„Společně si zazpíváme tři nejznámější vánoční koledy, konkrétně Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán,“ uvedla sbormistryně Hana Vyroubalová, která v roce 1992 sbor založila.

„Začalo to v předposledním ročníku na Pedagogické fakultě. Později se sbor rozšířil natolik, že jsme měli osmdesát dětí, dnes jich máme čtyřicet,“ prozradila Vyroubalová. K založení sboru ji přivedla nejen láska ke zpěvu, ale také k dětem.

„Zpívat mě naučila babička. Od pěti jsem potom zpívala ve sboru,“ uvedla.

Téměř dvacetiletý Music BoDo ale není jedináčkem. Postupem času k němu přibyly ještě dva další.

„Původní sbor je určený pro děti od sedmi do patnácti let. Na přání rodičů potom vznikl druhý, ve kterém jsou děti v předškolním věku. A později se přidal i třetí. Ten se zrodil tím, že dívky, které vyrostly, chtěli zpívat dál,“ vysvětlila Vyroubalová. Spolek těch nejmenších dostal název Alenášek. Sbor těch nejstarších se potom jmenuje Kassiopea. I jeho členky se na zmíněném koncertu na Horním náměstí objeví. Soubor má za sebou již mnoho koncertů, které odehrál i na mnoha místech v České republice.

„Dlouhodobě spolupracujeme s muzikanty Vojenské hudby Olomouc, v podstatě od vzniku sboru nás doprovází na koncertech,“ doplnila Vyroubalová. A děti se už objevily i v představení Carmen Moravského divadla Olomouc, kde zpívají.

„Jeviště Moravského nás čeká zrovna čeká ve čtvrtek. Spolupracujeme i s Moravskou filharmonií. Dokonce jsme si již s celým orchestrem zazpívali na koncertě písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Pořádáme také pravidelně výchovné koncerty pro žáky prvních tříd,“ popsala Vyroubalová činnosti sboru.

V repertoáru se jak v Music BoDo, tak jeho dvou bratrů nacházejí lidové písničky či jejich úpravy. Čím jsou jednotlivé sbory co se věku jeho členů týče starší, v repertoáru přibývají třeba jkiž zmíněné písničky Svěráka a Uhlíře, Pavla Nováka, klasika či swingové nebo jazzové melodie.

„Zkrátka z každého žánru něco. Se sborem Kassiopea vymýšlíme k některým písním i choreografii,“ popsala s tím, že je pro ni sbor druhou rodinou.

„Jsme fajn kolektiv a máme se rádi. Neznáme rivalitu a je nám spolu moc dobře,“ dodala Vyroubalová s tím, že sbor příští rok oslaví dvacáté narozeniny.

Ovšem do té doby se s jeho umem můžou lidé seznámit vedle koncertu s Deníkem 14. prosince na Horním náměstí také na koncertu v sále olomoucké Reduty 22. prosince od devatenácti hodin.