Pojítkem dvanácti umělců převážně z hanácké metropole je přitom jejich členství v Unii výtvarných umělců Olomoucka.

„Došlo nám, že se odlišujeme jak volbou témat, tak i přístupem k nim. Nebereme se nijak vážně a v našich projektech je přítomný humor, takže jsme se rozhodli vytvořit uvnitř unie vlastní frakci nazvanou X:Y podle mužského a ženského chromozomu,“ přiblížil za výtvarníky malíř, počítačový grafik a designér David Dvorský.

První společnou akcí společenství X:Y byla loni v březnu výstava právě v Galerii G. Proč tucet umělkyň a umělců, jejichž poměr na výstavě je 5:7, zvolilo za název projektu právě slovo „onanie“?

„Určitě nešlo o nic prvoplánového, o tématu jsme dlouho diskutovali, v jednu chvíli jsme dokonce zvažovali i otázku střetu kultur. V tématu onanie se pro nás skrývá určitý psychický přístup k životu. Můj obraz Idol například zachycuje muže, který drží fotku a masturbuje nad ní. Je v tom i vtipný dvojsmysl, protože někdo to může vnímat jako člověka držícího v ruce napsaný projev a mikrofon. Druhý obraz nese název Mamon. Chtěl jsem tak znázornit oba póly onanie, tu tělesnou i duševní,“ vysvětlil Dvorský.

Aktuální expozice navazuje na výstavu uskutečněnou loni v listopadu v olomouckém Hotelu Hesperia. „Měli jsme na ni velmi dobré ohlasy, takže nás oslovila kmenová galerie unie, zda bychom tady udělali reprízu. Díky větším prostorovým možnostem jsme tentokrát přizvali i hosty Tibora Červeňáka, Tomáše Kunovského a Silvii Forsythovou. Navíc někteří z autorů přidali pro tuto výstavu další díla vážící se k tématu,“ uvedl David Dvorský.

V Galerii G se prostřednictvím obrazů, fotografií a prostorových instalací dále představují Irena Cakirpaloglu, Lenka Spáčilová Leonidová, Zuzana Dvorská Šípová, Lenka Kučerová Žampová, Radek Dobeš, David Dusík, William Best a Michal Botek. Výstava potrvá do 2. února.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika