. Z osmi vozů typu EVO1 a EVO1/o do města přijely zatím dva. Novým přírůstkem MHD se mohou cestující svézt už tento víkend.

Bude z plecharény superhala? Vládní hnutí slibuje "balík" na velkou proměnu

Dočká se Olomouc moderního zimního stadionu? Podle předvolebního slibu se prý ve státní kase podaří najít stovky milionů na přestavbu plecharény na parádní městskou halu - projekt, který tehdejší vedení města představilo již před šesti lety. 

Vřele podporuji prodloužení Baťova kanálu, řekl prezident Zeman v Olomouci

Prezident Miloš Zeman podpořil záměr prodloužit Baťův kanál z jihu Moravy až do Olomouce. Za uskutečnění nápadu se nedávno postavilo vedení Olomouckého kraje. Hejtmanství už investovalo přes 470 tisíc korun do studie prodloužení vodní cesty. Věří, že vyžití na vodě podpoří turistický ruch kolem toku a zviditelní region. Ochránci přírody nad rozšiřováním kanálu kroutí hlavou.

Staněk: Na podobu SEFO by měla být soutěž, času je dost

Na podobu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) by měla být vypsána architektonická soutěž, je přesvědčen ministr kultury a primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).

Opravená oranžerie v Olomouci otevřela. Podívejte se dovnitř

FOTOGALERIE / Šestnáct milionů korun a tři roky práce si vyžádala nákladná rekonstrukce historické oranžerie v olomouckých Smetanových sadech.

AKTUALIZOVÁNO

SEFO už má trojrozměrnou podobu. Podívejte se

Model Středoevropského fóra Olomouc - SEFO, jak jej navrhl architekt Jan Šépka, ukázalo ve čtvrtek Muzeum umění v Olomouci. 

V Olomouci otevřela unikátní výstava avantgardního umění

FOTOGALERIE / Muzeum moderního umění v Olomouci zahájilo mimořádnou výstavu. Zaměřená je na uměleckou tvorbu z období vzniku Československa.

Zachránce Evropy před Turky má v Olomouci pamětní desku. Tam, kde spal

Pamětní deska připomínající pobyt polského krále Jana III. Sobieského v Olomouci zdobí od tohoto týdne dům na Horním náměstí v Olomouci, kde panovník nocoval.

Červený kostel opraví a doplní o prosklenou dostavbu. Takto to bude vypadat

/VIZUALIZACE/ Moderní dostavba vyroste mezi hlavní budovou Vědecké knihovny a červeným kostelem v Olomouci. 

Olomouc omládla, do města se vrátily tisíce studentů

Na Univerzitě Palackého začal akademický rok a ulicemi stotisícové Olomouce po prázdninové pauze opět proudí mladá krev.

Opravená oranžerie v Olomouci už láká dovnitř

Patří k nejstarším objektům parku ve Smetanových sadech. Přestože dnes se oranžerie v Olomouci řadí k národním kulturním památkám, před lety jí hrozila demolice.

Stavba dalšího Kauflandu v Olomouci dostala důležité razítko

Kaufland získal územní rozhodnutí pro obchoďák v olomoucké Hněvotínské ulici v bývalém areálu „SETUZA".

V Olomouci pojedou nové tramvaje, mají čtvery dveře

FOTOGALERIE / Olomoucký dopravní podnik se rozšířil o nové tramvaje. 

Lidé okolo Bristolu se bojí o střechu nad hlavou. Kvůli stavbě u řeky

Hluk, zvýšenou prašnost a také obavy o střechu nad hlavou, řeší lidé bydlící okolo Komenského ulice u řeky Moravy v Olomouci, kde se aktuálně pracuje na protipovodňových opatřeních.

Olomoucí plynuleji. Město má ústřednu na řízení všech křižovatek

Testovací provoz nové dopravní řídící ústředny, která by měla přinést plynulejší dopravu a menší dopravní problémy, spustilo v těchto dnech město Olomouc.

Místo letadla stojí u olomouckého bazénu tramvaje

FOTOGALERIE / Dvě vysloužilé olomoucké tramvaje poutají pozornost kolemjdoucích u plaveckého stadionu, v místech, kde dříve stávalo letadlo-bar Tu-104.

Bronzové děti se po letech vrátily před olomouckou základku

FOTOGALERIE / Restaurované bronzové sousoší s názvem „Aby všechny děti světa“ po desítkách let opět zdobí prostranství před ZŠ Zeyerova nedaleko hlavního nádraží v Olomouci. 

Sportovní den láká seniory do parku. Čeká je i jízda Ološlapem

Starší lidé z hanácké metropole a okolí se mohou hlásit do soutěží sportovního dne pro seniory. Akce se koná ve čtvrtek od 10 hodin u restaurace Fontána ve Smetanových sadech.

Kraj opraví silnici z Olomouce do Chomoutova. Město s tím nesouhlasí

Tisíce aut každý den projedou po silnici z Olomouce do městské části Chomoutov a dál.Vytížená cesta by se teď měla dočkat opravy, kterou schválila Rada Olomouckého kraje na pondělním zasedání.

Centrum Olomouce ozdobil nový street art - ženy výjimečné velikosti

FOTOGALERIE / Král Eduard VII. se selfie tyčí už není na stěně domu proluky u Muzea moderního umění v Olomouci sám.

V Hejčíně už stojí nový depozitář knihovny. Červený kostel přestane být skladem

FOTOGALERIE / Už za několik měsíců čeká Vědeckou knihovnu v Olomouci velké stěhování. Přes milion dvě stě tisíc svazků se přesune z několika míst ve městě do nového depozitáře v olomoucké městské části Hejčín.

Kino Metropol slaví 85 let. Na co se můžete těšit?

Pětaosmdesáté narozeniny si připomíná olomoucké kino Metropol. Program hlavních oslav se koná v termínu Dnů evropského dědictví, tedy v sobotu 8. září.

V opravené Sokolské vyrostou stožáry. Troleje na domech nechtějí

Tramvajové troleje na domech nebo sloupech? Na to odpovídali vlastníci nemovitostí v Sokolské a Zámečnické ulici v centru Olomouce. Teď je jasné, že sloupům s trakčním vedením se při kompletní rekonstrukci Sokolská ulice nevyhne.

Povodí Moravy nemusí Olomouci platit miliony za zábor kvůli stavbě

Povodí Moravy nemusí platit miliony za zábor městských pozemků potřebných k zajištění stavby protipovodňových opatření v Olomouci.

Do autobusu MHD v Olomouci narazil Land Rover

FOTO Z MÍSTA / Přední dveře linkového autobusu rozbil šofér terénního auta, který nedal přednost kousek od Smetanových sadů v Olomouci.

Olomoucká fakultka otevřela novou supermoderní budovu. Podívejte se dovnitř

Nejmodernější budova ve Fakultní nemocnici Olomouc, která nese označení Y, se v úterý 4. září dočkala slavnostního otevření. Sloužit bude pacientům a pracovníkům II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie a právě ti z Oddělení geriatrie se do budovy nastěhovali jako první.

Zanedbané Tererovo náměstí se dočká proměny

Opravená kašna, nová dlažba, lavičky, ale i alej nebo záhon růží a levandule. Tererovo náměstí v Olomouci by se mělo dočkat proměny, územní studii náměstí schválila Rada města Olomouce.

V olomouckém parku se bude tančit. Nevšední ples zve na swing i salsu

Večer a noc plnou tance mohou zažít lidé v romantickém prostředí olomouckého parku.

Nový kampus Waldorfské školy v Olomouci bude jediný v ČR. Takto má vypadat

Vzdělávací kampus Waldorfské základní a mateřské školy vyroste v prostoru mezi ulicemi Tomkova a Na Trati.

Cyklostezka z Holice na Nové Sady překlenula železnici

FOTOGALERIE / Nová cyklostezka dlouhá jeden a půl kilometru propojí ještě letos městské části Nový Svět a Holici v Olomouci.

Kde v Olomouci otevřelo první kino? Kolik jich ve městě hrálo po válce?

Letos je to už 85 let, co si připomínáme existenci olomouckého kina Metropol, posledního klasického biografu ve městě. Za ta léta několikrát změnilo svůj název, filmy ale nepřestalo promítat nikdy. Víte ale, kdy se v Olomouci promítalo vůbec poprvé a kdy se ve městě otevřela první kamenná kina?

U nové tramvajové trati plánuje Olomouc velký parkovací dům

Vybudovat parkovací dům, který by pomohl odlehčit dopravě, plánuje město Olomouc. 

Park pod dómem dostane nové jméno. Už jej vybrali

Lidé jej znají jako parčík pod olomouckým dómem, teď však bude mít zelený prostor přiléhající k ulici Dobrovského a k nábřeží Přemyslovců své jméno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT