Současná předsedkyně spolku rodinné centrum Klásek Monika Janíková přebírala „vedení“ loni v lednu. Jen co se zájmové a volnočasové kroužky pro rodiny s dětmi rozjely, přerušil je v půlce března koronavirus.

„Bojovali jsme s tím, jak se dalo. Nepomohlo ani snížení počtu maminek, abychom se vešli do skupinky maximálně deseti lidí. Nakonec jsme všechny velké akce museli zrušit, neproběhl ani oblíbený Dětský den. Jen v létě jsme mohli uspořádat příměstské tábory. Nabité akcemi bylo ještě září a pak bohužel přišla další omezení,“ popsala aktivní maminka dvou malých dětí.

Ač společnému setkávání a akcím doba nepřeje ani v těchto dnech, snaží se Monika Janíková stále vymýšlet zajímavé aktivity pro ostatní. Maminky na rodičovské byly s dětmi zvyklé na pravidelné dopolední setkávání v dětské herničce Klásku, což už řadu týdnů také není možné.

„Komu se stýská po Klásku, může si teď hernu pronajmout jen pro sebe a své děti. S nikým jiným se tam bohužel setkat nemůže. Zatím tuto službu využila jedna zájemkyně, protože sem maminky chodily právě kvůli společným zážitkům s ostatními. V půlce března uspořádáme takzvaný virtuální běh. Připravujeme také rodinnou hru s různými stanovišti v obci. Rodiny ji budou hrát individuálně, rádi bychom to rozjeli ještě v únoru a vytáhli lidi ven,“ vysvětlila předsedkyně rodinného centra.

Rodinné centrum Klásek v Lutíně.Rodinné centrum Klásek v Lutíně.Zdroj: Deník / Magda Vránová

Zájem o volnočasové kroužky a různé aktivity je podle ní tak velký, že jsou všechny dávno obsazené. Teď už se čeká jen na rozvolnění, aby bylo možné obnovit činnost. V Klásku nabízejí například masáže miminek, hrátky s batolátky, dětskou výtvarku nebo pravidelnou dopolední herničku.

„Mile mě překvapilo, že k nám s dětmi stále jezdí maminky, které se z Lutína odstěhovaly. Cestu si k nám našly i rodiny ze Slatinic či Senice na Hané. Dojíždějí také lidé z okolních vesnic. Moc se těšíme, až se konečně zase setkáme osobně. Lidé už jsou smutní z toho, že se nemohou scházet tak, jak byli u nás v Klásku zvyklí. Společné zážitky nám moc chybí. Těšíme se, až se zase všichni sejdeme,“ dodala Monika Janíková.