V sobotu totiž na pódiu u radnice vystoupí brněnská formace Čankišou a o den později se publikum pokusí rozehřát bývalá členka skupiny Black Milk Helena Zeťová. Oba krátké koncerty začínají v 17.30 hodin.

Čankišou pod vedením nepřehlédnutelného frontmana Karla Heřmana berou inspiraci z world music a etna. Oprášili legendu dávného jednonohého lidu Čanki, naučili se jejich jazyk a vytvořili vlastní hudební styl, kterému říkají „self ethno“.

Originální hudební formace zaujala publikum nejen u nás, ale i v Holandsku, Švýcarsku či Itálii. Před třemi lety se dokonce zúčastnila koncertu pro pakistánského prezidenta Pervaiz Musharrafa.

V Olomouci představí Čankišou skladby z nejnovějšího alba Lé La, které vyšlo letos na jaře. „Hlavním inspiračním zdrojem byly tentokrát početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty,“ přiblížila manažerka Hana Vojtěchová.

Zpěvačka Helena Zeťová patřila se svým nezaměnitelným chraplavým hlasem k nejvýraznějším členkám tria Black Milk. Po jeho rozpadu se vydala na sólovou dráhu a před dvěma lety vydala debutové album Ready To Roll, které doprovázel velký hit Impossible.

Letos na jaře pak na tento úspěch navázala deskou Crossing Bridges.

„V Olomouci čeká Helenu půlhodinové vystoupení, během něhož představí to nejzajímavější z obou alb. Protože se jedná o vánoční akci, připravila si pro posluchače bonus v podobě skladby Tichá noc,“ prozradil manažer Zdeněk Novotný.