Letošní hvězdou je titulární varhaník pařížské katedrály Notre-Dame, který se po osmi letech představí olomouckému publiku již podruhé. Olivier Latry patří mezi nejvýznamnější koncertní varhaníky své generace.

„Letos nabídneme čisté varhanní koncerty a mám radost že se do Olomouce vrací jedna z největších hvězd varhanní hudby a to je Olivier Latry. Už teď do filharmonie volají lidé z celé republiky a ptají se na jeho koncert. Očekáváme velkou návštěvnost," uvedl Vladislav Kvapil, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, která přehlídku už po osmačtyřicáté pořádá.

Start zajistí mladý varhaník

Festival odstartuje v pondělí 5. září od 19 hodin v chrámu sv. Mořice v Olomouci koncertem vynikajícího mladého českého varhaníka Pavla Svobody, laureáta soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig.

„Nevšední zážitek přinese 8. září další interpret Giampaolo Di Rosa z Itálie, v jehož podání zazní například populární sonáta L. van Beethovena Valdštejnská v úpravě pro varhany," prozradil dramaturg festivalu Karel Martínek. Další koncert nabídne 12. září Władysław Szymański z Polska, který je varhaníkem a současně i hudebním skladatelem varhanní, komorní a vokální hudby.

Ve čtvrtek 15. září se představí Olivier Latry z Francie a 19. září přehlídku ukončí Sergio Orabona z Německa. „Je to umělec působící ve Stuttgartu, kde také řídí mezinárodní varhanní festival," podotkl Karel Martínek.

Ročník je věnován tvorbě Maxe Regera

Hlavním tématem celého 48. ročníku je jméno skladatele romantické varhanní tvorby Maxe Regera, od jehož smrti letos uplyne 100 let. „Byl klíčovým skladatelem varhanní hudby a proto jsme chtěli tohoto velikána připomenout. Jeho tvorba je pomyslnou červenou nití, která protkne letošní ročník," poznamenal Karel Martínek.

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil ještě připomněl, že během všech koncertů jsou v přední části kostela nainstalována dvě projekční plátna, na která se přenáší obraz z kůru. Diváci tak mohou sledovat varhaníka při hře. Kromě toho i letos budou pro zájemce připraveny komentované prohlídky varhan, na kterých budou moci prozkoumat i nitro tohoto unikátního nástroje.

Prohlídka varhan z blízka

„Prohlídky budou před třetím a čtvrtým koncertem, tedy 12. a 15. září, vždy od 17.30. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si varhany z blízka, poslechnout si zajímavé rejstříky či zvukové extrémy, kterých jsou varhany schopny. Zájemců rok co rok přibývá," doplnil ředitel filharmonie.

Vstupenky na koncerty i varhanní prohlídky jsou v prodeji od 22. srpna v Informačním centru podloubí olomoucké radnice nebo pak hodinu před koncertem u chrámu sv. Mořice. V kostele nejsou místa značená, proto je dobré přijít včas a najít si optimální místo k sezení.

Výše vstupného zůstávají zachovány. Plné vstupné přijde na 150 korun, zlevněné na 70 korun. Více informací je uvedeno na www.mfo.cz.

Program Mezinárodního varhanního festivalu 2016
5. 9. Pavel Svoboda – laureát soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig
8. 9. Giampaolo Di Rosa z Itálie, v jehož podání zazní např. populární sonáta L. van Beethovena „Valdštejnská" (v úpravě pro varhany)
12. 9. Władysław Szymański z Polska, který je varhaník a současně i hudební skladatel varhanní, komorní a vokální hudby
15. 9. Olivier Latry patří mezi nejvýznamnější koncertní varhaníky své generace
19. 9. Sergio Orabona z Německa, působící ve Stuttgartu, kde také řídí mezinárodní varhanní festival

Kde: chrám sv. Mořice
Kdy: od 5. do 19.9., vždy od 19 hodin
Cena: 150 plné vstupné, 70 snížené