Do světa pop-artu mohli obdivovatelé i široká veřejnost nahlédnout již ve čtvrtek při komentované prohlídce, tuto příležitost budou mít ale ve Vlastivědném muzeu Olomouc až do 16. října.

Ke zhlédnutí je zde vystavených téměř 200 exponátů významného umělce tohoto směru Andyho Warhola.

„Jeho dílo vyzařuje neskutečně pozitivní frekvenci, kterou dokážeme zachytit podobně, jako když navazujeme první oční kontakt s neznámou osobou," říká kurátor výstavy Miroslav Houška.

MONROE I JAGGER

Mezi nejznámější díla malíře, grafika a ilustrátora, ale také producenta kapely The Velvet Underground, patří slavný portrét Marilyn Monroe v různých barevných provedeních, který mohou návštěvníci na prohlídce také vidět.

Na podobném principu pak Warhol vytvořil například i portrét Mao Ce-tunga rovněž patřící mezi nejproslulejší díla pop-artu.

„Nejsem zrovna nějaký kulturní barbar, takže když jsem viděla výstavu s výběrem toho nejlepšího od Andyho Warhola, musela jsem přijít. Navíc jsem umění studovala," vyjádřila se k výstavě Martina Kubová, který vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti.

Na olomoucké výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout již zmíněná díla ze série Sunday B. Morning, obrazy Flowers nebo legendární plechovku Cambell's Soup.

Warhol vytvořil také obaly gramofonových desek populární skupiny The Rolling Stones a Johna Lennona. Portrét Micka Jaggera je rovněž součástí výstavy.

Kromě těchto slavných prací nabízí muzeum i méně významné práce autora, ať už jde o obyčejné kresby nebo práce vzniklé za pomoci jedné z nejmladších grafických technik zvané sítotisk vytvářející umělecká díla sériově pomocí šablon.

I tak se snažil Warhol narozený v americkém Pittsburghu rozšířit umění mezi veřejnost, proto pop-art.

„Moc se mi líbily jeho obrazy s barokními andílky, které jsem předtím nikdy neviděla. Jde z nich tak trochu poznat, že jeho rodina měla své kořeny na Slovensku," popisuje svůj zážitek z výstavy Andrea Kučerová, která kvůli obdivovanému umělci přijela až z Holandska.

Samotný Andy Warhol by ale na svoji výstavu ani za života nejspíš nepřijel. Jak totiž jednou prohlásil: „Jsem neobyčejně pasivní. Beru věci tak, jak jsou. Pouze se dívám, pozoruji svět." Vstupné pro dospělé stojí 100 korun, pro studenty a důchodce pak 40 korun.

Jan Marek
autor je studentem Univerzity Palackého