Skládka odpadu postupně zarůstající náletovými dřevinami hyzdila pozemky v okolí bývalé Sempry snad dvacet let. 

„Holice je jedna velká průmyslová zóna, jezdí tam těžká nákladní doprava a chybí zeleň. Když jsem byla s dětmi na rodičovské, nebylo s nimi kam jít, což vadilo spoustě rodin z okolí. Sepsali jsme petici za rekultivaci skládky a předali ji primátorovi. Připravili jsme studii na lesopark, založili občanské sdružení a absolvovali spoustu telefonátů, schůzek a jednání. Bez nadšenců by lesopark nebyl,“ vzpomněla na více než deset let staré události Ivana Kalodová.

Ze zanedbaných pozemků bylo odvezeno přes 46 tun odpadu. S úklidem tehdy pomohly desítky dobrovolníků. Výsadba stromků probíhala v listopadu 2013 strojově.

Díky tomu bylo na upravených pozemcích během jediného týdne vysázeno 72 tisíc dubů, lip, habrů, jilmů, olší a javorů. Tenkrát to byly sotva půlmetrové stromečky.

„Letos se jim díky vydatným dešťům dařilo. Olše už mají okolo sedmi metrů, ostatní stromy přes dva metry. Holický lesopark je už teď mezi Olomoučany oblíbeným místem procházek. Z doby koronaviru mám spoustu děkovných telefonátů. Lidé jsou rádi, že mají s dětmi kam jít, když je všechno zavřené. Mám radost z toho, že se podařilo naši vizi postupně naplnit a lesopark občanům slouží po celý rok,“ popsala předsedkyně Spolku pro Holický les.

In-line okruh i workout

Ani po sedmi letech od výsadby mladých stromků ale ještě není všechno hotové. Holičtí by rádi celý areál dokončili podle původního projektu. Ten počítá také se zázemím pro volnočasové aktivity.

„Věřím, že se časem podaří vybudovat in-line okruh, dětské a rovněž ´workoutové´ hřiště. Do lesoparku chodí rodiny s dětmi na procházky. Míří sem také běžci či cyklisté a díky oběma hřištím by tam našli vyžití další Olomoučané,“ dodala Ivana Kalodová.