Jedinečná taneční show nabídne spojení teď již bývalého prvního sólisty baletního souboru Národního divadla v Praze Michala Štípy a jeho životní taneční partnerky, primabaleríny Nikoly Márové.

„Máme možnost přivítat asi nejznámější a nejskvělejší pár uplynulé dekády ve světě baletu. Jde o jednu z posledních příležitostí, kdy je mohou diváci vidět na jednom jevišti,“ řekl ředitel Moravského divadla David Gerneš. Balet Gala bude mít pouze dvě reprízy, v pondělí 13. května a v pátek 31. května.

Umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa se v únoru rozloučil s pražským Národním divadlem, kde vystupoval přes 15 let. Během galavečera se představí ve dvou ukázkách.

„Trikot jsem naposledy oblékl asi před rokem a půl. Tehdy jsem dělal naposledy takový ten klasický titul. Je to dlouhá doba, člověk z toho tempa trochu vypadne,“ přiznal mírnou trému Štípa.

Víc než za svůj výkon však cítí zodpovědnost za celý večer, protože je zároveň autorem programu. I proto pozval svoji dlouholetou kolegyni Nikolu Márovou. Jeho odchod z hlavního města byl pro ni emotivní, smutný.

„Rozuměli jsme si na jevišti, mimo něj jsme velcí kamarádi. Když mi řekl, že bychom si spolu ještě jednou mohli zatančit v rámci projektu Balet Gala, moc mě to potěšilo. Nebylo snadné domluvit termín, protože můj program v Praze je strašně nabitý, ale naštěstí to vyšlo,“ netajila radost Márová.

K Moravskému divadlu má také vztah. Když se jí před osmi lety narodil syn, první vystoupení po porodu měla právě v Olomouci.

„S Michalem jsme tančili duet ze Spartaka. Byl to tehdy krásný a silný zážitek, návrat na scénu,“ zavzpomínala.

Výsledek bude stát za to

Balet Gala je rozdělený na dvě části. Pestrý program zahrnuje vystoupení špičkových olomouckých tanečníků i pozvaných hostů.

Polovina večera bude patřit ukázkám z baletu Paquita od Ludwiga Minkuse.

Nastudováním byl pověřen Guido Sarno, který se olomouckému publiku představil jako Solor v inscenaci Bajadéra. Náročnou výzvu přijal bez obav.

„Máme kvalitní soubor a všichni tomu věnovali maximum. Výsledek určitě bude stát za to,“ uvedl.

Po jeho boku si zatančí olomoucká primabalerína a držitelka Ceny Thálie Yui Kyotani, diváci se dále mohou těšit na sólistky Emily-Joy Smith a Rachel Hickey či demisólistku Michaelu Tsepeleva Horkou.

Ve druhé části, v níž zatančí i Štípa s Márovou, zazní ukázky z Labutího jezera, Louskáčka, All That Jazz, Rock, Blues, Spící krasavice nebo Bajadéry.

V roli hostů se objeví také sólisté baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Barbora Šulcová a Stéphane Aubry.