Právě jemu se totiž podařilo shromáždit unikátní kolekci německého, rakouského a českého umění prvních čtyřiceti let 20. století. Bezmála čtyři stovky exponátů mohou zájemci poprvé vidět už dnes.

„Tahle kolekce začala vznikat velmi nahodile od počátku osmdesátých let. Vždycky mě zajímali autoři, kteří nebyli příliš známí, což přesně platilo pro výtvarníky druhé generace německého expresionismu. Velkou část děl se mi podařilo získat z pozůstalosti Josefa Floriana, některá jsem postupně kupoval v antikvariátech a na aukcích nejen u nás, ale hlavně v Německu,“ přiblížil Placák.

Právě díla z Florianovy sbírky se rozhodl pražský galerista po skončení výstavy věnovat Muzeu umění. „Asi před dvěma lety jsem se dozvěděl, že vlastní řadu expresionistických grafik. Chtěl jsem je získat pro muzeum a Jan Placák souhlasil, ovšem s tím, že by je napřed rád viděl vystavené,“ uvedl ke vzniku olomoucké expozice její kurátor Ladislav Daněk.

Přibližně dvě stě šedesát obrazů, kreseb a grafik doplňují umělecké knihy, časopisy, katalogy a sborníky z daného období. Návštěvníci se během prohlídky Salonu a Kabinetu setkají se známými jmény (Lyonel Feininger, Erich Heckel, Emil Artur Longen, Josef Čapek, Josef Váchal), největší prostor však získali výtvarníci dosud opomíjení, mezi nimi například Richard Seewald nebo Jan Alster.

„Celá sbírka má těžiště ve dvacátých letech, kdy Evropa pulzovala společenským a kulturním děním. Je výjimečná tím, že neodráží ani tak sběratelovy preference, ale především podobu a charakter bouřlivého poválečného období. Velmi přínosné přitom je, že tu dochází k prolínání kultury české, německé a židovské,“ vyzdvihla spoluautorka výstavy, pražská historička umění Marie Rakušanová.

Placákovi, ačkoliv se nepovažuje za sběratele, se podařilo zachránit díla umělců, kteří by jinak byli zapomenuti. „Je to pro mě koníček a projev mé lásky k výtvarnému umění. Samozřejmě nejsem muzeum, abych si mohl dovolit udržovat sbírkové fondy, takže občas něco prodám. Ale i tak mám těch děl pořád dost,“ dodal s úsměvem Placák a současně přiznal, že vedle expresionistů již léta shromažďuje i díla českého grafika a malíře Vladimíra Boudníka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika