V sobotu v 19 hodin se uskuteční repríza novinkového titulu, opery Bedřicha Smetany Dalibor. V neděli ve 14.30 hodin přijde na řadu lehčí žánr – slavná opereta Jacquese Offenbacha Krásná Helena.

S Daliborem se na olomoucké jeviště vrátil uznávaný činoherní a operní režisér Michael Tarant, který zde vloni slavil velký úspěch s nastudováním Verdiho Attily. Na sto čtyřicet let starou operu se chtěl podívat novýma očima a oprostit se od dosavadní inscenační tradice.

„Naše verze by rozhodně neměla být dalším nudným muzeálním kouskem. Chceme naopak oslovit dnešního diváka. Smetanova Dalibora považuji za nesmírně inspirující dílo. Má v sobě zakódovaný mýtus o svobodě, téma individuální vzpoury a nabízí také silný milostný motiv,“ popsal Tarant.

Krásná Helena se na repertoár Moravského divadla vrátila po téměř padesátileté pauze. Humornou parodii na antickou legendu režijně připravil Gustav Skála.

„Zkrátil jsem libreto, jehož činoherní složka je velmi obsáhlá a v některých ohledech pro nás už zastaralá. Chtěl jsem, aby jednoznačně převládala hudební složka,“ přiznal režisér.