VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: OLOMOUC

Olomouc (101 tisíc obyvatel) patří mezi nejvýznamnější centra v České republice. Díky své bohaté historii, starobylé univerzitě, kulturním a řemeslným tradicím, ale především centrální poloze v rámci Moravy, byla vždy atraktivním místem pro turisty, obchodníky a podnikatele. Vnější dopravní napojení Olomouce je s ohledem na její vnitrozemskou polohu vynikající a dobudováním dálnice D11 a rychlostní komunikace R 35 se ještě zlepší a vzroste význam města - jako jediného kromě Prahy - na křižovatce dvou klíčových vnitrostátních a mezistátních komunikací. Z ekonomického pohledu je město Olomouc možné charakterizovat jako průmyslové s rozvíjejícími se službami.

Letní Flora skončila, navštívilo ji asi 20 tisíc lidí

Návštěvnost byla kvůli tropickým teplotám asi o dvacet procent nižší než v loňském roce, ale i tak výstavu vidělo na dvacet tisíc návštěvníků.

Odstartovala Letní Flora, hlavní expozici vládne střídmost

FOTOGALERIE / Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc otevřela ve čtvrtek své brány návštěvníkům.

Letní Flora přehledně. Květinová přehlídka startuje už ve čtvrtek

Už ve čtvrtek startuje letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc a hlavní expozice letos nabídne nevšední pohledy na tradici zahradnického výstavnictví.

Optici z Olomouce sestavili jedinečný přístroj na měření světla

Detektor, který jako první na světě dokáže měřit kvantové vlastnosti stavů světla bez toho, aniž by je porušil. To je čerstvý příspěvek vědeckému poznání, který vyslal do světa tým optiků z olomoucké univerzity.

Stavba tramvaje přes Nové Sady už je blízko. Takto má vypadat

VIZUALIZACE / Stavba další části tramvajové trati směřující do olomoucké městské části Nové Sady by mohla začít v příštím roce.

Komisařka Výrová opět v Olomouci, Hřebejk točí další detektivku

FOTOGALERIE / Prostranství před vrchním státním zastupitelstvím na třídě 17. listopadv Olomouci dopoledne obsadili filmaři.

Výstava v centru Olomouce připomíná okupaci z roku 1968

Výstava fotografií s názvem Sedm olomouckých dnů roku 1968 je od pondělního dopoledne k vidění na olomouckém Horním náměstí.

Moravské divadlo opravují. První řada nově nabídne víc místa pro nohy

Větší komfort a více místa na nohy v první řadě čeká v nové sezoně na návštěvníky Moravského divadla Olomouc. Kromě toho se oprav dočká i orchestřiště a do provozu by se mělo po několika letech dostat i nefunkční propadlo. Divadelní jeviště zaplnili o prázdninách hlavně řemeslnicí.

Na chirurgii se rekonstruuje, pacienti budou mít komfortní pokoje

Komfortní pokoje a nová jednotka intenzivní péče. V budově I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se buduje. Nemocnice za provozu rekonstruuje hned dvě podlaží. Stavební práce by měly definitivně ustat na konci listopadu.

Olomoucké hnutí bojuje o voliče sázením stromů, jenže bez pravidel

Hned na několika místech v Olomouci vyrostly přes noc listnáče. Na pozemcích města je, bez souhlasu vlastníka, v rámci kampaně před komunálními volbami umístilo hnutí spOLečně. To vede do voleb majitel školkařské firmy Stanislav Flek.

Co bude s olomouckou tržnicí? Plány jsou

Na olomouckou tržnici je v poslední době smutný pohled. Za poslední léta klesl počet trhovců i zákazníků na minimum, většina z více než stovky kamenných stolů zeje po většinu týdne prázdnotou.

Jak zmizel most u Bristolu. Podívejte se na FOTOKRONIKU z bourání

FOTOGALERIE / Most v Komenského ulici, kterému podle blízké legendární restaurace Olomoučané říkají "u Bristolu", po 77 letech zmizel. Podívejte se, jak jej během července rozkousaly kleště a rozebraly bagry.

Olomoucké kavárny rozjely systém zálohovaných kelímků. První v ČR

Olomoucké kavárny odstartovaly systém zálohovaných kelímků. Jako první v Česku.

Vedro jak v peci. Na Floře si přivstanou, "tramvajáci" mají sodobary a kraťasy

Teploty na teploměru šplhají až k 35 stupňům a nevypadá to, že by v blízké době klesly.

Kozí ulička bude opět průchozí. Ale ne pořád

Působivá Kozí ulička v historickém centru Olomouce, která je z jedné strany zamřížovaná, by se měla dočkat zprůchodnění.

Napětí na Sv. Kopečku: u baziliky přibylo bezdomovců, místní se bouří

Bouřlivé bylo poslední zasedání komise olomoucké městské části Svatý Kopeček. Několik desítek tamních obyvatel tam přišlo sdělit svou nelibost s narůstajícím počtem bezdomovců v okolí baziliky Navštívení Panny Marie. Tvrdí, že souvisí s provozem charitního Domova sv. Anežky, který na Kopečku funguje od února.

