Předchozí
1 z 5
Další

Krápník nebo Alien. Příznivcům venkovských tancovaček na Olomoucku bezesporu známé pojmy. Skupiny, které tvořily hudební dějiny na Hané, pojí jméno Tomáš Ostřanský. „Kolem plnoletosti jsme s kamarády z vesnice založili kapelu, která si říkala Exces. A tehdy to takový exces doopravdy byl,“ usmívá se pětatřicetiletý obyvatel Choliny. Na základní umělecké škole studoval hru na klavír. Své dovednosti následně zúročil na pódiích jako zkušený klávesák.

Klávesák kapely Krápník během víkendové zábavy

Než se však Tomáš postavil za klávesy, v roli bedňáka pomáhal zábavové kapele Alien. Ten se časem rozpadl na dvě části. „Kytarista odešel i s názvem, ostatní pak vystupovali jako Predathor,“ vysvětluje Ostřanský, který se stal členem znovuzrozených Alienů. Převzaté písničky doplňovala vlastní tvorba, z níž vzniklo první CD. Časem se název změnil na Krápník a začala nová etapa skupiny. Společně nahráli ještě dvě studiová alba i oficiální videoklip.

Tomáš Ostřanský se svým nástrojem

„Byla to řehole. V pátek se jezdilo z práce rovnou hrát, domů se člověk dostal ve 4 nebo v 5 ráno a v sobotu v 18 hodin se zase vyjíždělo,“ vzpomíná na akce Tomáš. Volno o víkendu prakticky neexistovalo.

Tomáš Ostřanský v pracovním nasazení

„Když nemáš rodinu, je to super zábava. Dnes už bych to tak ale nechtěl,“ má jasno ženatý otec dvou dětí. Krápník po čtvrt století existence ukončil činnost. Hraje už jen vzácně, převážně na soukromých oslavách. Mezi amatérskými kapelami ale zanechal nesmazatelnou stopu.

Ostřan, jak se Tomášovi přezdívá, zaučuje mladou pomocnou sílu

Přestože Ostřanský chtěl být kravinářem, jak v dětství říkal pracovníkům JZD, popelářem nebo učitelem, což si i vyzkoušel, pracuje pro obec Cholina. Sekání trávy, správa webu, příprava schůzí zastupitelstva nebo pořádání různých akcí ho baví. Přijal ale novou výzvu a po 9 letech ve veřejné správě ho čeká změna. Od března nastupuje do firmy HP Servis. „Patří nevlastnímu otci, věnuje se kontrolám a servisu hasicích zařízení,“ prozrazuje.

Tomáš Ostřanský (pátý zprava) se svými nejbližšími

Pomáhá s mediální komunikací a marketingem v hokejovém klubu Draci Šumperk. Jeho mladší bratr Milan je hokejovým útočníkem, olomoucký odchovanec nyní hraje za Litomyšl. Ke sportu tak má Tomáš blízko. Nejen k tomu na ledě. Vášnivě fandí třeba fotbalové Sigmě. „Věřím, že hra v jarní fázi ligy bude lepší než na podzim.“ Rád si zasportuje i aktivně. Mezi své koníčky však momentálně řadí především rodinu – manželku Alenu a syny Tomáše s Martinem.