Voda do lahve v restauraci zdarma! Olomoucký projekt se šíří po celém Česku

Už půl roku si můžete díky projektu Dolej si ve vybraných podnicích nechat dolít kohoutkovou vodu zdarma. V Olomouci tento projekt rozjela univerzitní studentská organizace Udržitelný Palacký.

V Brněnské už rostou nové zastávky i podchod

Práce na tramvajové trati v ulici Brněnská u fakultní nemocnice pokračují.

Pískovna i model DNA. Pevnost vyrábí nové exponáty

Nahlédnout pod vodní hladinu nebo si třeba projít časovou osu ukazující evoluci organizmů. I to jsou novinky, které pro návštěvníky chystá Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Na obnově výstavních prostor pracuje tým muzea vědy během celého roku.

VIDEO: Most u Bristolu je už na dvě půlky

Most v ulici Komenského už není. Ve čtvrtek odpoledne jej těžká technika osazená hydraulickými kleštěmi zdolala.

VIDEO: Lvíče lva berberského se ukázalo světu

Dvouměsíčního samečka lva berberského Thembiho mohli prvně zblízka spatřit návštěvníci olomoucké zoo. Během středečního odpoledne se před diváky spolu s rodiči nakrmil.

Polopodzemní kontejnery i mimo centrum? Mají se objevit v Nových Sadech

Nové polopodzemní kontejnery na tříděný odpad chce v příštím roce vybudovat olomoucká radnice v městské části Nové Sady. Jde o první sběrné místo mimo centrum Olomouce.

Na nové klinice ve fakultce budou léčit první pacienty v září

Před dokončením je novostavba II. interní kliniky – gastroenterologie a geriatrie ve Fakultní nemocnici Olomouc. Během srpna se do nových prostor přestěhuje technika a vybavení. První pacienti se zde budou léčit na začátku září.

Nový kalendář ukazuje superhrdiny i krásy Olomouce. Podívejte se, jak jej fotili

Fotograf Lukáš Navara a grafik a retušér Michal Botek spojili své síly, aby prostřednictvím kalendáře plného superhrdinů a krás města Olomouce poukázali na nezbytnost konání každodenních malých dobrých skutků.

Lidem vadí randál na dočasné lávce, způsobují jej neohleduplní cyklisté

Práce na demolici mostu v Komenského ulici už jsou v plném proudu, a proto teď lidé jako přechod přes řeku Moravu musí využívat dočasnou lávku. Mezi nimi i cyklisté. A právě ti, kteří po dřevěných hranolech přejíždějí, teď cuchají nervy místním obyvatelům. Město chystá dopravní značení se zákazem vjezdu cyklistů. Na místě přibude i městských strážníků.

Oprava oranžerie ve Smetanových sadech jde do finiše. Teď dostává nová okna

Rekonstrukce historické oranžerie v olomouckých Smetanových sadech jde do finále. Od středečního odpoledne až do konce tohoto týdne se bude osazovat vnější skleněná stěna do hlavních rámů z modřínového dřeva.

Hanácké okruh: Olomouc zaplní parádní veteráni, vyhrávat bude dixieland

Více než stovka veteránů se sjede na letošním jubilejním 20. ročníku Hanáckého okruhu.

VIDEO: Do mostu u Bristolu se zakously bagry. Podívejte se, jak postupně mizí

Do starého mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici v Olomouci se už zakousla těžká technika osazená hydraulickými kleštěmi.

V Rozáriu jsou další reklamace. Bazény nejde napustit a chybí stínící plachty

Pokud za současného parného počasí vyrazí Olomoučané do Rozária s vizí se osvěžit, budou zklamaní. Plachty kryjící před sluncem jsou pryč, bufet zavřený a v bazénech chybí voda. Nejdou napustit.

Místo lávky u bazénu je ve hře podchod. Prostranství doplní zeleň a lavičky

Uzavřenou lávku přes železniční trať v olomoucké městské části Západ by měl nahradit podchod s přístupem z ulice Václavkovy, Na Trati a zcela nově poskytne napojení i z ulice Kašparovy. Prostranství u pochodu má doplnit zeleň, lavičky a v budoucnu i blízké hřiště pro děti. Prostor bude i pod dohledem kamerového systému.

Olomoučtí radní o stavební uzávěře u Šantovky nerozhodli, sešlo se jich málo

O vydání stavební uzávěry, která by dočasně zabránila stavbě výškových budov v lokalitě Šantovka, radní města Olomouce na svém středečním zasedání nerozhodli. Důvodem bylo to, že se jich na zasedání sešlo málo. O tématu budou opět jednat v polovině srpna.

Rosnička z Olomouce přitáhla prezidentský vlak. Podívejte se dovnitř

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vlak, který vozil prezidenty Československa, přijel dnes do Olomouce. Zájemci si jej mohou prohlédnout ve čtvrtek a v pátek od 10.00 do 18.00 hodin na hlavním nádraží.

Na dračích lodích v Olomouci se těšte i na dětský den

Řeku Moravu ovládnou v sobotu od 10 hodin jezdci na dračích lodích. U Kojeneckého ústavu zabojuje na dvousetmetrové trati o pohár Olomouckého draka celkem 13 posádek.

VIDEO: Začíná se bourat most u Bristolu, už tam najely bagry

Stavební práce na mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici vstupují do další fáze. Během dneška by se mělo začít s bouráním mostu pomocí bagru z koryta řeky.

Elektrobus za 13,5 milionu? Jinde si je pochvalují

Cestující v Olomouci bude vozit elektrobus. Poprvé se jím svezou letos na podzim. Novinka přijde na 13,5 milionu korun a bude nasazena zřejmě v dopravou nejzatíženějších ulicích města.

Protestují proti Šantovka Tower. Jak má věžák vypadat, ale nikdo neviděl

Olomoučané v pondělí demonstrovali proti plánovanému mrakodrapu Šantovka Tower. Jak přesně má vypadat, ale nikdo neví. Investor jeho novou podobu nezveřejnil.

Oprava mauzolea ve Výpadu pokračuje, dostane osvětlení i kamery

Druhá etapa chystaných oprav Jihoslovanského mauzolea v olomouckých Bezručových sadech právě začíná.

Na Horním náměstí se protestovalo proti Šantovka Tower

Zhruba pět desítek lidí se sešlo na Horním náměstí u Caesarovy kašny, aby protestovali proti stavbě olomoucké Šantovka Tower, kterou ve svém městě nechtějí. Někteří sebou měli transparenty vyzývající ke zrušení projektu.

Olomouc má osm nových nízkopodlažních autobusů. Podívejte se na ně

Během pondělního dopoledne předali zástupci firmy Solaris Czech řediteli Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) na podnikovém parkovišti v Olomouci Hejčíně posledních osm nízkopodlažních autobusů.

Psychický tlak u mě vyústil ve zkrat, říká radní Petřík

Radní Miroslav Petřík, který je zpět v Olomouci, dnes vysvětlil své zmizení celkovým vyhořením a obavami, že nezvládne všechny povinnosti. Psychický tlak podle jeho slov vyústil ve zkratové jednání.

Most v Komenského: nezničili ho nacisté, ani povodeň. Teď musí zmizet

HISTORICKÉ FOTO / Jako jediný z městských mostů přežil boj nacistů se sověty o město v květnu 1945.

Morava v Olomouci je skoro bez vody, kvůli bourání mostu

Tak málo vody v řece Moravě už dlouho nebylo. Úplná srážka hladiny řeky začíná tento týden a potrvá do třináctého srpna. Důvodem je zahájení demolice mostu v Komenského ulici.

VIDEO: Mladík se koupal v kašně, vzal si k ní kus Terezské brány

Noční koupelí si v úterý ve dvě hodiny proložil cestu centrem Olomouce mladík, který si jako suvenýr vzal i dřevo z Terezské brány. 

Zahrádkáři na jihu Olomouce se bouří. Jsme velkorysí, oponuje radnice

Velké emoce cloumají se zahrádkáři z osady Morava, když přijde řeč na jejich stěhování do nedaleké nové lokality Andělská.

Nové parkoviště u zoo? Pastvinu možná vystřídají auta a atrakce

Co nejméně aut a regulovanou dopravu si už několik let přejí obyvatelé Svatého Kopečka u Olomouce. Zpráva o novém parkovišti, které by mohlo vyrůst v blízkosti zoologické zahrady, je proto nadzvedla ze židle.

Displeje a závory na Sv. Kopečku mají zpoždění. Letos nebudou

Placené parkování a světelné tabule informující o volných kapacitách pro auta už v Samotiškách. To jsou novinky, které čekají na řidiče mířící na Svatý Kopeček u Olomouce.

ČT točí další olomoucké detektivky. Parta od Nejsvětější Trojice se vrací

Detektivové od Nejsvětější Trojice v čele s Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem, Miroslavem Krobotem a Terezou Voříškovou se vrátí na televizní obrazovku s novými případy.

Lávka u Bristolu už je v provozu. Mostu zbývají poslední dny

Demolice mostu u Bristolu začne příští týden, chodci od středečního dopoledne mohou využívat lávku přes řeku Moravu a most se tím pádem již úplně uzavřel.

U Drápala opravují koleje. Neodbočí tam auta, nejezdí tramvaje

S dopravními komplikacemi musejí počítat řidiči u Drápala, v křižovatce třídy Svobody a Havlíčkovy ulice.

Místo lávky u bazénu prostříhaný plot. Lidé chodí přes koleje, hrozí jim pokuty

Přes sociální sítě se snaží obyvatelé Olomouce přesvědčit činitele města o tom, že přechod přes vlakové koleje mezi ulicemi Václavkova a Na trati místo zbourané lávky je nutností.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT